Nový Wi-Fi standard se opět přiblížil schválení

Po vleklých tahanicích se zdá, že nový standard Wi-Fi 802.11n by mohl být již brzy schválen a první zařízení by mohla být už za rok na pultech obchodů. Nová technologie slibuje pochopitelně vyšší rychlost, větší dosah a také odolnost vůči rušení.
Nový Wi-Fi standard se opět přiblížil schválení

Rychlejší Wi-Fi za rok?

V současné době hojně používané a stále oblíbenější Wi-Fi standardy 802.11a, 802.11b a 802.11g budou snad již v brzké době doplněny dalším standardem 802.11n. Po měsících handrkování se zdá, že revidovaná specifikace tohoto nového standardu by měla být představena na setkání zástupců sdružení výrobců těchto technologií příští týden. Pokud projde schvalovacím řízením, nic už nebude bránit snaze prosadit tuto specifikaci jako standard.

Podle předběžných odhadů to vypadá, že bude mít specifikace v této podobě dostatečnou podporu, takže se podaří překonat potřebnou 75%  hranici souhlasu zainteresovaných výrobců. Jak řekl Mike Pellon, vice prezident pro standardy firmy Motorola, věci vypadají velmi nadějně a posledních pár měsíců se všechny zainteresované strany spojují dohromady a spolupracují.

Pokud proběhne vše podle plánu a zbytek celého procesu standardizace rovněž nic nenaruší, první produkty s podporou 802.11n by měly být na trhu za 12 až 18 měsíců.

Vleklé dohady

Pracovní skupina kolem "standardu" 802.11n byla vytvořena v rámci IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers) a to již více než před rokem. Cílem bylo vytvořit další generaci rychlejšího Wi-Fi, které by umožnilo až čtyřnásobnou rychlost proti rychlostem stávajícím. Někdy se také tato technologie nazývá MIMO (multiple input/multiple output), ale o tom až za chvilku.

Během jara a léta minulého roku došlo k tahanicím kolem tohoto standardu a vznikly dvě "konkurenční" skupiny. Jedna se vytvořila kolem firmy Intel, druhá pak kolem malé společnosti Airgo Networks (která nyní jako jediná dodává MIMO čipy, dosud nestandardizované v rámci 802.11n). Jednání se zkomplikovala a ustala na mrtvém bodě. Vedení IEEE pak doporučilo oběma znesvářeným skupinám vytvořit jeden tým, který by spojil specifikace obou skupin do jednoho návrhu standardu.

Mezitím však Intel a 26 dalších společností vytvořilo vlastní organizaci pod názvem Enhanced Wireless Consortium (EWC). Vedení tohoto společenství se kromě Intelu ujal i Broadcom, Marvell a Atheros Communications. Skupina plánovala, že na svém listopadovém zasedání podá IEEE vlastní specifikaci.

Tento počin (založení EWC) chápalo mnoho společností v čele s Airgo Networks jako chybný krok, který je proti standardizaci. Podle zástupců Airgo je specifikace postavena na jejich technologii a přejí si vytvoření standardu otevřeným procesem.

Zdálo se, že síla výrobců na straně EWC je značná a že prosadí a začnou vyrábět novou technologii MIMO bez ohledu na to, zda bude oficiálně standardizována IEEE či nebude. Nakonec se však celkem nic nestalo a zdálo se, že i skupina EWC by měla raději "razítko" od IEEE. Intel a další výrobci pak začali opět úzce spolupracovat s původním týmem obou zájmových skupin a tento týden se dokončuje finální koncept návrhu. Vytvoření více standardů (nebo nestandardizovaných technologií) by jen rozdělilo trh. Síla Wi-Fi však spočívá zejména v tom, že existují stovky výrobců zařízení, která jsou díky standardu navzájem kompatibilní.

Výrobci mobilních zařízení jako je třeba Motorola navíc považují původní návrhy Intelu za příliš specifické pro PC. Mobilní zařízení však potřebují například nízkou spotřebu a další vlastnosti. Jedině tak může být Wi-Fi zabudováno do mobilních telefonů a umožnit nesrovnatelně rychlejší přístup k Internetu než dosud. Nakonec tak obsahuje společný návrh všech zástupců i podporu nízké spotřeby a dalších mobilních požadavků.

MIMO/802.11n

Co vlastně nový Wi-Fi standard umí? MIMO (někteří výrobci se snaží na technologii vydělat a prodávají první výrobky s touto technologií již dnes, ačkoliv 802.11n ještě oficiálně neexistuje) je zkratka pro multiple input multiple output. V rámci stejného kanálu je v jeden okamžik možné díky více anténám poslat více unikátních datových proudů. Tím se podstatně zvýší propustnost.

Kromě více antén je použit i speciální software, který odesílá data z přístupového bodu v mnoha datových proudech, která jsou pak dešifrována klientem. Technologie umožňuje data odesílat i v prostředích se značným rušením a na poměrně velkou vzdálenost. Samotná rychlost by pak měla dosahovat až 300 Mbit/s, i když běžně by se měla pohybovat kolem 100 Mbit/s.

Pro porovnání ještě krátký popis stávajících Wi-Fi standardů. Jedná se zejména o 802.11b, který byl první (zhruba před pěti lety), následovaly 802.11a a 802.11g. Pouze tyto tři standardy jsou zatím schválené IEEE a Wi-Fi Alliance. První a nejstarší ze standardů, 802.11b, je stále nejpoužívanější, i když je nejpomalejší (max. 11 Mbit/s). "Áčková" řada je rychlejší, ale má nevýhodu v tom, že není kompatibilní s ostatními Wi-Fi variantami (ačkoliv dnešní výrobci již dělají kombinovaná zařízení, která si poradí se všemi standardy). Ani zákazníky nebyla tato verze příliš přijata. 802.11g je pak opět rychlejší než první verze (stejně jako "áčko" až 54 Mbit/s), je s ní kompatibilní a stejně jako "béčko" je také náchylná na rušení od ostatních bezdrátových přístrojů ("áčko" je proti rušení odolnější).

Určitým konkurentem pro nový standard Wi-Fi pak může být technologie WiMax, popsaná standardem IEEE--802.16-2004. Přenosová rychlost může dosáhnout až 75 Mbit/s na velké vzdálenosti.


Zdroje: Wi-Fi Alliance, ZDNet [1, 2, 3]

Témata článku: Software, Wi-Fi, Standard, Razítka

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • posuk 13. 1. 2006 0:51:00
    v sk je aj 5150 - 5350 MHz bezplatne ako aj 5470 - 5570 MHz a tiez 5650 -...
  • mortaelth 12. 1. 2006 22:31:23
    je to o tom, ze licencni pasmo 2,4 GHz je bezplatné, na vyšší frekvence je...
  • Michal 12. 1. 2006 21:26:41
    Wifi je na svém maximu? asi jsi nezkoušel...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky