Outlook

Nový Outlook je hotový. Hledejte ho ve Storu nebo počkejte na Windows 11 verze 23H2

 • Nový Outlook je dostupný pro osobní účty ve Windows 11 i 10
 • Automatizovaná distribuce se bude týkat Windows 11 23H2
 • Klient neběží bez připojení, oproti Poště má víc organizačních funkcí

Microsoft nedávno představil podzimní novinky v Jedenáctkách a narazili jsme v nich také na nový Outlook. Je to důležitý program, a tak mu věnujeme ještě samostatný text, kde si upřesníme, jak je to s jeho stavem a dostupností.

Nový Outlook je bezplatný poštovní klient s kalendářem, který nahradí Poštu a Kalendář, tedy integrované nástroje ve Windows 10 a 11, a později také klasický a placený Outlook, který je roky součástí balíku Office. První jsou na ráně zastaralá Pošta s Kalendářem – roky se nezměnily a dostupné budou jen do konce příštího roku.

Donedávna platilo, že se nový Outlook testuje veřejně, takže kdo chtěl, mohl na něj přejít přepínačem umístěným jak v Poště, tak v klasickém Outlooku pro Windows. Před pár dny ale Microsoft oznámil, že je mladý klient hotový a dostupný široké veřejnosti. Týká se to jednotlivců a jednotlivkyní, nikoli však firem, kterým Redmondští zatím hromadně přecházet nedoporučují.

novy outlook ga (1).png
Microsoft Outlook prodává jako pošťák
pro Windows 11, ale Windows 10 jsou podporovány také

Pokud tedy používáte primárně osobní e-mailový účet, můžete konečně zahodit Poštu. S ohledem na to, že je funkčně špatně vybavená, bude tenhle přechod pro většinu lidí bezproblémový a přinese benefity. (Jiné to může být v případě migrace z klasického Outlooku, pokud jste s ním prorostli.)

 • Outlook oproti Poště vypadá hezky a moderně a nemá tak velké prvky.
 • Prozatím nepodporuje sdruženou doručenou poštu a neběží offline, na tom ještě vývojový tým pracuje. Jsou to snad jediné funkce, kterou má Pošta oproti Outlooku navíc.
 • Outlook nabízí v jednom balení e-maily, kalendář a adresář.
 • Zobrazení si do detailu přizpůsobíte včetně motivu vzhledu, typu nebo velikosti písma.
 • Se psaním vám radí Editor, pokud si předplácíte Microsoft 365. Předplatné rovněž odstraní drobnou reklamu.
 • Zobrazení Můj den vám v postranním panelu vedle pošty ukáže nejbližší události a úlohy z To Do.
 • Časem budou do Outlooku integrovány AI funkce jako Copilot, ty ale nejsou na pořadu dne.
 • E‑maily špendlíkem připnete do horní části doručené pošty.
 • Odeslání zpráv můžete plánovat dopředu, vracet můžete odeslání do stanoveného intervalu.
 • K rychlému úklidu slouží nástroj pro čištění pošty. Nastavíte si tak více či méně komplexní pravidla pro automatizované třídění zpráv.
 • Outlook podporuje bezpečnostní funkce, které navíc nabízí předplatné Microsoft 365 pro účty ve službě Outlook.com. Např. šifrování end-to-end.

Nový Outlook je vybavenější než Pošta:

Podporuje Jedenáctky i Desítky

Pokud o nový Outlook stojíte, stáhněte si ho z Microsoft Storu. V oznámení výrobce uvádí, že Outlook vyšel pro Windows 11, ale ve Storu má požadavky nastavené jinak – pošťák podporuje také Windows 10 od obstarožní verze 1809.

Ověřil jsem si, že není problém jej v Desítkách nainstalovat. Což je dobře, protože většina lidí na Jedenáctky ještě nepřešla. Z marketingového hlediska se ovšem Microsoft plně soustředí na mladší operační systém a jiné to už nebude.

novy outlook ga (2).png
Nový Outlook už podporuje externí účty včetně těch, které lze připojit IMAPem

Jak nový Outlook poznáte?

Aby výrobce předešel nekonečným zmatkům, protože Outlooků existuje více, tak ten nový při vyhledávání v nabídce Start poznáte podle dvou znaků:

 • v názvu má napsáno Outlook (new),
 • disponuje novým logem.

Ostatně výraz new, tedy nový, se usadil i přímo v logu, ačkoli lze očekávat, že v něm nebude navěky. Samotné logo je průnikem log dvou průvodních pošťáků, tedy klasického Outlooku a Pošty.

Automatizovaná distribuce

Dnes platí, že si pošťáka ručně nainstalujete, pokud o něj stojíte. V určitém bodě se na počítačích s Windows ovšem bude objevovat sám od sebe. Microsoft vágně uvádí, že se Outlook nainstaluje na některá zařízení po upgradu na Windows 11 23H2. Tahle verze bude uvolněna ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

novy outlook ga (3).png
Oproti Poště nabízí mnoho funkcí navíc, zatím ale Outlook neběží bez připojení

V jiném příspěvku na blogu věnovanému Outlooku Redmondští píší, že si Outlooku připnutého k nabídce Start začnou všímat uživatelky a uživatelé Windows 11. Nepíší, že všichni, zmiňují datum 26. září. V ten den byl uvolněn výše zmíněný podzimní balík novinek pro Windows 11 22H2, které budou časem distribuovány jako verze 23H2.

Obecně se tedy Redmondští nechtějí zavázat ke sdělení, že by nový pošťák ve velké vlně pronikl na všechny počítače s Jedenáctkami. Klíč pro výběr zařízení neznáme. Na nově prodaných počítačích s Windows 11 23H2 a novějšími bude Outlook předinstalovaný skoro vždycky. I tam se mohou vyskytnout výjimky, byť budou nejspíš vzácné.

Zdroje: Outlook Blog (1, 2) | Outlook pro Windows / Microsoft Store

Diskuze (55) Další článek: Zkuste lovit labky! Návod, jak vyrazit do terénu a hrát hru Adventure Lab

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,