Nový SCSI standard 320 MB/s trhá rekordy

Firma LSI Logic Corporation oznámila první dvojkanálový řadič SCSI pro rychlost Ultra320 SCSI protokol s rychlostí 320 MB/s s názvem SYM53C1030.
Firma LSI Logic Corporation oznámila první dvojkanálový řadič SCSI pro rychlost Ultra320 SCSI protokol s rychlostí 320 MB/s s názvem SYM53C1030. Vysoká přenosová rychlost je založena na technologii Fusion MPT (Message Passing Technology). Ta je dvakrát vyšší, než dosavadní nejrychlejší SCSI s přenosovou rychlostí 160 MB/s. Celkový datový tok řadičem díky dvěma kanálům činí 640 MB/s, s PCI-X dokáže komunikovat rychlostí až 1066 MB/s. Jak jsem právě naznačil, může být řadič zřejmě připojen nejen na 32 nebo 64 bitovou sběrnici PCI verze 2.2 s taktem 33 nebo 66 MHz, ale zcela určitě na novou sběrnici PCI-X ad. rev. 1.0. Obvod je kompatibilní s návrhem normy SPI-4 SCSI.

Vlastní řadič je postaven na jádře procesoru StrongARM. Dokáže zpracovat až 100 000 vstupně-výstupních operací za sekundu. Tento výkon je podle výrobce třikrát vyšší, než u dnešních SCSI řadičů. Obvod má stejné rozložení vývodů jako předchozí SYM53C1010R, který zvládl rychlost jen 160 MB/s. Ten byl určen pro 32 a 64bitové verze PCI s takty 33 nebo 66 MHz.

Tento řadič je zřejmě prvním SCSI řadičem na světě, který podporuje novou PCI-X sběrnici s taktem 133 MHz. Jen pro připomenutí – současná PCI sběrnice v běžných počítačích má takt 33 MHz, v 64bitové verzi může mít až 66 MHz.

Řadič podporuje všechny (aspoň podle výrobce) běžné operační systémy (MS Windows NT/2000, Solaris, Linux, Novell Netware či UnixWare.

Samotná technologie Fusion MPT je nová, proto jsou k dispozici vývojové sestavy již nyní, hotové řadiče s obvodem SYM53C1030 mohou být k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Živě komentuje: Protokol SCSI má ze sebou velmi dlouhou historii. V porovnáním s původní přenosovou rychlostí 5 MB/s původní verze komunikuje tento řadič 64x rychleji. V posledních zhruba dvou letech jsme svědky urychlování sběrnic (externí sběrnice procesoru s taktem FSB, takt DRAM pamětí atd.). Šest let stará PCI sběrnice již pro nejvyšší požadavky přestává stačit i ve své 64bitové 66 MHz verzi, proto přichází PCI-X. Nejvyšší nároky bývají kladeny právě v serverech, které byly odedávna spojovány právě s SCSI. Proto se ještě v plenkách PCI-X sběrnice objevuje právě SCSI řadič, který má posunout možnosti. Vždyť na SCSI se nepřipojují jen samostatné disky, ale RAID pole či knihovny (ať s diskovými či páskovými médii). Právě při spojení sil se velmi snadno docílí zahlcení SCSI kanálu a to je právě moment pro PCI-X a Ultra320 SCSI.

Váš názor Další článek: Hudba: Napster ještě dlouho on-line

Témata článku: Sestavy, M/s, Dlouhá historie, Fusion, Logic, Nový, Běžná verze, Původní výrobce, SCSI, Přenosová rychlost, Nový standard, Moment, Rekord, LSI Logic, Takt, REK


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu