Hlavně na to vrácení peněz za dopravu se kupující vykašlou(moje čerstvá zkušenost).Je jim jasné,že se nikdo kvůli pár korunám nepůjde k soudu...
Pozerám, že máte v parlamente rovnakých dementova ako my. Už by ich mal začať niekto strieľať.Kto chcel otvoriť nový eshop, tak si to teraz dobre rozmyslí. Viac sa momentálne oplatí otvoriť si svoju bazárovú stránku, kde nemusím riešiť takéto zákonné sprostosti. A ak niekto chce, tak môže poskytovať aj 2 roky záruku. Načo je komu 14 dní na vyskúšanie? Z ČR sa stane krajina s najviac požičovňami.Nevrátenie v originálnom obale??? WTF, ako to má potom predajca znovu predať. To je taký problém na tom telefóne nechať tú výrobnú fóliu ak je priesvitná? Ja keď som si kúpil novú TV, tak som na nej tiež 7 dní nechal fóliu, pre prípad, že by som ju chcel vrátiť.Vrátenie poštovného? To by som neaplikoval v prípade, že je tovar v poriadku a kupujúci ho vracia z dôvodu, že mu nevyhovuje. Akože niečo kúpim, vyberiem z obalu a vrátim to v inom?????A ako je to s vracaním vecí, ktoré sa pri skúšaní (ktoré je povolené) zároveň spotrebúvajú - tonery, parfémy, kozmetika?
Až na poslední dva odstavce vše už v ČR platí min. 10 let. A na Slovensku v zásadě taky.
Při převzetí vadného zboží musí být vystaveno potvrzení o přijetí a do 3 dnů (nikoliv třiceti) musí být zákazník informován o rozhodnutí o reklamaci – tedy jakým způsobem bude odstraněna vada. Na samotné odstranění potom má lhůtu 30 dní.Dělám na reklamačním oddělení, a musím říct , že je to postavené na hlavu. ( za ty 3 dny se mi to ani nedostane na stůl k posouzení (přebírka na přepážce-pošta-místo kde se řeší reklamace-můj stůl :) natož, abych byl schopen korektně rozhodnout jakým způsobem bude reklamace řešena. ' výměna, oprava,dobropis....Je to hloupost ( alespon pro toho, kdo bude na druhé straně té reklamace :(
Porušujete tedy zřejmě zákon, který je už dlouho platný. Můžete napsat v jaké společnosti děláte? A hloupost to není. V každé prodejně musí být člověk, co řeší reklamace. Ten by měl rozhodnout o vyřízení reklamace ihned. Jen pokud je problém, tak se to může protáhnout. A podle zákona ta lhůta může být delší než 3 dny.
Jednou se stane že vám dám někdo za ty kecy dělo mezi parohy a budete mít po starostech i chytráckých řečech 😉
většina právníků jsou parazitující zmrdečci, a vy to moc dobře víte jelikož se dobře znáte
a veď stačí, aby pri prijatí reklamácie bolo na reklamačný list napísané, že bude reklamovaný tovar odoslaný na odborné posúdenie a je vybavené. Oznámili sme to zákazníkovi hneď, že ako bude jeho reklamácia riešená. No a potom máme 30 dní na samotné riešenie.
Ne. Protože zákazník si může (musí) vybrat řešení. (při nejmenším v 6 měsících od koupě) Tedy výměnu nebo opravu, případně vrácení peněz. (NOZ to drobně mění). Tedy tím, že se to odešle na posouzení jste nic neoznámili. Leda byste mu oznámili, že si to odborně posoudíte sami, reklamaci uznáváte a on si může vybrat jestli počká na opravu nebo si vezme nový kousek.
Je to hloupost, nehledě na to, že firma, která prodala ještě nemusí být takový odborník, který to zhodnotí. Některé věci posoudí jen výrobce a to se do 3 dnů stihnout nedá.
Tohle vracení zboží, by se mělo podrobně specifikovat, protože je to dle mého názoru kravina, vracet zboží po odzkoušení. Objednám si láhev alkoholu, načnu ji , ochutnám a pak ji vrátím, přičemž jsem ji jen odzkoušel. Objednám si spodní prádlo, budu ho nosit a pak ho vrátím. Objednám si obrovskou barevnou kopírku za sto tisíc, strhám z ní všechny přepravní kraviny, které tam nejsou jen aby ochránili vnější plasty , ale i vevnitř jsou přepravní udělátka, aby nedošlo k poškození vnitřních částí při přepravě atd. Budu ji týden používat, zasypu barevníky tonerem, prakticky tím způsobím škodu v řádu desítek tisíc - pokud ji vrátím. Celé to je nedotažené a nedomyšlené jako všechno, co ti naši hloupí úředníci vymyslí.
Nekde jsem slysel, ze NOZ ma pres 3000 paragrafu a jeho vyklad pry vyda za stredne velkou knihovnu. Lide, kteri se pravem zabyvaji, rikaji, ze maji dalsich 10-15 let co studovat. Dokazete si pak predstavit, jakou sanci ma asi obycejny clovek se tim prokousat a dejboze uspet? Podle mne je to jasny tah podnikatelske lobby vnest chaos do teto oblasti a odradit pripadne adepty od reklamaci vyrobku. A mozna je to cele komplot AlKejdy, ktery ma rozvratit nasi spolecnost. p.s. Zjistil jsem z nekolika zdroju, ze napr. mobilni telefon je uz dnes v podstate nereklamovatelny pristroj. Vsichni prodejci, opravny, servisy jsou jako gramofonova deska a omilaji vsichni to same. Schvalne, jestli jste si toho taky vsimli a vite o jake argumenty jde. B-]
NOZ má sice 3000 §§ ALE.Ruší 200 zákonů (nejdůležitější jsou občanský zákoník, obchodní zákoník, zákon o rodině, o sdružování občanů)Je schválně koncipován tak, aby každý § měl max. 3 odstavce a každý odstavec max 2-3 věty (či písmena). Ano, komentář zabere asi celou poličku v knihovně (10 svazků), ale to samé zaberou komentáře těch stávajících předpisů (spíše více). Lidé, kteří se opravdu zabývají právem ví, že je pořád co studovat. A ne jenom 10-15 let. NOZ je celkem srozumitelný, bohužel, jak říkal jeden Hubálek "Třetinu národa tvoří pitomci". (jeden psycholog říkal, že dokonce polovina)Na druhou stranu, komu zákon není srozumitelný, pro toho je lepší říct právníkovi. Ano bereme za to prachy, ale ušetříme vám daleko víc. A nebo řekněte ajťákům, ti toho umí všechno.
tretinu naroda tvori pitomci a 98 procent z nich jsou pravnici.Protoze tolik nesrozumitelnych nesmyslu normalni clovek nevyplodi.
Uvažoval jste někdy nad tím, že to co se Vám zdá jako nesmysl, tak je pouze nedostatek vzdělání (resp. jiný obor vzdělaní.)? Neurážejte druhé, když chyba je na Vaší straně. Děkuji.
Tím to opravdu není,je to tím,že skupinka vychcanku,kteří nic užitečného neumí, vymýšlí zbytečně komplikované a nesrozumitelné"zákony",kterým nikdo nerozumí a diky tomu pak oni z lidí tahají peníze.Platí,že čím jednodušší právní systém,tím méně peněz pro různé zbytečné vyžírky.A vzdělání bych do toho nepletl,existují i mnohem vzdělanější a inteligentnější lidé,jen prostě nemáme trpělivost na čtení těchhle pitomostí.
NOZ je daleko jednodušší a přímější zákon než OZ. Každý mu může rozumět. My jen nabízíme službu, za kterou vyřešíme problém, protože zákonům už rozumíme. Můžete si sám stříhat vlasy, sám si vařit, sám chovat dobytek, pěstovat obilí, sám se operovat, ale většinou si zaplatíte někoho, kdo to má jako povolání, abyste ušetřil svůj čas na něco jiného. Existují mnohem vzdělanější lidé, ale ti by nikdy neřekli, že je právo zbytečně složité, protože ví, že se mu nevěnovali. To je ten rozdíl mezi vzdělaným člověkem a blbem. A to, že není potřeba vymýšlet komplikované zákony. To už jsme tu jednou měli. Před privatizací to říkal V. Klaus. Poté se začalo používat nové slovo - tunel. Mohl bych tu napsat daleko delší obhajobu práva a NOZ, ale blba nepřesvědčím. Vy si stejně právníka budete muset jednou najít. Nemyslete, že neznám lidi jako Vy.
vazne? 😝
Zároveň není úplně jasné, jaká bude délka záruční doby, někde píšou půl roku a jinde, že se nic nemění...to bude chaos...PS: objevil jsem užitečnou appku na hlídání záruk a vrácení zboží:http://www.termin-ator.com...
Vše je úplně jasné normálnímu gramotnému člověku, který zároveň umí číst. To, že někdo věří hoaxům je jeho problém.Nestrašte chaosem. Chaos máte jen v hlavě, protože jste narazil na nějaký nedůvěryhodný zdroj. Co takhle jednou nevěřit blbostem a podívat se třeba na primární zdroj - zákon?
Když budu reklamovat v roce 2014 zboží zakoupené v roce 2013, platí doba 3 nebo 30 dní pro doručení informace o způsobu vyřízení reklamace?
Přečtěte si můj komentář nad Vaším. Pro jistotu ještě jednou. Ano a nemá to s NOZ nic společného.
Tak ještě jednou. Špatně jsem v této reakci odpověděl a jako pokání ji rozšířím. Má tam být: "Ano 3 dny a nemá to s NOZ nic společného vše je zákoně o ochraně spotřebitele §19, s tím, že lhůta je obecně "bez odkladu" a jen ve výjimečných případech 3 dny a lhůta se může prodloužit o přiměřenou dobu k posouzení. Celá reklamace však musí být vyřízena do 30 dnů. Tedy, pokud vám je jasné, kde je asi problém, tak trvejte na vyřízení na místě."
Při převzetí vadného zboží musí být vystaveno potvrzení o přijetí a do 3 dnů (nikoliv třiceti) musí být zákazník informován o rozhodnutí o reklamaci – tedy jakým způsobem bude odstraněna vada. Více na: http://www.zive.cz/clanky/novy-zakonik-zmeni... ... Jenom pro upřesnění. Tohle platilo i doposud. Je to zákoně na ochranu spotřebitele. Což je veřejnoprávní předpis.
Celkově tohle je krásná ukázka jak prasácky systém učité bandy tady vymyšlejí. Prostě se zalíbit masám a čím blbější trubka tím víc si ho pěstovat a chovat.
Total chaos.Podmínka 1: "Nově je smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky."Podmínka 2 : "Pokud při odeslání objednávky do poznámky napíšete požadavek na jinou barvu produktu a obchodník objednávku přijme, je povinný dodat odpovídající zboží."Jak asi každému dojde tak tyto dvě podmínky jsou navzájem neslučitelné. Už to že "smlouva je uzavřena v okamžiku odeslání objednávky" je ve smluvní ekonomice restriktivní-i druhá strana obchodníka má právo mluvit do toho zda - kdy v jaké kvalitě a hlavně za kolik produkt zákazníkovi dodá (proto se tomu říká smluvní).Ale budiž - řekněme že právě v eshopech (a vůbec celkově B2B systémech). nabízí předem v elektronické nabídce právě to co může splnit - a prodává jen to co může prodat, a za kolik-čili zákazník si už z té jeho závazné nabídky vybírá a nemůže se od ní odchýlit.Jenomže toto právě neplatí v případě že si zákazník může napsat do objednávky požadavek na změnu charakteristiky produktu. Ono je možné že produkt v takové charakteristice (třeba barvě) vůbec neexistuje, nebo je výrazně dražší než v oné nabízené. Ale co dělat, když zákon říká že " smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky."..Takže asi pak podnikatel vezme barvičky a bude přebarvovat...nebo solit ..
Však, když zboží obchodník nemá, tak objednávku prostě stornuje a zákazníkovi buď nabídne zboží jiné a nebo ať jde jinam. Zákazník nemůže nutit obchodníka, aby mu prodal něco, co nemá (růžový svetr, když v nabídce je jen modrý).
Ano - objednávku by sice obchodník mohl stornovat , ale již uzavřenou smlouvu těžko.A jestliže tedy nový OZ říká že " je smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky", tak tedy ta smlouva už je tím uzavřena. a a není to zákazník, ale občanský zákoník co nutí obchodníka aby prodal co nemá. nebo Vy jste snad někde v občanské zákoníku našel ustanovení že lze již uzavřenou smlouvu jednostranně stornovat?
aký je problém v tom stornovať objednávku? veď je to v každých obchodných podmienkach a nemyslím si, že by to bolo v rozpore so zákonom.
No problém by byl,protože v článku se píše "Nově je smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky. Čili pak by už se nestornovala objednávka, ale už uzavřená smlouva. Do současných obchodních podmínek nekoukejte, všechny se budou muset od 1.1. přepracovat aby byly v souladu s novým občanským zákoníkem.Jinak ale já jsem se potom pokoušel to zmíněné ustanovení z článku !"Nově je smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky.! hledat v textu nového občanského zákoníku ale nenašel. Takže bůch sud kde to autor sebral.
Zadny chaos. Dneska totiž každý eshop vám potvrdí objednávku AUTOMATICKY (tím, že vám přijde potvrzení objednávky). Reálně tedy není vůbec žádný rozdíl mezi "v okamžiku odeslání objednávky" a "v okamžiku potvrzení objednávky".
Asi jste si ten můj příspěvek nepřečetl celý.Jedna věc je potvrzení objednávky-to klidně může Ovšem druhá věc jak teď říká OZ, že tím je uzavřena smlouva. A navíc dodává dále že zákazník si může napsat speciální požadavek -třeba na barvu -a ten mu prodávající musí splnit,pokud objednávku přijme. Takže si to prosím spojte,zákazník si napíše speciální požadavek pošle objednávku, eshop mu jíihned AUTOMATICKY příjme,tím je dle OZ smlouva uzavřena.Ale až mnohem později, když si obchodník ten speciální požadavek v objednávce přečte,tak pak třeba zjistí že nemůže vyhovět,protože se třeba ten produkt v té požadované barvě vůbec nevyrábí. Ale smlouva je již,dle OZ uzavřena. Jak to vidíte teď,jako svazák?p.S. nemá cenu se odkazovat na to "jak to bylo dosud" a jestli už jsem někdy nakupoval v eshopu-právě že od 1.1 platí nový občanský zákoník a bude nutno postupovat podle něj
Na uzavření kupní smlouvy jsou potřeba dvě strany a předpokládám, že obě mají podobná práva, tedy i prodávající by měl mít právo odstoupit od smlouvy. Například z důvodů nemožnosti vyplnit speciální požadavek kupujícího. Nevím o tom, že by něco v NOZ bránilo si toto vetknout do obchodních podmínek na e-shopu. Je-li to jinak, nechám se poučit.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 12. 2013 16:28
Jinak z vaseho prispevku je zjevne, ze jste asi nikdy na internetu nenakupoval.
No tak se podívejte na základní ustanovení o ofertě a akceptaci. Navíc není problém objednávku jednoduše stornovat.
To jsem se mohl podívat dosud, dokud platil starý občanský zákoník, tam se skutečně obchod v eshopu považoval za ofertu, kterou až potom po příjetí objednávky obchodník akceptoval. Ale v tom novém jak je psáno tohle odpadá a " smlouva je uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky. V tom jak praví Hamlet je jádro pudla...Takže nelze stornovat objednávku, ale už uzavřenou smlouvu.což asi ani nový OZ jednostranně nepovoluje...
No v praxi to bude stejné (to stornování), než se najde někdo, kdo to bude chtít řešit a to pak bude v diskusích nablito. (a v TV Nova bude velká reportáž o tom, jak soud překvapivě rozhodl). Ale ačkoliv je úprava spotřebitelských smluv speciální, tak si myslím, že obecné ustanovení o ofertě a akceptaci by měla platit i zde. Tedy - oferta "modré tričko" akceptace "modré tričko bez poznámky" = vznikla smlouva - oferta "modré tričko" akceptace "modré tričko - poznámka chci zelené" = není zde shoda oferty a akceptace, tedy smlouva nevznikla a jedná se o novou ofertu, ale ... no teď si přesně nevzpomínám a hledat to taky nebudu, takže mám pocit, že v případě malé změny je tam lhůta pro vyjádření nebo to lze nějak zahojit. No to je jedno. Chtělo by to rozepsat, ale to je tak na článek do Právních rozhledů, ne do diskuse.Důležité je, že dle mého názoru. I přes ty dvě ustanovení (o poznámce a o vzniku smlouvy) smlouva nevzniká.
Prijde mi, ze trochu pletete NOZ a CIGS.CIGS neni platny pro nakup v ramci zeme a spotrebitelem.Navic CIGS nepovazuji verejnou nabidku za offer - ve smyslu ze ve vyloze je napis "Prodam vysavac A za 1000Kc" neni offer, ktery muzu okamzite akceptovat a prodejce musi plnit.Jinak zmena barvy nebude ( v CIGS, takze nerelevantni pro nakup v CZC atp. ) povazovana za acceptance, ale za counteroffer.
Aaah, CISG, ne CIGS
Jen takový drobný dotaz, stále hovoříme o Občanském zákoníku platném v České republice ?😀
Ne ne o CISG tu nepíšu§1732 odst. 2 NOZ§1740 odst. 2 NOZ§1740 odst. 3 NOZ - právě toto by se dle mého použilo.
Jenze to je v podstate "kopie" CISG pravidel. A tam plati to co jsem psal vyse. Pokud vam nekdo posle osobni dopis "nabizime spolecnosti berenze s.r.o.prodej vyrobku Y za cenu X", pak jde o nabidku kterou lze akceptovat. Visi-li ve vitrine napis "prodame Y za X", pak se o nabidku nejedna.Nase soudy na to samozrejme muzou mit jiny nazor, ale pochybuji o tom.
Nevím proč tu píšete o CISG. Není to vůbec důležité, navíc NOZ se inspiroval spíše u PECL. Podle §1732 je nabídka zboží v internetovém obchodě nabídkou ve smyslu práva. (odst. 2)To, co píšete "ve vitrine..." je zřejmě §1733 to už je veřejný příslib či výzva k podání nabídky - i když ve vitríně to by se dalo vyložit i jinak. ale to už nechci rozpitvávat.
Já jsem od Vás taky nechtěl právní výklad- ale sám vidíte že jestli vznikají právní nejasnosti už při nákupu blbýho trička za stovku v eshopu - a sám (asi jako odborník) to doporučujete řešit "postaru", tedy stornováním objednávky (ačkoliv OZ píše že už existuje platná smlouva) - "než se najde někdo, kdo to bude chtít řešit - a potom bude maglajz a výklad budou muset hledat soudy, mi mnoho důvěry v tento právnický kodex nedávají.... Jestli si radši to tričko přes eshop neobjednám někde v Číně a za bitcoiny😀
Právní výklad je potřeba, když se bavíme o právu. Já mám za to, že smlouva nevznikne. Pokud tedy obchodník bezodkladně napíše, že to "zelené tričko" nemá. (bezodkladně, co se dozví, že taková někdo takovou poznámku napsal a že on takové tričko nemá. A je taky potřeba vzít v úvahu novou úpravu doby a lhůt)V praxi ale nikdo nebude argumentovat ofertou a akceptací. V praxi vám napíší, že zelené tričko nemají a objednávku stornují. A vy to akceptujete (právně je to tedy buď případ z prvního odstavce (= smlouva nevznikla) a nebo změna resp. zánik smlouvy) Když to někdo bude chtít řešit, jak jsem to napsal, tak se stejně dostane do situace, že smlouva nevznikla. A nebo, když připustím, že se jedná o lex specialis, který (a to hodně brutálně) ruší základní pravidla vzniku smlouvy (jakože si osobně myslím, že to je hloupost) a smlouva (podle někoho) vznikne, tak se dočkáme překvapivého rozsudku a překvapivé konstrukce. Nicméně Vaše úvaha by byla zajímavá, pokud bychom si vzali jiný příklad a to, když nepoužiji poznámku ale objednám zboží, které se během mé objednávky vyprodá. (zadání údajů, dodání a třeba i zaplacení chvíli trvá).
Já jsem taky nevnucoval svůj výklad, já jsem upozorňoval na to že v zákonu se stala tímto ustanovením chyba, která která vlastně právní očekávané řešení nemá. To že případný soud nějak rozhodne a že Nejvyšší soud po letech handrkovaní vydá nějaký závazný výklad vydá, je v duchu principu Iura novit curia asi jasné-ale proč proboha.Ostatně i to co píšete v závěru ukazuje na onu chybu obecně-dosud, za starého OZ když si zákazník objednal zboží, které obchodník po přijetí objednávky neměl na skladě, tak mu to obchodník prostě oznámil a objednávku prostě nezpracoval. Až nový OZ překvapivě ustanovuje že už potvrzením objednávky se stává smlouva platnou. Že by si tuhle "drobnost" nikde ze zákonodárců neuvědomil???I
Tak prostě zruší poznámky. Jak jednoduché Watsone.
Presne toto je vcelku zaujímavý problém. Čo ak napíšem do poznámky: "Záručná doba trvá 10 rokov."? Budem naozaj mať záručnú dobu 10 rokov? Podľa tohto áno, lebo zmluva je odoslaním objednávky uzatvorená a je v nej uvedené, že záručná doba trvá 10 rokov.
To už není akceptace, ale nová oferta a je to dost podstatná změna, takže smlouva je uzavřena pouze pokud prodejce souhlasí. Ale to už jsem tu psal.
Čítal som to, tam je ale reč o inom. Je jasné, že ak si niekto kúpi modré tričko, nemôže chcieť potom zelené. Ale záručná doba sa netýka priamo špecifikácie tovaru. Takže prečo to pokladať za novú ofertu?
Dal jsem jen odkazy na §§. Jste, podle psaní, Slovák. Tedy je dost možné, že české právo neznáte a ani nemusíte. Takže takto:§ 1740(1) Osoba, které je nabídka určena, nabídku přijme, projeví-li s ní včas vůči navrhovateli souhlas. Mlčení nebo nečinnost samy o sobě přijetím nejsou.(2) Projev vůle, který obsahuje dodatky, výhrady, omezení nebo jiné změny, je odmítnutím nabídky a považuje se za novou nabídku. Přijetím nabídky je však odpověď, která vymezuje obsah navržené smlouvy jinými slovy.(3) Odpověď s dodatkem nebo odchylkou, která podstatně nemění podmínky nabídky, je přijetím nabídky, pokud navrhovatel bez zbytečného odkladu takové přijetí neodmítne. Navrhovatel může přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou předem vyloučit již v nabídce nebo jiným způsobem, který nevzbuzuje pochybnost.Příklad s tričkem či poznámkou, kde specifikujeme barvu, což není podstatná změna podmínek (v určitých případech být může, potom je to podle odst. 2) - to je odstavec 3. Jak je vidět je tu možnost poznámku napsat a druhá strana ji může odmítnout a nebo vyloučit napsání poznámky.Příklad s desetiletou zárukou, je ale podstatná změna vůle jedné strany. Potom se postupuje podle odst. 2" Ale záručná doba sa netýka priamo špecifikácie tovaru" A toto je zásadní nepochopení závazkového práva. A to i nynějšího. Protože tu nejde jen o věci, ale i o práva a povinnosti s ní spojené. Resp. práva a povinnosti spojené se závazkem. A pětinásobné prodloužení záruční doby jedné straně, to je hodně velká změna povinností.
Nikoliv o toto nejde. z Vámi zmíněného paragrafu je patrno že jde o úkony charakteru nabídky - a ve stádiu nabídky. Tudíž samozřejmě druhá strana má právo takovou změnu nabídky neakceptovat-ba dokonce, v tomto stádiu ještě má právo smlouvu vůbec neuzavřít. Ten spor byl o něco jiného -totiž v článku je jasně napsán text "Nově je smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky. "... Tedy jasně autor článku píše "Smlouva je uzavřena" ----asi uznáte že něco jiného je možnost změnit poskytnutou nabídku a něco jiného změnit již uzavřenou smlouvu-o tom ten Váš paragraf nemluví.Jenomže, bohužel jsem bral za bernou minci že opravdu tento text v NOZ je, ale teď jsem se ho pokoušel hledat, ale nenašel. Ani v oddíle o Uzavírání smluv distančním způsobem (od par.1820), ani jinde, s pomocí vyhledávání klíčových slov. Možná kdo si dal práci a poctivě si přečetl celých 654 stran NOZ...ví kde je, pokud tam ten text vůbec je.Asi tak nejblíže je kousek za Vámi zmíněným paragrafem 1740 je par. 1745 kde se píše "Smlouva je uzavřena okamžikem, kdy přijetí nabídky nabývá účinnosti."...Zda se přijetím nabídky rozumí rovněž přijetí objednávky - a zda se pojmem "přijetí" rozumí fyzický příjem dokumentu (např, poštou, dálkovým přístupem"..atd) a nikoliv "projev souhlasu zmíněný v par.1740", to ví jen Bůh a svatý Václav...Lituju soudce, kteří tohle budou muset řešit...
No také jsem tohle bral z článku (resp. z Vašeho komentáře). A v NOZ jsem to nenašel, ale ani důkladně nehledal (je v tom oddíle o uzavírání dist. smluv).Ale právě protože znám úpravu oferty a akceptace, tak jsem nemohl přistoupit na to, že by vznikla smlouva bez souladu vůle oferenta a akceptanta. Jak je to tu výše naznačeno, tak nově je v NOZ upravena nabídka. Která může být učiněna i nekonkrétnímu počtu lidí. A to je právě nabídka internetových obchodů (je tam jednoznačná cena, specifikace výrobku, jasné podmínky) - vyvratitelná domněnka - a objednávka je tedy akceptace.§1745 dost možná bude ten, ze kterého bral autor článku ten text (předpokládám, že si něco přečetl v příručce d-testu + na epravu, odstranil §§ a kontext a udělal článek). A je potřeba jej vykládat v souvislosti s poslední větou §1744. (Tedy klasicky tím, že se akceptace dostane do vlivu jejího adresáta nebo tím, že dojde k jednání, které je zavedena praxí stran)Ale poslední odstavec stejně nechápu. Tedy nechápu jestli znáte úpravu právního jednání (§545 a násl.), protože to by vše vysvětlovalo.
Pokud se týče posledního odstavce, tady jsem se právě pokoušel vypořádat s logikou autora že ""Nově je smlouva uzavřena ihned v okamžiku odeslání objednávky. ".... Tedy zda jí uvažovat lze v kontextu par 1745 a právně tedy provést ony zmíněné transformace (tedy zda nabídka rovná se objednávka) a zda fyzický příjem dokumentu se rovná projevu souhlasu s jeho obsahem..Předpokládám že asi ne.A to zejména v kontextu s Vámi zmiňovaným paragrafem 1740. Neboli, tento paragraf naopak tvrdí že smlouva není uzavřena okamžikem, přijetí nabídky-ale že naopak příjemce má právo prozkoumat zda neobsahuje dodatky, výhrady, omezení nebo jiné změny Ale že se o tom zmiňuju, ani Vaše zmíněné termíny oferta a akceptace v NOZ nejsou. Možná že je zase máte z jiných zákonů kdoví kde, možná z první republiky. nebo C.K. Rakouska,nebo nějakého školení, které se snaží na ně navazovat. Což je právě ohromná slabina tohoto OZ-snaží se aplikovat termíny z 19.století na realitu 21.století.A ono to zrovna moc nejde. Tohle je jeden z kouzelných příkladů-zkuste si prosím uvědomit, že v eshopu ta Vaše "oferta" činí tisíce položek-není prostě fakticky možné aby jí jakýkoliv zákazník "akceptoval" a objednal si všechno zboží, Ten totiž vždy provádí výběr a objednává jednu či pár položek - čímž se zase dostáváme k onomu par 1745 a ptejme se co vlastně "nabývá účinnosti-výslovně zmíněna "nabídka " tisíce položek z eshopu asi těžko...
Tak první věc, kterou si musíme ujasnit je to, kde jste studoval práva nebo kde jste bral právní informace. Protože to vypadá, že jste buďto nečetl žádnou literaturu nebo nechodil na přednášky, protože oferta a akceptace jsou běžná slova používaná pro "návrh na uzavření smlouvy" a "přijetí návrhu na uzavření smlouvy". Běžné cizí slova, které mají ten samý význam jako české ekvivalenty (a ten mu dává zákon). V druhém odstavci se naprosto pletete. Asi jste nepochopil výklad pojmu nicotnost (resp. absolutní neplatnost). Ty dva §§ si neodporují. Smlouva je buďto uzavřena, pokud se shodují či při nepodstatných změnách se toho oferent nedovolal. A nebo smlouva vůbec nevzniká (je nicotná), pokud tam byla podstatná změna. Dále zásadně nesouhlasím s tím, že NOZ používá nějaké zastaralé termíny. Ano vrací se k termínům, které se dlouho nepoužívaly (mimo vyučování římského práva a právních dějin), ale má to svůj důvod v tom, že se vrací instituty, které byly komunistickým právem (které chtělo být jednoduchým pro dělnictvo) zrušeny (mimochodem některé instituty se musely vrátit už za komunismu). A zásadně také nesouhlasím s vaším pojetím oferty. To byste znemožnil jakoukoliv katalogovou ofertu. Vizte §1732.
Tak za prvé si tedy musíme ujasnit to co už jsem napsal totiž že NOZ zmíněné termíny oferta a akceptace vůbec nepoužívá..Tudíž vlastně odpadá dotaz kde jsem studoval či jakou literaturu četl vše už bude za pár dní neplatné a zastaralé. Bavíme se právě o tomto NOZ a když si pořádně přečtete definici Návrhu na uzavření smlouvy (resp. nabídky) zjistíte že se od právního pojmu oferty v určitých bodech liší. Popřemýšlejte o tom. Za druhé-Váš výklad druhého odstavce je poněkud excentrický - v kontextu toho co jsem požadoval, totiž že příjemce takové akceptované nabídky má právo (nebo spíš povinnost) si zkontrolovat zda zákazník v akceptované nabídce neudělal nějaké změny uvedené v tom. par. 1740 odst.2.Pokud zastáváte názor, že vlastně příjemce té akceptované nabídky jí vlastně ani nemusí číst, protože v takovém případě je stejně neplatná se mi zdá dosti absurdní. A vlastně dovedené ad absurdum - pokud si jí ani nepřečte a nezjistí že v ní takové změny jsou-a že je tedy neplatná-a místo toho "v domnění že nabídka byla plně akceptovaná" nabízené zboží či službu dodá-a přitom nabídka byla vlastně zrušena-co mu pak asi řeknou u soudu???Za třetí bohužel, vrací se k termínům které už jsou v dnešní realitě zastaralé. Tvrzení že vše se vyřeší právním systémem z první republiky je dost naivní. Prostě, právo muselo jít vždy s dobou,společností, i technikou. Nejen kvůli komunismu, i západní právo se muselo postupně vypořádávat s projevy techniky, vědy, demokratizace společnosti, feminizace, práv menšin,ekologie, sportu, obchodu, dopravy,vzdělání, komunikace, globalizace.. atd atd jistě že s určitým časovým zpožděním a nemalými problémy-čili i právě proto tak hloupý nápad že se "všechno škrtne" a zase se začne "jako před 100 lety" určitě nikde jinde neměli....No a pokud se týče Vaší připomínky ohledně "oferty"-nikdo taky neříká že taková katalogová (či eshopová ) nabídka skutečně nebude nezákoná-NOZ začne teprve za pár dní platit. A znovu-ten problém není ve zmíněném par. 1732 ale v par. 1740 a dalších, kde se jednoznačně mluví o přijetí nabídky,. A nezlobte se na mne, jestliže mi obchodník nabídne v katalogu několik set (nebo v eshopu několik tisíc) položek, tak já nikdy nemohu jeho nabídku přijmout - to bych mu tu hromadnou dodávku museli splácet ještě moji pravnuci...A když tedy budu pokračovat v těchto právních absurdnostech, výběrem jen určitého zboží se dopouštím "Projevu vůle, který obsahuje dodatky, výhrady, omezení nebo jiné změny..", tak jak to specifikuje Vámi zmíněný par. 1740 odst.2,čili je moje "akceptovaná nabídka" neplatná... Bohužel, čtěme ten NOZ jak je skutečně (blbě) napsán, nikoli podle toho jako to "chodilo" dosud podle starého OZ, nebo jak to vykládali učitelé na právech (podle římského práva), popřípadě podle naivních představ první republiky za tatíčka Masaryka.. I tenkrát se kradlo, podvádělo a vůbec porušoval zákon dost a dost
K prvnímu odstavci. Mám v rukou první učebnici závazků k NOZ. Je tam "Nabídka (oferta)". Pokud tvrdíte, že jsou to odlišné pojmy (nebo se v NOZ liší) tak to zdůvodněte. A prosím odpovězte, kde jste studoval práva.
No tak to Vám asi prodali šmejd, protože v samotném NOZ se píše, par. 1731 "Z návrhu na uzavření smlouvy (dále jen „nabídka“).."pojem oferta se v celém NOZ nikde nevyskytuje-a jeho spojení s "nabídkou tak široce jak ho chce NOZ používat není správné. Protože a pozor pro "ofertu" je signifikantní to že "musí být konkrétně adresován", osobě nebo skupině osob. Už jako konkrétní návrh na uzavření smlouvy s touto osobou. Nemůže být proto směšován s obecnou nabídkou zboží například v eshopu kde je taková nabídka činěna anonymně veřejně a hromadně -každému kdo se na ten web podívá. Pokud jde o moje studium práv - nestudoval jsem právnickou školu, ale Bankovní institut, a tam jsem několik zkoušek týkající se právě "práva" absolvoval. Obchodní právo, Finanční právo,Občanské právo..atd,,-kde nás možná poučovali nejen o právní teorii, ale i o rizicích některých postupů.Možná jen taková "maličkost" na kterou NOZ poněkud "pozapomněl", taková pěkná -ale nevyžádaná nabídka emailem je nezákonná a obchodníka může stát až 10 milionů pokuty. Nesprávně pochopené termíny staré téměř 100 let už skutečně nestačí. Jo já tady koukám že se pokoušíte vysvětlovat že " takto se(pojem) oferta běžně používá už dnes-což se mi zdá ale v okamžiku kdy se ruší starý zákoník a začíná platit zcela nový poněkud komické-pokud jste právník tak si asi dovedete představit kolik lidí kteří se budou chtít chovat příští rok "běžně jako dosud" si nabije hubu..Protože Vy sice tvrdíte že " NOZ pouze mění to, že adresát už nemusí být určitý."-ale ještě jednou (a je těžké to pochopit? NOZ termín oferta vůbec nezná. Souběh s kalifornským právem by byl třeba fajn,ale skutečně je nutné brát každý paragraf NOZ po druhém -a vsadím boty že stejný jako ten kalifornský určitě nebude.. A tvrzení že "starý občanský zákoník" je komunistický a podobně-prosím Vás podívejte se kolikrát byl tento po listopadu 89 novelizován, a kolik bylo vyškrtnuto, změněno a přidáno- Prakticky všechno co bylo potřeba pro demokratický stát a taky všechny potřebné termíny-a rovněž tedy i soulad s právem EU už bylo dávno dodáno i do toho starého. Měnit opět (prakticky permanentně) právo není důkazem právní stability, ale naopak právního chaosu..
Aha, soukromá škola. Takže já mám kvalitní učebnici od prof. Rabana. Z té jsem citoval. Dále můžu citovat i z důvodové zprávy. http://obcanskyzakonik.justice.cz/fileadmin/Duvodova-zprava... ... která jasně říká, že pojem nabídka je překladem slova oferta. str. 432-433. Můžete citovat své zdroje?Tedy NOZ pojem oferta zná, protože to je jen cizí slovo (právníky často používané) ke slovu nabídka. Nevím kolik jste absolvoval zkoušek na soukromé škole, ale z toho, co tu píšete je zřejmé, že základy teorie práva a ani základy občanského práva nemáte. Dost možná nemáte ani základy angličtiny. A podle toho, co píšete "skutečně je nutné brát každý paragraf NOZ po druhém" to vypadá, že vás učili, to co na jiných ekonomkách, tedy totální blbosti. V právu není nikdy nutné brát každý § po druhém. To už judikoval i ÚS. Ad starý zákoník. Je sice hezké, že byl novelizován, ale to je právě důvod proč je tak děravý a nesystematický. Je postaven na komunistických zásadách (a ty tam jsou dodnes).
Bohužel, přečetl jsem si zmiňovaný úsek odůvodnění - a opět musím zůstat na tvrzení že oferta zde není definována. V tom odůvodnění se totiž píše "nabídka“, jak také odpovídá doslovnému překladu výrazu oferta (offerre = nabízet)... Já si myslím že nejsme ve sporu o tom co znamená výraz nabídka. Já se ptám kde je v OZ právní výklad českého slova oferta? Když se totiž pokusíte výraz oferta do angličtiny,tak za prvé, většina překladových slovníků tento "český výraz" ani nezná, a ty chytřejší vrátí synonyma nikoliv obchodní nabídky ale spíše významově blíže k pojmu pečovatel, ošetřovatel, někdo kdo se o někoho stará...(uvádí se nádherné synonymum tender..-asi víte co to je).Čili, NOZ používá termín nabídka, nikoliv oferta. Co je horšího, odůvodnění NOZ používá i další pojmy, které NOZ nedefinuje-např oblát, oferent, atd.. Opět mi nemusíte překládat co tato slova znamenají, znám je -ale vidíte že NOZ ani nedělá to co předpokládáte, on ani ve svém znění nezavádí a nedefinuje ony původní "jednoznačné pojmy" ani zmíněné instituty, on pouze ve svém odůvodnění předpokládá že tyto již ve společnosti existují a všichni je obecně používají ve správném právním významu, takže je NOZ nemusí znovu zavádět. Ale takový zákon je vlastně k ničemu-nevím co by jste si asi pomyslel, kdyby v trestním zákoníku vůbec nebylo definováno v čem spočívá trestný čin vraždy-pouze až ve zdůvodnění se dočetl že "Poukázat lze i na vžitou mezinárodní terminologii - anglicky murder. Asi by jste si řekl že se ti zákonodárci zbláznili..Pokud jde o Vaše tvrzení-že " "skutečně je nutné brát každý paragraf NOZ po druhém" , jistě že ano. Pokud Vy si vytrhnete ze zákona citaci jednoho odstavce paragrafu, každý soud (ale i každý inteligentnější právník) Vás poučí že je nutné brát do úvahy i související paragrafy téhož zákona, ale i další předpisy související. Nevím, kde učili Vás, popřípadě jestli jste někoho zastupoval, či připravoval nějakou smlouvu-ale na jednom naučeném paragrafu žádný právník asi nepřežije.A ještě k tomu závěru-ono i když tvrdíte že starý OZ "byl postaven na komunistickém jádru"-ale během těch 20 let byl skutečně nejen xkrát novelizován, Nejvyšší i Ústavní soud k němu vydaly řadu závazných rozhodnutí, tato vycházejí v komentovaných vydáních OZ takže každý si je zde může přečíst jaká je správný právní a demokratických výklad těchto ustanovení a podle toho rozhodují i nižší soudy,právníci připravují smlouvy, obchodníci nabídky, občané si sjednávají své právní záležitosti.Neslyšel jsem že by si někdo stěžoval že by to bylo podle "komunistických pravidel"..Ale jen aby jste si uvědomil že za 4 dny tohle všechno padá-je uplně jedno kolik Vy jste měl semestrů práva, kolik já zkoušek, je úplně jedno co Vám říkali na přednáškách, je úplně jedno co kdy judikoval Ústavní soud, je úplně jedno co dosud stálo v komentářích OZ. Jsme v bodu nula-to jediné co máme k dispozici je surový text NOZ, nic víc...
1. oferta je jiný název pro nabídka. Vyplývá to jasně z důvodové zprávy i literatury. Buď jste troll nebo totálně pitomý. Což by jen potvrzovala ta soukromá VŠ.2. nepsal jsem, že stačí jeden §. Na více §§ jsem vždy odkazoval a navíc jsem vždy odkazoval na obecnou úpravu. To, že není potřeba používat NOZ paragraf po paragrafu neznamená, že by se měl použít pouze jeden §, ale že se má používat systematicky a teleologicky v celém právním řádu. To, že do soukromého práva pletete trestní zákoník mluví jen o Vaší neznalosti. 3. Nepochopil jste, že například OZ byl v rozporu s ústavou v základní zásadě (princip rovnosti vs. autonomie vůle)4. A o tom bodu nula je to naprostá hovadina. Jediný, kdo je v bodu nula jste Vy. Já a všichni, co studovali práva (opravdová práva, ne nějaký předmět na soukromé škole) mají minimálně základy soukromého práva. NOZ mění jenom jednotlivosti. Pokud člověka na škole neučili jen "paragraf po paragrafu" (což na právech vážně neučí), tak NOZ z velké části už umí a dokáže jej aplikovat. 5. Doporučuji neplést se do debaty na kterou intelektuálně ani vzděláním nemáte a nebo místo nesmyslů uznat chybu. Nemusíte plácat nic o nějaké ofertě, když o ní nic nevíte. Nemusíte plácat hlouposti o potřebě každé cizí slovo nutně definovat, co vůbec není potřeba. Oferta je definována v §1731. Tečka. Vyplývá to i z důvodové zprávy, která jasně říká, co je pojem oferta. Vyplývá to i z desítek učebnic závazkového práva, které tento termín používají. To, že máte problém s cizím slovíčkem je váš problém. Předpokládám, že jste asi autista nebo jste měl hodně blbé učitele, kteří do Vás dali surové pozitivní právo (resp. paragrafy) bez těch nejdůležitějších věci.
1. Možná že jsem padlý na hlavu-já s Vámi mohu souhlasit v tom že výraz oferta je lingvisticky podobný výrazu nabídka. Ale pořád musím trvat na tom že NOZ tento výraz nedefinuje-a i v odůvodnění ho používá pouze pro vysvětlení překladu , nikoliv jako samostatný právní termín. A mi moc divné že zrovna právníkovi je to fuk. Kdybych opět použil příklad z tr.zákoníku je to jako by jste tvrdil že vražda a zabití je to to samé-lingvisticky jistě, ale tr.zákoník tyto termíny naprosto jasně odlišuje.2. To že do OZ "pletu" trestní zákoník má naopak jasný důvod-všichni by si měli být vědomi že pokud překročí hranice OZ mohou být trestně postiženi. Že prostě všechno se neukecá na "smluvní vztahy", ale že existují hezké paragrafy v Hlavě V tr.zákoníku. Smůla je v tom že tr.zákoník byl konzistentní se starým OZ, nyní máme nový, tak uvidíme jak se s tím justice popere až bude zkoumat co byla autonomie vůle a co sprostý podvod..3.4. Abych to spojil dohromady- když tedy tvrdíte že Vás učili na právech něco co bylo v rozporu s dosavadním zněním OZ.. tak se ptám proč - proč Vás učili něco co bylo v rozporu s platnými zákony tohoto státu? Jako mravně etický kodex právníka proč ne-ale těžko jste s tím mohl pomoci nějakému klientovi-i soudy totiž dosavad soudily podle toho starého-a podle Vás nevyhovujícího OZ.5. Aha a tady se naprosto lišíme v náhledu na zákon a právo. Já totiž skutečně vyžaduji, aby -pokud ten už zákon něco člověku nařizoval **, tak aby svůj termín naprosto přesně označil a popsal co tím myslí a pak používal jen tento a žádný jiný "podobný termín".. Protože ještě jednou-já se musím podle tohoto zákona řídit-a pokud ho poruším -mohu za to být postižen -bud tedy trestně a nebo může soud můj nárok prohlásit za neplatný. Jenomže, jak vidím tak Vy a Vaše mladá generace právníků jste asi vyrostla na jakýchsi ideových přednáškách,kde Vám asi vtloukli do hlavy že nezáleží na tom co konkrétně stojí ve znění zákona ale že záleží na ideologii na které je ten zákon postaven -a že tedy té se má soudce či právník držet. Nezlobte se-ale právě tento princip já považuji za bolševický-na těchto principech se soudilo a věšelo v padesátých letech...Ještě tedy k té hvězdičce ** tady odkazuji na článek Ústavy II, kde spíše "(4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá."... Čili, jestliže byl NOZ napsán tak špatně, že v něm polovina právních termínů není vůbec definována ale v odůvodnění se předpokládá že je lidé znají (pokud nejsou tedy autisty,že?) a navíc se tam zhusta používají formulace jako "S přihlédnutím k obsahu nabídky nebo k praxi, kterou strany mezi sebou zavedly, nebo je-li to obvyklé..".. potom je vlastně takový občanský zákoník naprosto zbytečný-stačil by odkaz na zmíněný článek Ústavy a občané by si skutečně všechno dohodli mezi sebou smluvně, a podle své vlastní vůle...Ono by to skutečně bylo lepší, protože pak by občané naprosto přesně věděli k čemu se v konkrétních smlouvách zavázali a jaké povinnosti či důsledky jim z toho plynou..Zatímco o tom co vlastně plyne z NOZ se dalších 10 let budou hádat t právníci a vynášet-s několikaletým zpožděním vysvětlující judikáty Ústavní soud...
Už prosím nepište hlouposti1. termín oferta je definován v judikatuře a v odborné literatuře. Použití obou je v NOZ definováno. Tečka. Navíc je to překlad slova nabídka. Jsou to synonyma. Právníci je používají pro odlišení právního významu slova od obecného. Tečka2. Trestní právo je veřejné právo. Jako takové má jiné principy než soukromé právo. V soukromém právu se používá zásada analogie. Jde tu o autonomii vůle. Proto je hloupost to poměřovat s Tr. zákoníkem3.4. Soudy soudily v souladu s právním řádem. A v souladu s ústavou. Zásady starého OZ moc nepoužívaly (ty které byly v rozporu s ústavou)5. Znovu opakuji toto není veřejné právo. Toto je soukromé právo. Přečtěte si prvním 10-15 §§ NOZ. A znovu opakuji termín nabídka a oferta jsou synonyma. Není potřeba vše definovat. Kdybychom měli vše definovat, tak nám nestačí ani 40 000 §§. To je hloupost. Definovány jsou pouze nejasné termíny. Ano my jsme vyrostli na přednáškách, kde nás učili, že nejde o jazykový výklad, ale o teleologický výklad. Nejde o zákon, ale o duch zákona. Naopak bolševické a nacistické právo je založeno pouze na textu a textovém výkladu (proto je zneužitelné). Je to vidět na Vás, který nejprve našel problém, který není, pak našel výraz, který nechápe, protože není definován a už melete své blbosti.
1. vzhledem k tomu že od 1.1.2014 platí nový občanský zákoník a starý zákoník zaniká, tak snad jako právník uznáte že žádná platná odborná literatura ani žádná platná judikatura pro NOZ od 1.1. neexistuje a budou se teprve řadu let vytvářet. 2. Právě naopak, tuto otázku si budou muset právníci v justici klást jako první a zásadní - totiž patří nesplnění smluvního závazku do oblasti práva občanského a nebo trestního? Slíbím Vám něco dodat vyberu od Vás zálohu padesát tisíc a pak už mne neuvidíte. Podle kterého zákoníku by jste chtěl aby to soud řešil? Popřípadě kdyby za Vámi přišel klient, co by jste mu poradil?3-4. Ale já jsem se neptal jak soudily soudy-to doufám že v souladu s právním řádem a taky platným OZ. Já se ptal proč vás učili na právech něco jiného - patrně v přípravě na NOZ,který prošel až letos jen těsně a na poslední chvíli? 5.Aha-ale to vás vaši učitelé učili špatně-totiž že teleologický výklad může zastínit psaný text zákona. Já chápu že v té antikomunistické euforii "pryč s totalitou" se to poslouchalo hezky. Ale my jsme 20 let po sametu, my už nepotřebujeme objevné a kreativní a stále nové výklady zákona , my potřebujeme stabilní právní prostředí na které se mohou subjekty spolehnout už při jejich aplikaci-nikoliv za 3-5 let až Nejvyšší soud vydá svůj vlastní výklad onoho právního problému. Ani to vám profesoři práv neřekli??Oni Vám to totiž v duchu "pravicového smluvního práva " naprosto popletli hlavu.Právě subjektivní a nelegitimní používání teleologického výkladu může vést ke zmíněným totalitním excesům. Možná kdyby jste se o to zajímal, tak by jste zjistil že většinu převzetí totalitní moci a nejvíce svých zločinů dokázali komunisté ještě v době platnosti předešlých demokratických zákonů, právě jejich vlastním výkladem a aplikací. A že naopak pevná a nezpochybnitelná ustanovení zákonů jsou pilířem právního státu...Podívejte se třeba na naší Ústavu-jsou neustále spory ohledně výkladu jejich ustanovení důkazem právní stability našeho státu anebo naopak-se snad domníváte že je to naopak pozitivní aplikace Vámi zmíněného teleologického výkladu a Zeman je king a právník nad právníky???
1. Ne, mnohé ze stávající judikatury se dá použít. Mnohé z odborné literatury se dá použít. A navíc už skoro rok jsou tu publikace k NOZ, které se dají 100% použít. To, že to nevíte neznamená, že to neexistuje2. Hloupost. Trestní právo a občanské právo jsou odlišné právní odvětví, žádný právník je nemůže spojovat dohromady. Lze využít oba, ale je totální hloupost považovat za první a zásadní řešit nesplnění závazku podle trestního práva (či to jakkoliv poměřovat). To vám vážně provedli lobotomii na BIVS? Proč jsem psal, že je poměřovaní tr a civ. práva blbost se vztahovalo k terminologii. V trestním právu, kvůli zásadám, musí být přesná. V civilním ne. 3.4. Na právech nás učili platné právo. A to před lety. NOZ prošel začátkem roku 2012. Platným se stal zveřejněním ve sbírce také tehdy. To, že prošel až letos na poslední chvíli je LEŽ. To Vás učili na tom bankovním institutu lhát?5. Učitelé mě nic špatně neučili. Je to výklad ÚS. Nechápu proč narážíte na mé profesory práva, kteří jsou odborníci (mimochodem ústavní soudci). To, že vy nechápete výklad práva a to, že nechápete, že teleologický výklad stabilizuje právo víc, než jazykový je vaše chyba. Teleologický výklad se za první republiky ani po válce nepoužíval. Byla to doba pozitivismu. Až od Radbrucha se začíná znovu s jusnaturalismem. Asi nevíte, co to je a máte problém to přeložit jako s ofertou. Nacisté, stejně jako komunisté využili jazykového výkladu. To, co píšete jsou blbosti. Se podívejte do jakékoliv literatury. Základním pilířem státu jsou hodnoty podle kterých se - teleologicky právo vykládá. Ty hodnoty jsou neměnné. S naší ústavou mají problém jenom pozitivisté (okolo Klause a Zemana) a ti vykládají ústavu pouze jazykově. (což udělal i Zeman). Teleologický výklad jasně používá i ústavní zvyklosti a podle těch jedná Zeman protiprávně.A už to chápu tatíček Vám zaplatil flákání na nějaké soukromé VŠ. No zbytečně vyhodil peníze. Minimálně základy práva vůbec nemáte.
1. Z platné judikatury se nedá závazně použít nic. Jeden ze soudců NS sice nedávno v médiích komentoval že "NS bude mít tendenci použít z judikatury všechno, co se použít dá", ale tím mínil že NS při svých dalších rozhodnutích bude některá (předem neznámá) rozhodnutí řešit podobně jako v minulosti (čím ale myslel i některá ustanovení z 19.století) . Ale každopádně i tato rozhodnutí bude muset NS vynést jako svůj judikát znovu. Nelze nijak vyvozovat že by se nižší soudy mohly použít automaticky platné judikáty ze starého OZ..- NS bude muset jejich rozhodnutí stejně znovu posoudit.2. Jestliže chcete rozlišovat občanské a trestní právo, tak to se potom nemůžete odkazovat na teleologický výklad . To je totiž ten základní procesní krok, který musí policie, státní zástupce obviněnému, či advokát svému klientovi sdělit a patřičně zdůvodnit. Zda jeho počínání patří pod trestní zákoník a nebo ho lze řešit jako občanskoprávní spor-a ihned formulovat patřičné paragrafy. Tady na hluboké teleologické posouzení není ani prostor ani čas-zde se musí řídit platným zněním zákonů. Ale už toto rozhodnutí může být v některých případech rozhodující v tom zda se vůbec občan svého práva může domoci.3. jak jistě víte, NOZ by ani nezačal platit, pokud by nebyly - na poslední chvíli odhlasovány doprovodné předpisy. Bez toho by si nedovolil spustit ani ten největší šílenec.5. Víte -já zrovna k Ústavním soudcům moc úcty nemám jejich rozhodnutí v mnohých kauzách jsou spíše diskutabilní-ale akceptuji je proto že Ústavní soud má zkrátka tu pravomoc z Ústavy taková konečná rozhodnutí vynášet. (Tím chci říct, že kdyby nad ÚS byl ještě jiný Nadústavní soud, tak by možná došel ke zcela jinému závěru). Ale možná jestli s nimi zase budete mluvit, zkuste se jich zeptat jak je možné že oni -znalci Ústavy nejsou schopni se usnést na jednom společném výkladu z Ústavy - ale s rozdílnými názory o něm hlasují pomalu jako porotci na Miss Mokré tričko. Klidně můžete použít mojí citaci.6.Opět nemáte pravdu-jak jsem již napsal komunisté provedli většinu svých zločinů ještě před zavedením "svých nových zákonů", nelegitimní aplikací těch dosavad platných které převzali po demokratickém systému. A nebo tedy ještě přesněji-ale to Vám jistě při studiu řekli-komunisté jakožto parlamentní a vládní strana v letech 1945-1948 zneužívala svého postavení ve státní správě a nelegitimními aplikacemi platných zákonů a svých zákonných pravomocí omezovala práva ostatních skupin ve společnosti.To jsou totiž také projevy toho vašeho teleologického výkladu-každý si může vykládat zákony jak se mu zachce. A pokud stát nemá natolik pevné zákony a dostatek pravomoci, aby tomu dokázal zamezit ,nastupuje nestabilita a nebezpečí totality, Tehdy i dnes.7. Vašemu tvrzení že "Základním pilířem státu jsou hodnoty podle kterých se - teleologicky právo vykládá. Ty hodnoty jsou neměnné. " se musím jenom smát. Prosím Vás, dejte si to za domácí úkol, vemte si pastelku a spočítejte si kolik změn měly naše hlavní zákony od roku 1989. Odhadl bych to na desítky u každého z nich, stovky možná tisíce v součtu...Předpokládal bych že pokud by jste měl pravdu Vy, ctili by zásadu že tyto hodnoty jsou neměnné především zákonodárci, takže těch změn bylo naprosté minimum (třeba hromadně právě jen po roce 89, pak před vstupem do EU, a šlus).ale ono to tak není že,zákony se rodí jako houby po dešti, předpokládám že podobně se tedy "rodí" i ty Vaše neměnné zásady?8. Víte,Američané mají jednu právní zásadu - a ta zní přibližně takto "neplatí jiné zákony pro hodného Matěje a jiné pro zlého Jakuba". Tím chci tedy říct že i pan prezident Zeman má právo v rámci své pravomoci vykládat předpisy které mu ukládá zákon-stejně jako kterýkoliv právník, či úředník, nebo i občan při svých záležitostech. To se vztekáte marně...Jistě že lze vůči němu použít (stejně jako proti jiným subjektům) zákonem dané opravné prostředky-ale to se nestalo....------------------------------------------------Ale abychom to ukončili-díky za podnětnou diskuzi. Pochopte že pro mne jako pro občana a podnikatele je nutné aby právo bylo předvídatelné-abych tedy již při svém právním jednání měl jistotu že "jednám podle práva". Čili pro mne je podstatné jednoznačné znění zákona, plus platné judikáty -existující již v době kdy to určité právní jednání provádím, nebo se na to chystám Jestliže mi je stát a zákon nemůže dát a odkazuje mne až na rozhodnutí soudů, které budou právoplatné až za řadu let a s nejistým výsledkem-tak pro mne je toto nepřijatelné-tedy z mého pohledu jsou takové zákony špatné,a taková spravedlnost špatná. Možná že Vy jako právník to vidíte naopak,pro Vás je to byznys, čím víc právních sporů, tím líp...
http://www.adplus.cz/104715-teorie-prava... http://www.komunistickepravo.cz/o-knize/... http://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp... http://obchod.wkcr.cz/obchod/rekodifikace-soukr... ... http://www.alescenek.cz/detail-zbozi/homepage-ac-... ... Pokud chcete vážně diskutovat s právníkem, měl byste si načíst tuto literaturu. Pak byste nepsal pravý opak pravdy. Komunisté zneužili platné právo, protože ho vykládali gramaticky, protože to byla doba právního pozitivizmu. Dnes by se to nemohlo (při fungujícím ÚS) stát právě kvůli teleologickém výkladu. Pokud si přečtete výše zmíněnou literaturu, tak to pochopíte. Rada pro příště. Pokud oboru vůbec nerozumíte, nepouštějte se do debaty. A už vůbec ne do debaty právně filosofické.
člověče, popřemýšlejte o tom co jste napsal. Ony snad byly zákony demokratické republiky před Únorem 1948 napsány gramaticky tak aby "ve svém napsaném znění" vyhovovaly právě komunistům? Byly snad napsány a odhlasovány demokratickým parlamentem právě tak aby právě komunistům umožnily likvidovat jim opoziční síly ve společnosti-a gramaticky tak aby se jejich oběti nemohly právně bránit? Tak takový historický výklad poválečného období jsem tedy ještě neslyšel...Bohužel je to spíš tak-jak jsem napsal minule,stejné zákony platí pro každého a každý má právo na svůj výklad...A pak je tedy na systému, kterému výkladu dá přednost, resp, který označí za konečný a právoplatný. Ostatně - abychom tedy stále neteoretizovati-zkusme si to představit na konkretním případu-řekněme že zastupujete klienta ,takže si vyberte za a) Použijete hluboký teleologický výklad-založený právě na principech na kterých stojí náš právní řád. A pokud touto cestou dospějete ke zjištění, že zájem Vašeho klienta je z těchto principů nesprávný, tak mu to sdělíte a odmítnete ho zastupovat. (Že by jste ho zastupoval dál,podle těchto právních principů, tak aby svou při prohrál, radši neuvažuji-i to by bylo samo o sobě protiprávní).a nebo za b)Použijete hluboký teleologický výklad právě pro to aby jste pro svého klienta našel nejefektivnější výklad který mu umožní jeho při vyhrát .Pokud to bude čistě gramatický výklad, použijete ten,pokud to bude nějaký vhodný judikát NS č ÚS použijete ten (bohužel i tam se najdou zmetky), pokud to bude nějaký obecný právní princip odkážete se na něj, pokud to bude nějaká výpověď či dokument, opřete svou obranu na něm. bez ohledu na něco dalšího ..-a naopak všechny výklady,judikáty či principy, které použije advokát protistrany budete svými právními argumenty strany odmítat.Čili-možná skončeme naší diskuzi právě tím, pokud jste schopen a s čistým svědomím odpovědět za a) , jste u mne frajer a omlouvám se za všechno co jsem napsal a čím jsem Vás snad urazil... Ale pokud si přiznáte bod b), zůstaňme taky u toho-možná i proto je z Vás dobrý a požadovaný právník, na jehož znalosti skutečně nemám.
Znovu: http://www.adplus.cz/104715-teorie-prava..... http://www.komunistickepravo.cz/o-knize/..... http://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp..... http://obchod.wkcr.cz/obchod/rekodifikace-soukr..... ... http://www.alescenek.cz/detail-zbozi/homepage-ac-..... ... Pokud chcete vážně diskutovat s právníkem, měl byste si načíst tuto literaturu. Pak byste nepsal pravý opak pravdy. Komunisté zneužili platné právo, protože ho vykládali gramaticky, protože to byla doba právního pozitivizmu. Dnes by se to nemohlo (při fungujícím ÚS) stát právě kvůli teleologickém výkladu. Pokud si přečtete výše zmíněnou literaturu, tak to pochopíte. Jinak samozřejmě B. Ale to už je jiná věc. A věc zákona o advokacii a profesní etiky.
Šmarja, co je na tom tak těžkého mi na pár řádcích vysvětlit jak je možné že platné zákony v ještě demokratickém státu v letech 1945-únor 1948 byly napsány tak "podivně" že na základě jejich slovního gramatického výkladu mohli právě a jenom komunisté persekuovat ostatní skupiny obyvatel a naopak tito lidé - a taky právníci, soudci,politici,nenacházeli v těch samých zákonech proti nim "na této gramatické úrovni" ochranu.Já bych si totiž dovolil tvrdit že úplně gramaticky "prokomunistické zákony" nesepsali komunisté za celých 40 let totality-a vždycky se i v nich naopak snažili textově udržet zdání právního státu-a ta protiprávnost byla až v jejich výkladu a aplikaci A naopak-proč jsou dnešní zákony napsány"tak dobře", když se na jejich slovní znění nemůže nikdo právně spolehnout - a právoplatný výklad mu dá ÚS až za 3-5 let ex po. Takže se vlastně nikdo nemůže spolehnout na to zda koná v souladu se zákonem či mimo něj. A taková maličkost-změnu názoru ÚS může politický systém změnit v rámci výměny členů ÚS, že?POkud Vám profesoři tvrdili že toto je právě právní stát, tak to je mi líto. Naopak-já si pamatuju na jednu z prvních přednášek na svém Bankovním institutu (který zase neuznáváte Vy)-a na slova že základem fungujícího státu a všech v něm fungujících vztahů je jistota práva a rychlá vymahatelnost práva. Ale jo-to je asi ta špatná škola, co mi zaplatit tatíček, zatímco státní škola práv co jste asi vystudoval Vy říká něco jiného. Bohužel tedy, pro nás všechny, stará latinská zásada říká iura novit curia, čili Váš výklad , podle kterého soudí i naše soudy je ten platný....Možná když mi dáte záruku že odpovědi na tyto otázky se dočtu v těch Vašich odkazovaných knížkách tak si je i seženu a přečtu...
A tak tedy ještě jednou: http://www.adplus.cz/104715-teorie-prava....... http://www.komunistickepravo.cz/o-knize/....... http://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp....... http://obchod.wkcr.cz/obchod/rekodifikace-soukr... ... ... http://www.alescenek.cz/detail-zbozi/homepage-ac-... ... ... Pokud chcete vážně diskutovat s právníkem, měl byste si načíst tuto literaturu. Pak byste nepsal pravý opak pravdy.Samozřejmě to můžu napsal pár slovy: Materiální ohnisko ústavy. Ale pochybuji, že to pochopíte. Na úplné pochopení tohoto, je potřeba přečíst polovinu těch knížek.Já na státní škole nestudoval. Ale chápu to tak, že jste asi nestudoval ani pořádnou střední školu, kde by Vás o rozdílnosti státní/veřejné/soukromé VŠ něco naučili.
Tak já ne.nevím, jestli si z Vás neudělali profesoři srandu. Protože, když tedy srovnám naší současnou Ústavu s komunistickou ústavou 9.května 1948, tak je zřejmé že v té komunistické ústavě měli lidé těch práv "gramaticky " mnohem více než dnes -a kdyby je komunisté "gramaticky a do písmene " dodržovali jak tvrdíte, byl by tady v 50.letech ráj demokracie že by nám i Američané záviděli, Jenomže ono to tak nebylo, že? I ti komunisté uměli používat Vámi stále zmiňovaný teleologický přístup-ale ten sám od sebe nemusí být ryze spravedlivý a zajištující sám o sobě základní lidská práva, ten může být i ryze účelový .A pokud se tedy odkazujete na Ústavní soud, třeba 1.republika ho vůbec nepotřebovala, sice existoval ale jeho činnost byla hodnocena jako nevýznamná a málo frekventovaná,nakonec zanikl jako neobsazený .Prostě-a musím opakovat své stanovisko - právní stát má zajišťovat svým občanům spravedlnost a právo vždy od začátku do konce a nikoliv až jako poslední naději "když už všechno ostatní selže"... což je vlastně funkce dnešního Ústavního soudu...Jo a P..S: Potom co se dělo na plzeňských právech bych se o rozdílnosti státních a soukromých škol moc nešířil,nemyslíte?
A tak tedy naposledy:A tak tedy ještě jednou:http://www.adplus.cz/104715-teorie-prava......... http://www.komunistickepravo.cz/o-knize/......... http://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp......... http://obchod.wkcr.cz/obchod/rekodifikace-soukr..... ... ... http://www.alescenek.cz/detail-zbozi/homepage-ac-..... ... ... Pokud chcete vážně diskutovat s právníkem, měl byste si načíst tuto literaturu. Pak byste nepsal pravý opak pravdy.To, co se stalo na plzeňských právech byl mediální výmysl. A komouška Dvořáková to dokonala.
Tak už toho asi necháme😀O spoustě věcí se debatovat dá, máme na ně rozdílné názory, existují rozdílné terminologie,rozdílná literatura, rozdílná paradigmata...Nakonec, při bližším zkoumání i judikatury Nejvyššího a Ústavního soudu by se daly dohledat případy, kdy soud nevyužil až do koncových principů zmíněný teleologický výklad vedoucí ke spravedlivému řešení-a kdy naopak (a rád) zůstal u gramatického výkladu aby tím mohl případ uzavřít. Ale jestli popíráte to co se stalo na plzeňských právech, tak to asi nemá cenu diskutovat vůbec...Tady stát jednoznačně ukázal že všechny jeho právní principy jsou na dvě věci a on ani nemá sebemenší zájem aby je jakkoliv vymáhal...,když se mu nechce...
Ačkoliv jsem v Plzni nestudoval, znám zdejší poměry dobře. Šlo tam o to odstranit nepohodlné osoby. Ale neříkám, že vše tam bylo dobré a že ty odstraněné osoby byly svatouškové. Ale pokud věříte komunistce Dvořákové, tak si věřte.
K druhému odstavci. Bezdůvodné obohacení - to neznáte?
Třetí odstavec. Žádné tvrzení v druhé větě jsem nenapsal. Psal jsem o institutech, které byly komunistickým právem zrušeny. Třeba služebnosti (věcné břemeno bylo navráceno až v 80. letech, myslíte že ho nepotřebovali?), pacht, a i právo pastvy (jo to je taky služebnost vím) se hodí s rozvojem bio chovu. Ono se nic neškrtlo. Kriticky se zhodnotila stávající úprava, chystaná úprava z roku 1937 a samozřejmě vývoj BGB, ABGB, Civil code atd. Do toho také mez. smlouvy např. Vídeňská úmluva, právo EU či evropské pokusy o sjednocení práva - PECL, DFCR, Návrh evropského OZ, a mezinárodní principy UNIDROIT. (vše si lze přečíst v důvodovce). Navíc se braly novoty z různých práv. Švýcarského, Nizozemského, Quebeckého. K jazyku. Právní úkon (což je jakési slovenské slovo) se mění v právní jednání (to je slovo české a srozumitelné) a kromě toho se použijí starší výrazy pro obnovené instituty. Místo nejednoznačných výrazů se použijí jednoznačné. Jak jsem psal, při vzniku zákona 40/1964 Sb. hrálo důležitou roli zjednodušování pro dělnickou třídu, vymyslela se nová slova, a institutům se daly nové názvy vhodné pro socialistickou společnost. Nevím jestli jste někdy slyšel o Marxistické teorii práva, podle ní mělo právo vymizet.A co se týče poznámce o ofertě, tak jste jasně mimo. Promiňte, ale takto se oferta běžně používá už dnes. Jenom musela mít určitého adresáta NOZ pouze mění to, že adresát už nemusí být určitý. Člověk dostal katalog (nabídku) a vybral si jednu či více věcí. Jsem si jistý, že toto má a bude mít česká právo a kalifornské právo (za ostatní neručím).A to mě znovu přivádí k otázce. Kde jste prosím studoval nebo studujete právo? V kolikátém jste ročníku? V 1. semestru? To by se dalo ještě pochopit. Promiňte, ale NOZ je napsán dobře. Chyba bude jinde ;)
Další pakvil a nic jiného. V podstatě z toho plyne, že od nového roku nebude možné vrátit věc která byla nefunkční už z výroby (nedá se dokázat kdy se pokazila), což byla pro mě zajímavá možnost a někkolikrát jsem ji využil. A druhá věc co jasně plyne je, že každý prodejce bude automaticky strhávat minimálně dvaect procent pod zámiňkou že věc je záakzníkem poškozená. Ovšem, nějaký škrábaneček se najde vždy a prodejce si vykompenzuje ušlý zisk za prodej bazarovky a poštovné.A další věc, nevěřím, že si někdo půjčuje fotoaparát na dovolenou. běžnému člověku stačí foťák za 2k a ten už každý stejně má.
A přitom máte jednu paradní možnost. Nekupovat přes prostředky dálkové komunikace. Tedy vám nikdy žádný problém nevznikne.
Uz vidim, jak v prodejce zkoušíte lednici nebo zapojujete 150 cm plazmu, abyste si overil, ze funguje 😀😀😀😀😀
Já asi ne, ale prodejce to obvykle dělá. Proč tahat sem tam věci, když stačí to pichnout do zásuvky a chvilku počkat. Obvykle to rozbalují jestli tam je vše co tam má být a je to dobré i pro vás.Ulehčí to dohadování jestli tem něco chybělo nebo ne.
Nevim jestli jsi viděl někdy v posledních dvaceti letech nějakou elektroniku, ale otestovat funkčnost výrobku v obchodě je naprostá utopie kterou může vymyslet jen oslík a nepomůže ti ani tvoje oslovatý 😀😀😀😀😀😀jako už vidim jak někdo v obchodě testuje notebook. Úplně mám před očima jak ho tam vybalí a pak půl hoďky dokončuje instalaci a registraci windows a pak začíná testovat samotný hw a pak řekne že se mu to moc nezdá a chce jinej.
Jak kde. Když jsem kupoval notebook, tak mi jej ukázal, zapnul a společně jsme jej nastavili. Díky takovému přístupu se do té prodejny vracím.
U Paplu si to může dovolit, když prodá jeden denně a má vyděláno. 😀
A ještě jedna věc. Pokud o to zákazník požádá, tak je prodejce povinen před zákazníkem přístroj vyzkoušet. A to ze zákona. A teď otázka. Byl jste někdy v kamenném obchodě? Nejste náhodou oslík vy? Když se zatřepete, nepadají z Vás zlaťáky?
Najdi si to v google oslíku.B-]B-]B-]
Google říká, že jste osel Vy.
V podstatě z toho plyne, že od nového roku nebude možné vrátit věc která byla nefunkční už z výroby (nedá se dokázat kdy se pokazila),Můžete mi prosím zkopírovat text zákona z kterého to plyne? Mám za to, že zde je břemeno důkazů na prodejci. Můžete to nějak vyvrátit.
Neni zde vysvetleno podstatne a nepodstatne poruseni smlouvy. Jaky je v nich rozdil, co to znamena pro nakupujiciho a prodejce.Obchod na dalku a 14 dnu na vraceni zbozi plati i v pripade prodeje na internetu (z druhe ruky)? Obecne jaky jsou prava a pravidla nakupu z druhy ruky (bazary, weby, apod)?
To je jednoduché, nákup z druhé ruky je většinou od fyzické osoby, ne od ekonomického subjektu. Čili tam žádné záruky, dodací lhůty, reklamace ani vrácení zboží ze zákona stanoveno není a takový nákup je na riziko kupujícího.
Nevím sice co je "ekonomický subjekt", ale tak jednoduché to neni. Jasné, že na bazarovku od fyzické osoby se určitě vrácení do 14ti dní nevstahuje. To je nesmyslná otázka.Ale jak to asi bude (je) když koupim v eshopu zboží co už někdo vrátil, tedy použité zboží?
Není protože to je u každého výrobku jinak. Bude se tedy postupovat podle (i stávající) judikatury. A dost možná i teoretických výkladů. Např. u notebooku - nepodstatné = nefunguje jeden USB konektor, podstatné = notebook se nezapne.
To bylo velmi špatné přirovnání. U notebooků, kde je třeba jenom jeden USB konektor, jak je to teď v módě, je to docela podstatná závada.Bych řek, že to bude spíš takhle:Nepodstatné - povrchové poškození plastů, nesedící spoje, barva a podobně.Podstatné - vady funkčnosti.
Ne. Za tímhle si stojím. Musíte to brát právně ne technicky.Pokud nefunguje jedno USB, tak to není podstatné porušení smlouvy. Četl jste ten zákon, než jste napsal svůj komentář?
Ano četl. A je to strašná sranda, protože je to totální český paskvil. Dva právníci se nejsou schopní shodnout na jednom výkladu a je tam šílená spousta chyb a rozporů. A ty svoje kecy o tom, jak jsi špičkový právník a jak tomu děsně rozumíš si nech do školky. Tuhle informaci mám od špičkových právnických firem, protože se mě to bohužel týká.Nikdo neví jak to po novém roce bude a všichni nervózně čekají, co z toho vyleze.
"Rozhodně však není možné ze strany obchodníka vyžadovat vracení v originálních obalech či dokonce s ochrannými fóliemi či „visačkami“."-> Práveže originálny obal je potrebný pri vrátení tovaru do 14 dní. Bez originálneho obalu to obchodník určite nezoberie späť.
V pripade uvedeni tohoto stanoviska v zakone to bude jeho povinost :).Navic pravdou je, ze "originalni obal" je pouze alibismus ze strany obchodnika. Co s tim obalem asi bude delat? U spousty zbozi je opetovne zabaleni stejne nemozne. Navic je takove zbozi stejne mozno prodat pouze jako rozbalene.
Čiže zákazník si kúpi tovar, nechá si všetky obaly, vráti len samotný výrobok a predajca mu vráti plnú sumu. Zaujímavé. Predajcovia budú mať určite z toho radosť.Ktorý tovar sa nedá opätovne zabaliť?
Cokoliv co je "zataveno" v plastu, připadě obaly typu "plast podlepený papírem"? Oblíbený způsob balení například u drobné elektroniky či hraček. V okmažiku, kdy to ustřihnete to prostě zpět zabalit nejde. Navíc představa, že zákazník danou věc rozbalí bez poškození obalu je naivní. O ochraných fóliích (například u displaye mobilu) ani nemluvě.Jinak samozřejmě netvrdím, že princip vrácení plné ceny zboží do 14 dnů v případě nákupu přes internet je férový k prodejcům . Jako zákazník jsem za tuto možnost rád -- ačkoliv jsem takto zboží vracel pouze v případě, kdy kvalita výrobku neodpovídala očekávání . Z pohledu prodejce je to samozřejmě nevýhodné, nicméně to je například i 2 letá záruka (pokud se nepletu, tak výrobce poskytuje pouze rok). Nu a obchody přesto ve velkém nekrachují, takže se IMHO jedná o rozumný kompromis s cílem ochrany spotřebitele.
Plácáte nesmysly, dodavatel / distributor drží / poskytuje záruku dva roky, obchodník co podepíše smlouvu se zárukou jeden rok je sebevrah. dejv
Neplacam, docela jasne jsem vyjadril, ze si titmto tvrzenim nejsem jisty :). Dekuji za opraveni.Kazdopadne kdybyste to mohl rozvest, byl bych rad. Ze zkusenosti si jsem totiz jisty, ze zejmena u mensich prodejcu jsou reklamace druhym rokem vic problematicke (z pohledu zakaznika). Cim to?
Plácáte nesmysly, na spousty výrobků výrobce poskytuje pouze 1 rok záruku (např. některé modelové řady HP notebooků), dodavatel a distributor pak logicky poskytuje maloobchodům pouze 1 rok záruky. Maloobchody musí ovšem nabízet produkty spotřebitelům s 2 letou zárukou, z čehož se čas od času logicky vyklube solidní průser.
Ano, HP nabízí rok záruku pro firmy podle obchodního zákoníku a to i za sníženou odpovídající cenu. Pro normálního běžného zákazníka se pak tento HP notebook prodává v rámci občanského zákoníku s dokoupenou zárukou o rok navíc.Žádný průser se nekoná.
Nikde sa nevraví, že rozbalený výrobok má byť opäť zatavený v plaste. Len ho máte vrátiť v originálnom, hoci aj rozbalenom, obale. Keď to totiž bude chcieť predajca opätovne predať, tak aký výrobok si skôr vyberiete? Ten, ktorý je rozbalený v originálnom obale alebo ten, ktorý nemá vôbec žiadny obal?
Ten, ktery vypada byt v lepsim stavu -- a to po pripadnem vytazeni z obalu
Nevím jak na Slovensku, ale v ČR nebylo nikdy (= od euronovel) potřeba vracet zboží v originálních obalech. Jakýkoliv takový požadavek byl nezákonný. (Ano v reklamačních řádech se dá dočíst mnoho nezákonných požadavků). Samozřejmě existovaly výjimky třeba u softwaru.
S tím vracením SW mě to zajímá. Koupím SW vzdáleným způsobem. Je mi doručeno poštou. Balíček rozbalím, plomby na obalu s instalačním mediem poruším a SW nainstaluji. Že tam je při instalaci SW nějaká EULA mě v tento moment nezajímá. Zjistím, že SW nedělá přesně to, co bych chtěl a tak strčím instalační medium do původního obalu a vrátím to s odkazem na možnost vrácení během 14 dnů.Protože se pohybujeme v rámci českého právního systému, tak důležitý je v tomto momentě NOZ (a dříve stejně i OZ) a pro ten je nákup SW nákupem zboží jako každý jiný nákup. Že EULA říká něco jiného mi je fuk. Že si tam píše autor SW něco jiného mě nemusí zajímat. Je to jen takové nezávazné bububu.Je to tak?
Tu poznámku jsem asi takto neměl psát. Ta výjimka je širší. Omlouvám se tedyOmlouvám se, NOZ ještě nemám v této oblasti 100% nastudovaný (u spotřebitelských smluv spíše jen záruky a tak 20% §§, potřebuju se na to ještě podívat v kontextu), takže popíšu jen stávající úpravu s tím, že vzhledem k tomu, že jde o právo pocházející z EU, tak nepočítám s tím, že by se úprava v NOZ nějak odchylovala. Takže:Ta výjimka je širší tak, že se možnost vrácení do 14 dnů (§53 odst. 7 OZ) nevztahuje "na dodávku audio a video nahrávek a počítačových programů, porušil-li spotřebitel jejich originální obal," a to podle §53 odst. 8 písm. d OZ.- tedy program můžete vrátit, pokud jste jej nepoužili - ono to dává smysl na film se podíváte, program naistalujete a pak už vám je médium k ničemu. Předpokládám, že to je důvod proč se CD a DVD balí ještě do tenkého plastového obalu (jako bonboňéry). Ještě jednou se omlouvám, měl jsem napsat, že ta výjimka je širší v kontextu to vážně vyznělo tak, že se vztahuje k obalu ne k neporušenému obalu, jak to je v zákoně.
Omluvy netřeba. Děkuji za doplnění.
Dobrá ale pokud třeba windows nefunguje jak má dá se vůbec reklamovat?
Leda, kdyby bylo poškozené DVD (CD). Mimochodem jsem tak trochu mimo. Jak se teď prodává Windows (8.1), pořád DVD, Flash disk nebo online (samozřejmě pokud to není upgrade)?Jinak u Windows se kupuje (kromě média) licence, ne zboží. Už dlouho uvažuju, že bych si pořádně pročetl ty licence, co každý odklikává a nečte. Jak u Windows, tak u osX. Tam určitě bude napsané, že to nejde a je to je vlastnost, ne chyba. Jiná situace by byla, pokud byste si objednal sotware na zakázku a ten by nesplňoval smluvené požadavky, ale to už je smlouva o dílo ne kupní smlouva...
Náklady na vrácení zboží (za dopravu) hradí nakupující a to tehdy, pokud o tomto nakupujícího prodejce informuje, protože v opačném případě náklady na vrácení zboží hradí prodejce.Není to tak? 🙂
Dnes ano, od 1.1.2014 ne. Doufám, že tato odpověď (která je vlastně i v nadpisu článku stačí.)
Ehm...http://diskuze.bohemiasoft.com/showthread.php...
Vy byste si objednal něco u eshopu, který si koupil systém za 150 Kč/měsíc? Například tady http://www.q-elektro.cz/...
Názor byl 2× upraven, naposled 27. 12. 2013 15:19
§ 1820Sdělení před uzavřením smlouvyg) údaj, že v případě odstoupení od smlouvy ponese spotřebitel náklady spojené s navrácením zboží, a jde-li o smlouvu uzavřenou prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, náklady za navrácení zboží, jestliže toto zboží nemůže být vráceno pro svou povahu obvyklou poštovní cestou,
Tohle je informační povinnost.
No a?
No najděte ještě ten druhý paragraf, který se týká merita věci.
Ano, objednal, prpvozuji ta, 2 eshopy a jdou napohodu. 😝 Takže si ty "chytré" řeči prosím nechte. 😉
A které to jsou?
Nechám si pro sebe, nepodstatné v této diskuzi.
Náhodou je to podstatné. Ale pokud nechcete dělat reklamu svému eshopu, tak asi si za ním nestojíte.
Reklamu dělám na jiných místech k tomu určených - Sklik, Adwords atd., než v diskuzi. :)
Stím vrácením náhladů za dopravu by to snad šlo nějak obejít. Osobní odběr je taky forma dopravy a to je zdarma 😀
Ne všude..
Samozřejmě, nic Vám jako obchodníkovi nebrání mi reklamované zboží osobně přivézt zpět domů, abych jej mohl odebrat.Ale že by byl osobní odběr zdarma, to bych tedy neřekl, toho času, cestovních nákladů, nervů ve frontě atd., osobní odběr je podle mne nejdražší způsob dopravy.
No a třeba czc, tsbohemia, mall ... a další ho maji zdarma.
Samozřejmě radši zavezu vracený předmět na pobočku CZC, než na poštu o ulici dál. Proč ne? Pokud se tak s CZC dohodnu...
Osobní odběr (zdarma) není počítán jako forma dopravy, informace z APEK.
Názor APEK není rozhodující - jde o sdružení eshopářů, žádný správní nebo kontrolní orgán. Ale jinak souhlas - očekávám, že osobní odběr nebude možné brát jako nejlevnější dopravu.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.