Nový vzhled pro stará Windows XP

Windows XP pomalu kráčí do historie stejně jako jeho grafické rozhraní Luna. To lze ale decentně zmodernizovat pomocí programu XPize. Obsahuje 1 200 nových ikon a 600 bitmap.

Windows XP je i po letech nejpoužívanější operační systém na světě a nejinak je tomu i v České republice. Málokdo se přitom pozastaví nad skutečností, že děti, které se rodily v době jeho uvedení na trh, jsou dnes snad spokojenými žáky třetí třídy základních škol. Když Microsoft uváděl na trh Windows Vista, nejrůznější studie slibovaly obrovský zisk jak pro redmondského velikána, tak podniky, které Visty nasadí. Nakonec se ale hromadný přechod neuskutečnil, stará dobrá XP opět zvítězila.

Důvodů, proč tomu tak bylo, je samozřejmě velmi mnoho. Jedním z nich je ovšem i to, že Windows XP z roku 2009 je oproti svému předchůdci z počátku století docela odlišný systém. Ostatně už Windows XP SP2 představoval svým způsobem opět novou verzi operačního systému. A potvrdí to každý, kdo má doma ještě původní stařičká média, případně alespoň Windows XP SP1. Po jeho instalaci a připojení k internetu vás bude čekat aktualizační proces, který svou délkou přesáhne instalaci samotného systému a provede několik set dílčích aktualizací.

Windows XP a konec podpory

Běžný prodej Windows XP byl ukončen na konci června loňského roku, prodejci levných počítačů a netbooků ale dostali dvouletou výjimku. Podpora pro původní Windows XP skončila již v roce 2004, SP1 stejný osud potkal v roce 2006, na majitele Windows XP SP2 přestane brát Microsoft ohledy příští rok v létě a SP3 bude podporovaná do roku 2014. A aby to bylo ještě trošku složitější, v dubnu přešla XPčka z režimu všeobecné podpory na rozšířenou. Microsoft tedy bude i nadále bezplatně vydávat důležité záplaty, další bonusy včetně technické podpory ale už budou placené.

Luna

Jedna věc se ale v průběhu let měnila jen velmi okrajově – grafické uživatelské rozhraní. Windows XP byl vlastně prvním systémem v řadě, který klasické rozhraní Windows 95 rozšířil o grafický styl Luna. V roce 2009 nicméně působí už poněkud zastarale, občas paradoxně hůře než původní šedé téma. Prakticky okamžitě s uvedením Windows XP se vyrojilo velké množství aplikací, které využívaly možností systému a nabídly nová grafická témata. O pár let později pak zažily svou renesanci v souvislosti s prvními ukázkami uživatelského rozhraní Longhornu a leckdo si tehdy stahoval nejrůznější „transformation packy“, které zaručovaly přechod na rozhraní, které oficiálně nabídly až Windows Vista a Aero

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nová Luna způsobila v roce 2001 poprask i rozpaky

Rok 2001 a události v IT (Windows XP RTM vyšel 24. srpna)

 • Opera obsahovala ve verzi 5 reklamní banner
 • Internet Explorer se dočkal verze 6, Safari a Firefox ještě neexistovaly
 • BSA v Česku šířila videokazetu s improvizovaným zásahem
 • Google ještě nebyl na burze a jeho PageRank se konečně dočkal patentu
 • Mozilla pracovala na novém prohlížeči Phoenix, verze 0.1 vyšla příští rok
 • Apple vydal Mac OS X 10.0
 • Linuxový desktop KDE se dočkal verze 2.2
 • Vznikla organizace Free Software Foundation
 • Time Warner se spojil s America Online a vznikl konglomerát Time Warner AOL
 • Microsoft vydal RTM verzi Office XP
 • Apple představil první exemplář iPodu
 • Papež Jan Pavel II. poslal první e-mail
 • 11. září se stalo nejzaznamenanější událostí v dějinách (a to ještě neexistoval YouTube) 

XPize: Windows XP není Longhorn ani Windows 2000

Mnoho z těchto programů bylo plných chyb a nezřídka společně s novým tématem pochybné kvality zaplnily systém malwarem a nepotřebnými programy. Program XPize, jehož první verze se objevila v roce 2005, šel zcela jinou cestou. Jeho účelem nebylo přetransformovat funkční systém do jakési stěží použitelné patlaniny Windows XP a Longhornu a nesnažil se ani nabídnout hromadu podivných a neergonomických futuristických skinů. Jeho účelem bylo již od počátku pouze přinutit systém, aby držel krok s dobou a aby skutečně po všech stranách vypadal jako XP. To byl ale i systémový problém, většina dialogů totiž vypadala naprosto totožně jako ve Windows 2000.

XPize 5 Release 4

Ačkoliv je vlastně Windows XP z obchodního hlediska již téměř mrtvý systém, XPize se před několika málo dny dočkal nové verze – trvalo mu to dva roky. V sestavení XPize 5 Release 4 najdete devět kombinací moderních, ale decentních grafických témat. Většinu z nich jistě dobře znáte. Je tu jak starý dobrý Royale Noir, tak Zune, Embedded nebo Luna Element ale už tak časté nejsou. Po jejich aplikaci se Windows XP rázem přenese do současné doby, zároveň ale dodrží koncept stařičké Luny.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Windows XP s alternativním tématem a možné podoby hlavního panelu
Všiměte si nové bitmapy v dialogu registrace nového hardwaru

Nainstalovat nové téma ovšem zvládne každý uživatel i bez speciální aplikace. Royale i Zune navrhl a digitálně podepsal Microsoft, instalují se tedy bez problému, ty zbývající jsou pak jejich modifikacemi a pro jejich aplikaci je třeba upravit knihovnu uxtheme.dll. Nicméně i na to na internetu najdete hromadu nástrojů na jedno klepnutí myši.

1 600 upravených ikon a 600 bitmap

K čemu je tedy dobrý XPize? Nová grafická podoba nespočívá pouze v tématu, ale také v používaných ikonách, kurzorech, animacích a nejrůznějších bitmapách, které jsou součástí systémových dialogů. XPize při instalaci provede modifikaci několika desítek systémových DLL knihoven, ve kterých jsou tato data uložena. Pokud máte rádi statistiky, vězte, že nová verze 5 Release 4 upraví více než 1 200 ikon a 600 bitmap. Jako nechtěný bonus do systému nainstaluje ještě prográmek TaskSwitchXP pro lepší přepínání oken (Alt+TAB), ten lze ale samozřejmě běžnou cestou odinstalovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Srovnání starého a nového Windows XP (moderní ikony), nové bitmapy v systémových dialozích a nový šetřič obrazovky

XPize je pouze balík úprav, o samotnou úpravu knihoven se stará prográmek Anolis Resourcer a Packager. XPize chce být open source, při instalaci tak máte možnost později použít jakési SDK, kdy se vám vedle Anolis softwaru nainstalují i zdrojové soubory XPize. Vy si je pak můžete upravit, znovu sestavit a aplikovat do systému. A ještě jednu drobnost XPize umí. Při instalaci jej nemusíte aplikovat na „živý“ systém, ale i na rozbalený obraz instalačního média Windows XP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Anolis Resoucer a možnosti instalace balíku XPize 

Windows XP za pár měsíců získá nového protivníka Windows 7. Po zkušenostech s Windows Vista však už málokdo čeká, že nastane druhá revoluce, která provázela příchod XPček. Není to ale ani tak dáno tím, že by snad Sedmičky byly špatné – většina uživatelů je zatím hodnotí neobvykle pozitivně. Je to dáno především tím, že Windows XP je už natolik použitelný a Microsoftem doposud aktualizovaný systém, že se vlastně nejeden uživatel celkem právem sám sebe zeptá: „Proč já vlastně potřebuji nový WIndows“.

Nový XPize vyžaduje k instalaci běhové prostředí .NET Framework 2.0 a je určen pro Windows XP SP3 (32bit), SP2 (64bit) a Windows Server 2003 SP2 (32/64bit).

stáhnout program XPize 5 Release 6 Licence: freeware, 16 MB
Autor: XPero
Web programu: www.xpize.net


Diskuze (52) Další článek: Super Talent uvádí nejmenší 32GB USB flashdisk na světě

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Download, Nejrůznější způsoby, Vzhled, Phoenix, Mrtvý systém, Nový rok, Odlišný systém, Boot, Aktualizovaný systém, Všeobecná podoba, Nový šetřič, Nový vzhled, Window, Nová modifikace, Zune, Time Warner, Běžný prodej, Aktualizační proces, Živý systém, Nový systém, Systémový dialog, Hlavní téma, Netbooky levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky