Osobnosti počítačové historie

NSA zveřejnila 42 let starou přednášku legendární programátorky Grace Hopper

Grace Hopper působila jako počítačová vědkyně a matematička. Vytvořila vůbec první kompilátor programovacího jazyka a vyvinula i dodnes využívaný jazyk COBOL. Po celou dobu byla ve službách amerického námořnictva a dosáhla jako první žena titulu kontradmirál v záloze (více na Wikipedii). 

V srpnu 1982, v té době jí už bylo 76 let, měla přednášku v NSA o budoucnosti dat, hardwaru, softwaru a lidí. Americká NSA, tradičně velmi tajnůstkářská organizace, nyní tuto přednášku dala volně k dispozici na YouTube. Zde je její první část, druhá se v závěru automaticky nabídne.

Kvůli dlouhému uložení v archívu ale už neměla NSA nástroje na přehrání původního záznamu na jednopalcových magnetických páskách AMPEX. V tom pomohl americký Národní archív a správa nahrávek, který dokázal originální média přečíst a zdigitalizovat. NSA pak mohla obsah projít, zkontrolovat a oficiálně ho odtajnit pro veřejné použití.

Dnes, pro 42 letech, se tedy nic tajného a překvapivě odhalujícího z přednášky nedozvíte. Její myšlenky zdůrazňující hodnotu informací a důležitost toku informací ale působily tehdy, ještě před vznikem dnešního internetu zcela revolučně. Získáte hlavně unikátní příležitost poslechnout si Grace Hopper v jejím živlu a k profilu z encyklopedií si snáze přiřadíte skutečnou osobnost.


Obsah přednášky

Titulky z videa jsme předložili AI Claude ke shrnutí:

1. Historie počítačů a jejich vývoj

Grace Hopper zmiňuje první velký digitální počítač v USA, který námořnictvo využívalo za druhé světové války. Popisuje prudký rozvoj počítačů od 40. let minulého století. První stroje zvládly tři operace za sekundu, zatímco v 60. letech už počítače prováděly miliardy operací za sekundu.

2. Hodnota informací a potřeba jejich správného hodnocení

Hopper klade důraz na zkoumání hodnoty informací v počítačových systémech. Tvrdí, že organizace musí znát své nejdůležitější informace, aby mohly účinně spravovat systémy a data.

3. Důležitost naslouchání mladým lidem v technologickém odvětví

Uvádí několik příkladů, kdy mladí důstojníci nebo vojáci přišli s novátorskými nápady na využití počítačů v námořnictvu. Zdůrazňuje, že starší vedoucí pracovníci by měli naslouchat mladším kolegům, kteří často lépe chápou nové technologie.

4. Potřeba výkonnějších počítačů pro řešení komplexních problémů

Hopper vysvětluje, že řešení některých složitých úkolů, jako jsou dlouhodobé předpovědi počasí nebo správa vodních zdrojů, si žádá mnohem výkonnější počítače, než jaké byly dostupné v roce 1982.

5. Koncept nanosekund a pikosekund pro vysvětlení rychlosti počítačů

Používá názorné ukázky (kousky drátu) k objasnění pojmů nanosekund a pikosekund. Tím pomáhá posluchačům lépe pochopit rychlost práce počítačů.

6. Budoucnost paralelních výpočetních systémů

Hopper předvídá, že budoucnost výpočetní techniky spočívá v systémech složených z více počítačů pracujících společně, nikoli v jediném velkém superpočítači.

7. Důležitost používání zdravého rozumu a inovativního myšlení v technologii

Grace Hopper zdůrazňuje význam zdravého rozumu a otevřenosti novým nápadům při řešení problémů v oblasti počítačů. Odmítá lpění na zavedených postupech jen proto, „že to tak lidé vždycky dělali“.

Druhá část přednášky

8. Systémy složené z více počítačů

Grace Hopper zdůrazňuje potřebu budovat systémy z více počítačů místo spoléhání na jeden velký stroj. Uvádí příklady, jak takové systémy zvyšují efektivitu, bezpečnost a snižují náklady.

9. Bezpečnost počítačových systémů

Hopper upozorňuje na rostoucí význam bezpečnosti počítačových systémů. Zmiňuje různé typy hrozeb, včetně průmyslové špionáže a počítačové kriminality. Navrhuje také způsoby lepšího zabezpečení systémů.

10. Databázové stroje a správa dat

Hovoří o konceptu specializovaných databázových strojů a jejich výhodách oproti běžným počítačům. Zdůrazňuje nutnost efektivnější správy a organizace dat.

11. Vývoj softwaru a modulární programování

Hopper představuje koncept modulárního programování jako metodu zlepšení vývoje a údržby softwaru. Popisuje, jak její tým pomocí této metody vyvinul kompilátor COBOL.

12. Standardizace programovacích jazyků

Vysvětluje důležitost standardizace vysokoúrovňových programovacích jazyků. Popisuje své úsilí o prosazení této standardizace v americkém námořnictvu a později v celé federální vládě.

13. Význam mladé generace v technologickém pokroku

Hopper znovu zdůrazňuje potřebu naslouchat mladým lidem v oblasti technologií a důvěřovat jim. Poukázala na jejich znalosti a schopnosti, které často převyšují znalosti starší generace.

14. Testování kompilátorů a certifikace

Popisuje vývoj a zavedení testovacích postupů pro kompilátory COBOL a Fortran. Ty vedly k certifikačnímu procesu pro kompilátory používané ve federální vládě.

Zdroj: NSA.gov

Diskuze (2) Další článek: Lenochodí horečka oropouche dorazila do Evropy. Virus přenáší hmyz, s lenochody nemá moc společného

Témata článku: ,