Operační systémy | Raspberry Pi

Nový Raspberry Pi Imager stáhne a nainstaluje systém v jednom kroku. Zvládne to i vaše babička

Autoři populárního prototypovacího minipočítače Raspberry Pi představili novou flashovací aplikaci Raspberry Pi Imager. Slouží ke snadnému stažení a instalaci systému na microSD v jednom kroku, takže nahradí třeba populární utilitu Etcher.

V nabídce Imageru nejsou jen tři základní verze oficiálního Raspbianu: textový Lite, základní Desktop a Desktop Full s hromadou předinstalovaných aplikací, ale také linuxová distribuce LibreELEC s domácím kinem Kodi, pokud chcete Raspberry proměnit v multimediální přehrávač připojený skrze HDMI k televizoru.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi Imager stáhne a nainstaluje operační systém pro Raspberry Pi

Utilita si poradí i s několika dalšími úkony – umí na microSD nahrát třeba základní recovery firmware v případě, že došlo k poškození/briknutí systémové EEPROM, chybí ale například konfigurace systému. Hodilo by se například, kdyby aplikace umožnila rovnou povolit SSH a přednastavit Wi-Fi – tedy tzv. headless konfiguraci pro případy, kdy poběží Raspberry jako server nebo robotická řídící jednotka bez běžného grafického výstupu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V nabídce není jen upravený textový i grafický Debian – Raspbian, ale i populární domácí kino LibreELEC s předinstalovaným Kodi

Toto budou muset uživatelé dělat i nadále ručně po nahrání systému na microSD a autoři aplikace to omlouvají tím, že chtěli, aby byla co nejjednodušší. Diskuse je i tak plná (docela pochopitelných) stížností.

V každém případě, Raspberry Pi Imager je multiplatformní, spustíte jej tedy na Windows, macOS i linuxových systémech

Diskuze (6) Další článek: Týden Živě: K čemu je dobrý koronavirus a proč bude mít váš příští monitor 43"

Témata článku: Software, Windows, Kodi, Operační systémy, Wi-Fi, Open source, Raspberry Pi, Bastlení, Domácí kino, Utilita, Konfigurace, Systém, Babička, Desktop, Raspberry, SSH, Aplikace, MicroSD


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor