Nový Office 2013 má motto „Cloud first“

Steve Ballmer představil nový Office 2013. Zatím je to jen zkušební verze, přináší ale některé koncepční novinky. Hlavně internet a dotyky, kolem kterých se točilo celé představení.

Microsoft představil zkušební veřejnou verzi nového kancelářského balíku Office. V anglické verzi si ho můžete vyzkoušet sami, instalační soubory totiž najdete na této adrese. Office je příliš komplexní systém, než abychom jej odbyli jedním článkem, recenzi ale nečekejte ani dnes – na to jej máme příliš krátkou dobu.

Vrátím se spíše k samotnému představení a několika klíčovým myšlenkám, kolem kterých se bude příští Word, Excel a další točit. Nejspíš už navždy.

První poselství – Steve Ballmer: „Cloud first“

Po včerejším textovém přenosu z představení se objevil komentář, ve kterém se čtenář nepříliš shovívavě ptá, jestli je hlavní novinkou to, že se bude muset opět přihlašovat do další webové služby. Svým způsobem tomu tak skutečně je, stejně jako na Windows 8 se však nebude jednat o povinnost. Jen tím pádem přijdete o jeden z hlavních benefitů nového balíku.

Nový Office představil sám Steve Ballmer a několikrát během hodinové přednášky zopakoval důležité heslo: „cloud first“. Ve výchozím stavu se tedy dokumenty ukládají na web, abyste mohli v práci pokračovat na jiném (podporovaném) zařízení. Když se podíváte na dialog „Save as…“, disk počítače je až na konci – z hlediska priority až za firemní službou Office365/SharePoint a webdiskem SkyDrive.

 Klepněte pro větší obrázek
Uložení na lokální počítač je v novém Office 2013 až poslední možnost. Na prvním místě je Office 365/SharePoint a SkyDrive.

Podle Microsoftu se svět mění, a zatímco v devadesátých letech pro nás byla počítačová kancelář uzavřenou soukromou záležitostí, dnes je vše nastaveno na sdílení a synchronizaci. Není to nic objevného, takto se dnes totiž chovají úplně všichni od radikálního Googlu na jedné straně, který chce výhledově veškerou činnost na počítači přenést do prohlížeče a „zabít“ klasické programy (Chrome OS), po Microsoft na druhé straně pomyslného ringu, který odjakživa hájí hybridní přístup.

Ten spočívá v tom, že aplikační logika je stále u vás na počítači a může plně využít možností a výkonu desktopu, data jsou ale v cloudu – synchronizovaná na internetu. I toto Microsoft opakuje už několik let, přestože z povinnosti vyvinul i čistě webové alternativy Wordu, Excelu aj (Office Web Apps). I přesto je však pro něj stále nejdůležitější klasická „tlustá“ aplikace.

Zatímco Microsoft využívá prostých možností svého systému, Google musí z principu věci pracovat na stále výkonnějším prohlížeči (Chrome) a standardizaci nových technologií (HTML5), aby dokázal to samé s pomocí Javascriptu a HTML kódu. Není vůbec jednoduché konstatovat, která z těchto koncepcí je lepší, každá má totiž své výhody i principiální překážky.

I příští Office bude v každém případě plně funkční na počítači bez internetového připojení, pokud se však připojíte do některého z cloudů, budete moci využít třeba chytrou synchronizaci, kdy vám po uložení dokumentu na SkyDrive Word na jiném počítači nabídne při otevření dokumentu přesun na pozici, kde jste v dokumentu provedli poslední úpravu.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá Word 2013. Absolutně minimalistický design a hromada skrytých novinek. Všimněte si třeba šipky u názvu kapitoly. Po klepnutí ji můžete pro větší přehlednost celou sbalit.

Mnohé z těchto věcí uměly už předchozí verze Office, nicméně příliš kostrbatě. Office 2013 tedy práci s cloudem hlavně zušlechtil a to tak, aby to bylo přirozené – aby to jako doposud nevypadalo spíše tak, že internet je jen doplněk, ale dokumenty se ukládají hlavně na lokální pevný disk. Nyní to bude fungovat přesně naopak.

Druhé poselství – Dotyk, dotyk a ještě jednou dotyk

Fajn, takže tu máme Office propojený s microsoftím internetem, ale je tu také Windows 8 a jeho Metro. Ať už se vám Metro líbí, nebo ne, Microsoft je díky Windows naprosto klíčový hráč na desktopech a má tedy tu moc definovat trendy. Metro není první dotykové prostředí – tímto směrem míří třeba už nějaký pátek vyvíjené Unity z Ubuntu, jenže položme si kardinální otázku: začnou výrobci počítačů a notebooků montovat dotykové obrazovky do svých produktů kvůli zajímavému (ale naprosto minoritnímu) Ubuntu, nebo kvůli systému, který má stále naprosto „nehorázný“ tržní podíl?

Microsoft zariskoval a namísto desítky let stabilního GUI ukázal něco úplně jiného. Pár měsíců na to najdete na každém současném počítačovém veletrhu prototypy notebooků s Windows 8 a tedy – a to je nejdůležitější – s kapacitním displejem. No a z toho už mohou konečně těžit všichni ostatní včetně zmíněného Canonicalu a jeho Ubuntu s prostředím Unity.

Klepněte pro větší obrázek
Word v dotykovém režimu. Stačí poklepat na jedno místo a označený text a zobrazí se pohotovostní nabídka. Nebo stačí klepnout na tři tečky nahoře vpravo a zobrazí se kompletní lišta.

Dotykovou obrazovku bude umět pořádně využít i nový Office. Ale opět jako v prvním bodě připomenu, že samozřejmě bude pracovat i s klávesnicí a myší. Pokud ale přesto spustíte Office na tabletu (s Windows 8), nebo na velkém počítači s dotykovým monitorem, budete moci používat všechna zavedená gesta počínaje šoupnutím (swipe) třeba v režimu čtení, kdy se text ve Wordu posouvá zprava doleva, a konče přibližováním (pinch to zoom). Asi nemusím připomínat, že listování powerpointovou prezentací šoupnutím prstem je mnohem přirozenější než klepání na různá tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní nabídka Excelu s hromadou připravených šablon a opět tabulkový editor v dotykovém režimu. Po označení buněk a klepnutí se zobrazí pohotovostní lišta pro rychlé operace a vytvoření grafu.

Office 2013 má v podstatě klasické rozhraní s ribbonem. Pokud jste měli někdy v rukou starý tablet se starými Windows, možná mi namítnete, že práce s dotyky byla otřesná. Nelze než souhlasit, Windows 8 ale používá mnohem lepší algoritmy pro zpracování a detekci dotyků, takže se na zdánlivě malé ovládací prvky bez problému trefíte. Ribbon najednou dává smysl a lze případně snadno skrýt.

Třetí poselství – akvizice

Office 2013 a jeho související firemní cloud Office 365 jsou stále ve fázi vývoje, ale postupně se do nich začínají promítat akvizice z nedávné doby. Outlook je tak propojený třeba se Skypem, kontaktu tedy můžete přímo odtud zavolat – tedy pokud je na Skypu.

V případě Office 365 je to zase proměněný Sharepoint – tedy „Facebook pro firmy“ (dříve se tomu říkalo intranet), který má nově také zeď, kde můžete komentovat příspěvky ostatních zaměstnanců a sdílet obsah. To je možné pro změnu díky akvizici Yammeru. U nás ho mnoho firem nezná, ale na Živě.cz jsme už o něm psali a ve světě se o něm ví stejně jako o LinkedInu a dalších profesionálních službách.

Zatím je to jen zkušební verze

Nakonec se sluší dodat, že v pondělí Microsoft nepředstavil hotový produkt, který se objeví příští týden na trhu, ale demo – preview, které si můžete zdarma vyzkoušet podobně jako Windows 8. Do konce roku se tedy ještě mohou některé věci změnit a nové třeba přibydou.

Klepněte pro větší obrázek
Office 2013 poběží i na Windows RT, tedy na Windows 8 pro ARM

Určitě ale zatím nepřibude federalizace cloudu, tedy propojení s jinými službami od cizích výrobců. Pokud tedy píšu o propojení s cloudem, mám na mysli striktně cloud od Microsoftu. Jednoho dne se však možná strhnou nové právní bitvy a EU či někdo jiný přinutí provozovatele webových služeb, aby spolupracovali. Kdo ví, třeba jednou dokument z Google Docs snadno uložíte na SkyDrive a tabulku z Excelu na Google Drive. Pokud se má z internetu stát následovník disku v počítači, bylo by to docela přirozené.

Na závěr ještě dvě čísla. Office dnes podle Microsoftu používá více než miliarda uživatelů, z nichž valnou část tvoří hlavně studenti. Z hlediska firemních zákazníků prodal Microsoft 125 milionů licencí SharePointu. Suma sumárum, Office je stále naprostým standardem na poli počítačové kanceláře a ostatní včetně Googlu a open-sourcových alternativ (LibreOffice/OpenOffice.org) to budou mít ještě dlouho sakra těžké.


V tuto chvíli si už hrajeme se všemi dílčími programy včetně Office 365 na klasickém počítači i na tabletu a brzy vám nabídneme vyčerpávající výčet všeho nového.

Diskuze (74) Další článek: Microsoft představil nové Office: Dotyky, cloud, komunikace

Témata článku: Microsoft, Software, Starý Windows, Office + N, Clo, Označený text, Hlavní benefit, Cizí video, Právní bitva, Mott, Office 2010, Firemní cloud, Office 2007, Připravená šablona, První bod, Facebook pro firmy, Klasický cloud, Naprostý standard, Nový, Save, Podporované zařízení, Office 2013, Pevná zeď, Starý tablet, Ribbon, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

** Oživíme v Arduinu surovou matici 64 světýlek LED ** Bude to taková zmenšenina třeba vašeho televizoru ** Vyzkoušíme si bodové a řádkové progresivní skenování

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony