Nový vývoj v kauze vláda USA - Microsoft

Kupodivu se zdá, že stále sílí názor "nechejte Microsoft na pokoji".
Jak se ostatně předpokládalo, po přerušení disputací mezi ministerstvem spravedlnosti USA a Microsoftem si obě strany jedou po svém - Microsoft spouští Windows 98, aniž vyhověl jediné žádosti ministerstva, a ministerstvo uvaluje na Microsoft dvě žaloby. Poté, co nedošlo ke smíru, se očekává předlouhý a velice komplikovaný spor, který bude stát obě strany spoustu peněz, nervů a firmu Microsoft (plus její akcionáře) hodně nejistoty; ze všeho nejvíce se zdá, že v procesu příliš nejde o nalezení "pravdy", ale jednak o to, s jakou vehemencí se americký stát rozhodne potrestat jednu silnou firmu, a jak šikovně budou právníci na obou stranách manévrovat.

Z kauzy se stal "politický proces" v tom smyslu, jak jej známe například z různých tunelářských apod. případů u nás, nebo třeba z předloňského případu O. J. Simpsona - fakta leží někde vespod a příliš nikoho nezajímají, pouze se nesmírně medializují nepodstatné věci ležící na povrchu, a stále důležitější roli hraje veřejné mínění.

To by nemělo zajímat soud, ale my se mu věnovat můžeme - kupodivu se zdá, že stále sílí názor "nechejte Microsoft na pokoji". Převládá mínění, že Microsoft se sice chová více či méně nepěkně, ale v USA je hluboce zakořeněn smysl pro volnou soutěž - a pokud se někdo nedopustí vysloveného zločinu, nemělo by mu být zabraňováno podnikat pod různými obskurními paragrafy týkající se volné soutěže, kterým stejně málokdo rozumí a které navíc silně zavánějí lobbyismem konkurence.

Většina odborníků, zejména amerických právníků s praxí z tohoto oboru se domnívá, že se proces potáhne tak dlouho, až se stane vzhledem k rychlému vývoji internetových technologií úplně irelevantním. Státu například trvalo dvanáct let, než po dlouhých jednáních dospěl k opatřením omezujícím podnikání IBM, a sedm let, než se mu podařilo rozbít AT&T na sedm kousků. Stát nyní určitě ví, že rychlost je podstatná, ale mnoho v tom udělat nejde, protože soudní mašinérie se kvůli tomu nezmění. Předpokládejme optimisticky, že proces se potáhne jen tři roky - kdo ví, co bude za tři roky v oblasti Internetu? Nikdo - ale jedním si jsem zcela jistý, že už bude naprosto nezajímavé, zda někdo přibaluje Internet Explorer do Windows 98 nebo ne.

Bitvu mezi právníky Microsoftu a vlády bude rozhodovat starý známý, okresní soudce Jackson, u kterého se zrovna nejeví, že by byl Microsoftu nakloněn. Nicméně, žádná z těchto zpráv nemá zjevně velký vliv na to, jak na Microsoft pohlíží manažeři informačních systémů nebo i burzovní analytici. Microsoft si podle nich stejně podrží dominanci v operačních systémech a aplikacích, a bude ji rozšiřovat v databázích a vývojových nástrojích; kladou si ale otázku, zda nebude ministerstvo spravedlnosti chtít rozšířit své antimonopolní choutky i právě na oblast kancelářských aplikací (Microsoft Office) a operační systémy (kupodivu, především na Windows NT). Objevuje se také názor, který jsem publikoval v předchozím článku - že nic jiného jako rozbití firmy na menší části situaci v nejmenším nezmění.

Váš názor Další článek: Symantec jde na viry společně s IBM!

Témata článku: Microsoft, USA, Internet Explorer, Vláda, Starý kousek, Nová vláda, Americký právník, Silný vliv, Simpson, Jackson, Nový, Vývoj, Nerv, Tunelář, Dominance


Určitě si přečtěte

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 122Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch