Nový Unix - nová národnost Jugoslávie hlásící se o svá práva, nebo Velký Sjednotitel?

Za novým Unixem stojí velká jména - ale ne všechna, takže hrozí spíše další tříštění než sjednocení. Bismarck Unixu se prostě ještě nenarodil - a nebo ano, a říká se mu Tučňák?
Zhruba před čtrnácti dny téměř se v unixovém světě objevila zpráva roku: IBM, Intel, SCO a Sequent přinášejí novou variantu Unixu určenou hlavně pro platformu IA-64, aka Merced. Základem bude AIX od IBM, tedy výtečný a propracovaný Unix pro stroje IBM, a UnixWare od SCO, tedy vedle Solarisu nejznámější komerční Unix na stroje PC - Sequent pak umí jako jeden z málo architekturu cc:NUMA pro špičkové servery. Nová verze Unixu má zatím kódové jméno "Monterey" - mělo by se jednat o jedinou verzi obsluhující stroje se všemi čipy Intelu od Pentia výše a se všemi čipy od IBM. K aktivitě IBM se navíc přihlásila řada velice silných firem, které budou rovněž tento systém používat - mj. Groupe Bull, Acer, Motorola, ICL a Thomson.

Živě komentuje: Intel tuto aktivitu, ve které hraje sám aktivní roli, přivítal doslova s nadšením - a to je velice překvapivé, minimálně však více než "nezdvořilé" vůči firmě Hewlett-Packard. HP totiž čipy Merced vytváří spolu s Intelem s tím, že do vývoje jednak investuje, za což má dostat zhruba jedno- až dvouletý náskok pro optimalizaci svého operačního systému (HP-UX) a vlastních serverů - v počátku vývoje se bralo za prokázané, že Merced je de facto projekt exkluzívní spolupráce mezi těmito firmami. A náhle Intel vodí do svých laboratoří skoro každého - druhý byl Digital, pak Unisys, a dnes dokonce největší konkurent HP, firma IBM. Samozřejmě neznám obsah smluv mezi Intelem a HP, ale zdá se, že se Intel docela dost pomicrosoftil: žádná loayalita, kamarád je kamarádem jen do té doby, než přijde někdo jiný, že chce být taky kamarád a dá víc.

Je poměrně zajímavé, že v seznamu přívrženců chybí další firmy, ale každá má svůj důvod: Compaq (má Unix od Digitalu), SGI (má Irix), Sun (má Solaris), ale také další výrobci PC, kteří dnes používají Unix od SCO. Nemyslím si, že se tyto firmy staví k Monterey na věčné časy - spíše vyčkávají, jak se projekt rozběhne, není pro ně těžké se přihlásit kdykoli později. Samozřejmě, jedna firma k němu bude logicky zády otočená asi navždy, a tou firmou je Microsoft.

Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Microsoft, Nový, Thomson, Národ, Bull, Kamarád, Unix, Nejznámější systém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů