Nový partnerský program pro české výrobce počítačů

Program Microsoft OEM System Builder byl vytvořen k přímému poskytování podpory výrobcům počítačů v České republice ze strany Microsoftu.
Partnerství OEM bylo donedávna známo především v oblasti operačních systémů. Výrobce počítačů, který splňoval určitá kritéria (nejčastěji množství vyrobených a prodaných počítačů), mohl získat operační systém od OEM distributora daleko levněji než v běžném distribučním kanálu. Podmínkou podobného partnerství bylo samozřejmě předinstalování tohoto operačního systému do počítače a jeho prodej spolu s ním. Před několika lety bylo v České republice na dvacet společností, které tehdejší podmínky OEM partnerství splňovaly. Naše vydavatelství bylo při tom a drtivé většině OEM partnerů Microsoftu vyrábělo k předinstalovanému softwaru doprovodnou literaturu. Tak byly dodány desítky tisíc knih k Windows 3.1, 3.11 a 95. Podmínky partnerství se však postupně zpřísňovaly, a tak je v dnešní době již jen několik nejsilnějších tuzemských společností přímými OEM partnery v oblasti operačních systémů.

Pozornost dodavatelů výpočetní techniky i softwaru se dnes soustřeďuje do oblasti středních a menších firem a spolu s touto pozorností vznikají i nové programy, které tento segment oslovují. Takovým programem je i Microsoftem nedávno ohlášené nové OEM partnerství pro tuzemské výrobce počítačů. Nejedná se již však o operační systém (tento program nadále zůstává doménou největších), ale o další software, zejména o kancelářský balík Office 97. Program Microsoft OEM System Builder byl vytvořen k přímému poskytování podpory výrobcům počítačů v České republice ze strany Microsoftu. Program má dvě úrovně členství: "Partner" a "Member".

Členy úrovně Microsoft OEM System Builder Partner jsou největší domácí výrobci počítačů, kteří mají přímé licenční smlouvy se společností Microsoft, v podstatě jde o stávající OEM partnery i v oblasti operačních sytémů. V ČR jsou to společnosti 100MEGA, AutoCont, COMFOR, ProCa, Tesco Trading a Vikomt CZ. Členy úrovně Microsoft OEM System Builder Member jsou společnosti, které vyrábí menší počet PC sestav než výše uvedení partneři, ale dodávají všechny počítače s legálním operačním systémem. Členy úrovně "Member" v současné době společnosti ABI, AG Com, DS+, LOPO, SHL BOHEMIA a ELAP s.r.o. Program je otevřený i pro další partnery.

O tom, že Microsoft přikládá podpoře lokálních výrobců počítačů velkou váhu, svědčí i návštěva Johna Jenkinse, generálního ředitele pro Microsoft OEM prodej a marketing, a Granta Duerse, ředitele divize Microsoft OEM prodeje a marketingu se zodpovědností za Evropu, Střední Východ a Asii. Během této návštěvy se oba představitelé společnosti Microsoft seznámili se situací v ČR a navštívili také největšího lokálního výrobce počítačů, společnost AutoCont.

Váš názor Další článek: Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Software, Microsoft, Partnerství, Tesco, Český výrobce, Partnerský program, Největší výrobce, Bohemia, Grant, Nový, Trading, Tehdejší doba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů