Windows 10 | Windows Insider | Ovladače

Nový Správce zařízení ve Windows 10 usnadní odstraňování ovladačů

Správce zařízení pro Windows 10 se dočká aktualizace, která usnadní odinstalaci konkrétního ovladače – zobrazí, která zařízení jej používají. Když operační systém zjistí nový hardware, pokusí se najít kompatibilní ovladač pro jeho inicializaci. Pokud lze již používaný ovladač využít k inicializaci jiného zařízení, Windows mu dají přednost.

Při instalaci ovladače hardwaru operační systém načítá soubor s informacemi o nastavení (.inf), který obsahuje údaje o tom, jak má být ovladač nainstalován. V nejnovějších testovacích sestaveních v rámci Windows Insider Microsoft přidal do Správce zařízení novou funkci, která uživatele upozorní, že operační systém nemusí odinstalovat ovladač, pokud jej používají jiná zařízení.

Novinka ve Správci zařízení

Server Bleeping Computer otestoval novinku v praxi. Při pokusu o odinstalaci grafické karty NVIDIA GeForce GTX 670 se zobrazilo varování, že systém Windows 10 nemusí odstranit „ovladač, pokud je stále používán jinými zařízeními.“

Windows 10 nemusí odstranit ovladač 
Windows 10 nemusí odstranit ovladač

Dialogové okno pak navrhuje možnost přepnout Správce zařízení na nové zobrazení Zařízení podle ovladače. Tento pohled ukazuje seznam používaných souborů .inf a s nimi spojená zařízení, která je používají.

Zobrazení Zařízení podle ovladače 
Zobrazení Zařízení podle ovladače

Nový režim zobrazení Zařízení podle ovladače umí jednoduše zobrazit všechna zařízení, používající určitý ovladač. Uživatel tak získá možnost odinstalovat jednotlivé komponenty, aby nakonec mohl odstranit i související ovladač.

Nové pohledy na ovladače

Novinku probírají i uživatelé na diskuzním webu Reddit. Průzkumem zjistili, že kromě režimu zobrazení Zařízení podle ovladače přidal Microsoft také pohledy Ovladače podle typu a Ovladače podle zařízení, které zobrazují stejné informace různými způsoby.

Zobrazení Ovladače podle typu 
Zobrazení Ovladače podle typu

Režim zobrazení Ovladače podle typu seskupuje soubory ovladačů .inf podle typu zařízení, k němuž náleží. Druhý režim Ovladače podle zařízení, zobrazí soubory .inf pod názvem zařízení, které je používá.

Režim Ovladače podle zařízení 
Režim Ovladače podle zařízení

Nová zobrazení jsou užitečnou a zajímavou funkcí, protože umožňují zobrazit konkrétní soubor inf, který byl použit k instalaci ovladače, a zařízení, jež je třeba odinstalovat, aby byl ovladač zcela odstraněn. Nová funkce je pravděpodobně plánována pro aktualizaci Windows 10 Sun Valley, jež přijde na podzim 2021.

Diskuze (5) Další článek: Intel začíná mít fokus. Chce se zbavit sportovní divize s 3D rekonstrukcí kamerových záběrů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,