Portál občana se kompletně proměnil. Vypadá moderně a jednoduše se používá | Zdroj: GOV.cz

Zdroj: GOV.cz

Portál občana se kompletně proměnil. Vypadá moderně a jednoduše se používá

Digitální a informační agentura (DIA) tento týden spustila nový Portál občana (obcan.portal.goc.cz). Zatím funguje jen na webu, ale v lednu zamíří i do mobilních aplikací Gov.cz pro Android a iOS. Předvánoční termín, jak původně doufal ministr Bartoš, se tak nestihne. Portál nicméně používá responzivní web, takže se dá používat na mobilu prostřednictvím prohlížeče.

Portál občana jako první web státní správy přešel na nový designový jazyk. Ubral modré barvy, přidal bílou, zvětšil ovládací prvky a celkově působí vzdušněji, jako všechny moderní online služby. Což také znamená, že se na obrazovku vejde méně informací.

Zatímco předchozí Portál měl na úvodní stránce velký kalendář akcí, příchozí datové zprávy a pod tím karty s detaily o občance, řidičáku a pasu, teď je v čele nejvýraznějším prvkem rozcestník k ostatním službám. Ty si můžete jednak vyhledat, jednak procházet po kategoriích a jednak listovat mezi všemi dostupnými.

01.png02.png03.png04.png05.png06.png
07.png08.png09.png10.png11.png

K tomu se budou hodit i nové hvězdičky pro uložení oblíbený odkazů, abyste se k nim dostali rychleji. Standardně je na hlavní stránce na prvním místě výpis z rejstříku trestů, který asi nebudou tou nejpoužívanější funkcí portálu.

Datovky lepší než dřív

Vedle panelu s přehledem služeb je pak blok s doručenými datovými zprávami. V Portálu teď můžete mít i více datových schránek a přepínat se mezi nimi bez opakovaného přihlašování. Oživeno: Více schránek v Portálu zřejmě není novinka, ale tato funkce nejspíš v minulosti nefungovala všem. Z Portálu lze datovky i posílat a nové rozhraní už opravdu trochu připomíná e-mailové aplikace typu Gmail.

Datovek se týká i jedna důležitá novinka, kterou přitom DIA nijak nevyzdvihuje. V nastavení si můžete zapnout automatickou archivaci datových zpráv. Tato funkce tam už byla dřív, protože datovky jinak standardně po 90 dnech zmizí ze systému ISDS, pokud si nezaplatíte datový trezor. Portál občana má ale vlastní 1GB úložný prostor, kam se dá zálohovat opravdu hodně datových zpráv.

Jenže dříve automatická archivace způsobila, že se zprávy zároveň rovnou přečetly. Tj. považovaly se za doručené, takže se od toho odvíjely různé zákonné lhůty. Teď se automatická archivace zapne až po třech týdnech od dodání do schránky. A to už jsou datovky považovány za doručené, protože už u nás platí tzv. fikce doručení. Zprávy odeslané orgánem veřejné moci se považují za doručené po uplynutí 10 dnů od dodání dokumentu.

Plán pro rok 2024

V lednu by měly dorazit již zmíněné mobilní aplikace pro Android a iOS. Od začátku roku v Česku ale budou fungovat eDoklady a na Portálu bude možné sledovat, na kterých zařízeních máte nainstalovanou aplikaci zastupující občanský průkaz a jiné doklady.

Dorazí i další novinky:

  • Upozornění na změnu bodového konta řidiče.
  • Online registraci do systému DROZD (Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).
  • Výpis z evidence občanských průkazů a cestovních pasů.
  • Možnost odesílat velké datové zprávy o velikosti až 100 MB.

Určitě si přečtěte

Články odjinud