Oblíbený WordPress má pohodlnější administraci a umí nahrávat fotky přetažením přímo do prohlížeče. Vývojáři nezapomněli ani na pořádnou várku oprav a podporu IDN domén.
Nedávno vydaný WordPress 3.3 přišel s vylepšenou administrací a nepřehlédnutelným nástrojovým panelem. Vývojáři se opět zaměřili na snadnější správu webů. Takové vkládání obrázků do článku nikdy nebylo jednodušší.
Hned po aktualizaci WordPressu nás uvítá nová stránka s přehledem hlavních novinek, tak jak to dělají webové prohlížeče. Při prvních krocích v administraci nás naopak čekají informační bubliny, které upozorní na nové či vylepšené funkce.
Informační bublina upozorní na nové funkce
Táhni a pusť
Před nahráním souboru na server už není třeba přemýšlet, o jaký se jedná typ. Vývojáři sjednotili nahrávání do jedné ikony a navíc umožnili soubory nahrávat pomocí „táhni a pusť“. Soubor stačí chytit myší a přetáhnout do okna, poté se hned začne nahrávat. Tuto novinku znají uživatelé Gmailu.
Na server lze nově nahrávat archivy s příponou .rar a .7z, vývojáři je zařadili na seznam povolených souborů. Jednotná ikona funguje taktéž pro vkládání multimediálního obsahu do článku.
Soubory je možné přetáhnout přímo do prohlížeče (zdroj: WordPress)
Vše pod jednou střechou
Dalšího přepracování se dočkal horní panel, který skloubil hlavičku administrace a administrační panel. Zůstal v něm užitečný odkaz, pomocí kterého se dostanete na spravovanou stránku. Nově přibyl odkaz například pro moderování komentářů, včetně počtu nových, čekajících na schválení. Z horního panelu je možné vytvořit nový článek, přidat uživatele či stránku.
V pravé části panelu najdeme fotografii přihlášeného uživatele (pokud ji má) a odkaz na správu vlastního profilu. Na samém konci je lupa pro vyhledávání na webu. Panel zůstává zobrazen i na samotném webu, pokud je uživatel přihlášený.
Horní administrační panel upozorní na nové komentáře
Vhodné pro iPady
Postupem času se měnil trend používaných rozlišení – od starých 800×600 až po dnešní velké širokoúhlé LCD displeje. Kvůli tabletům (iPad) se ale opět dostáváme k nižším rozlišením s menší zobrazovací plochou. Na to vývojáři WordPressu zareagovali s responzivním designem. Pokud šířka stránky klesne pod určitou mez, levé menu se přemění do úspornější podoby. Textové popisky zmizí, zůstanou pouze ikony.
S levým menu souvisí další praktická novinka – aby se uživatel dostal do podpoložek menu, už není třeba klikat myší. Stačí myší najet na hlavní kategorie, podpoložky se poté ihned objeví napravo od menu. Uživatel se tak dostane rychleji, kam potřebuje.
Podpoložky mu jsou zobrazeny napravo od menu, bez nutnosti klikání
Novinky pod kapotou
Nový WordPress lépe zvládá úpravu dokumentů ve více lidech, zachová „widgety“ (panely s různými funkcemi) při změně designu a umí převést data ze zahraniční blogovací služby Tumblr. Při vkládání nové fotogalerie do článku se jednotlivé obrázky řadí podle data (post_date), nikoli podle identifikátoru (ID).
Vývojáři povolili apostrofy u hesel, kterými lze chránit články před nežádoucími čtenáři. Přejmenovali a zjednodušili názvosloví – Štítky článku (Post Tags) jsou od teď už jen Štítky (Tags).
Fajnšmekři se mohou radovat z podpory WebMatrix, nastaveného doctypu HTML5 administrace a podpory IDN domén. Zlepšila se práce s trvalými odkazy a systém nově využívá aktuální JavaScriptové knihovny jQuery 1.7.1 a jQuery UI 1.8.16. Na oficiálních stránkách najdete kompletní seznam oprav.