Nový vývoj v kauze vláda USA - Microsoft

Kupodivu se zdá, že stále sílí názor "nechejte Microsoft na pokoji".
Jak se ostatně předpokládalo, po přerušení disputací mezi ministerstvem spravedlnosti USA a Microsoftem si obě strany jedou po svém - Microsoft spouští Windows 98, aniž vyhověl jediné žádosti ministerstva, a ministerstvo uvaluje na Microsoft dvě žaloby. Poté, co nedošlo ke smíru, se očekává předlouhý a velice komplikovaný spor, který bude stát obě strany spoustu peněz, nervů a firmu Microsoft (plus její akcionáře) hodně nejistoty; ze všeho nejvíce se zdá, že v procesu příliš nejde o nalezení "pravdy", ale jednak o to, s jakou vehemencí se americký stát rozhodne potrestat jednu silnou firmu, a jak šikovně budou právníci na obou stranách manévrovat.

Z kauzy se stal "politický proces" v tom smyslu, jak jej známe například z různých tunelářských apod. případů u nás, nebo třeba z předloňského případu O. J. Simpsona - fakta leží někde vespod a příliš nikoho nezajímají, pouze se nesmírně medializují nepodstatné věci ležící na povrchu, a stále důležitější roli hraje veřejné mínění.

To by nemělo zajímat soud, ale my se mu věnovat můžeme - kupodivu se zdá, že stále sílí názor "nechejte Microsoft na pokoji". Převládá mínění, že Microsoft se sice chová více či méně nepěkně, ale v USA je hluboce zakořeněn smysl pro volnou soutěž - a pokud se někdo nedopustí vysloveného zločinu, nemělo by mu být zabraňováno podnikat pod různými obskurními paragrafy týkající se volné soutěže, kterým stejně málokdo rozumí a které navíc silně zavánějí lobbyismem konkurence.

Většina odborníků, zejména amerických právníků s praxí z tohoto oboru se domnívá, že se proces potáhne tak dlouho, až se stane vzhledem k rychlému vývoji internetových technologií úplně irelevantním. Státu například trvalo dvanáct let, než po dlouhých jednáních dospěl k opatřením omezujícím podnikání IBM, a sedm let, než se mu podařilo rozbít AT&T na sedm kousků. Stát nyní určitě ví, že rychlost je podstatná, ale mnoho v tom udělat nejde, protože soudní mašinérie se kvůli tomu nezmění. Předpokládejme optimisticky, že proces se potáhne jen tři roky - kdo ví, co bude za tři roky v oblasti Internetu? Nikdo - ale jedním si jsem zcela jistý, že už bude naprosto nezajímavé, zda někdo přibaluje Internet Explorer do Windows 98 nebo ne.

Bitvu mezi právníky Microsoftu a vlády bude rozhodovat starý známý, okresní soudce Jackson, u kterého se zrovna nejeví, že by byl Microsoftu nakloněn. Nicméně, žádná z těchto zpráv nemá zjevně velký vliv na to, jak na Microsoft pohlíží manažeři informačních systémů nebo i burzovní analytici. Microsoft si podle nich stejně podrží dominanci v operačních systémech a aplikacích, a bude ji rozšiřovat v databázích a vývojových nástrojích; kladou si ale otázku, zda nebude ministerstvo spravedlnosti chtít rozšířit své antimonopolní choutky i právě na oblast kancelářských aplikací (Microsoft Office) a operační systémy (kupodivu, především na Windows NT). Objevuje se také názor, který jsem publikoval v předchozím článku - že nic jiného jako rozbití firmy na menší části situaci v nejmenším nezmění.

Váš názor Další článek: Symantec jde na viry společně s IBM!

Témata článku: Microsoft, USA, Internet Explorer, Vláda, Vývoj, Americký právník, Nová vláda, Silný vliv, Starý kousek, Nerv, Simpson, Nový, Dominance, Tunelář, Jackson


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 167


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11