Nový nebezpečný vir

Velikonočních svátků využívá poslední vir, který opět pochází z České republiky a je velmi zákeřný. Vypadá to, že čeští tvůrci virů se chtějí zapsat do historie.
Nový nebezpečný vir

Tento nový vir neumí zatím identifikovat žádný antivirový program a jeho analýza bude trvat o něco delší dobu než je běžné. Virus se totiž ukrývá v grafických souborech, například typu JPEG nebo GIF. Pozor, nejedná se o žádnou zdvojenou koncovku! Podle všeho byl napsán těsně před Velikonocemi, ale zatím nebyl aktivní, k aktivaci by mělo dojít dnes na velikonoční pondělí.

Šíří se ve zprávě, která obsahuje přání pěkných a veselých Velikonoc s podpisem odesílatele a přiloženým grafickým souborem s tématikou Velikonoc. Bohužel přesný text zprávy, který je v češtině, nemůžeme uveřejnit, protože se vyskytuje v mnoha podobách a i přiložený grafický soubor je různý.

K ukrytí viru do grafických souborů je použito obdobné techniky, jako u steganografie, kdy při steganografii dochází k ukrytí informace do nějaké neškodně vyhlížející informace, textu, obrázku, atd. V dnešní době může skoro každý obrázek v sobě obsahovat i další informace, například název obrázku nebo autora, copyright či popis.

Právě této vlastnosti využili tvůrci viru, kteří odhalili možnost, jak tuto informaci zakódovat do obrázku a jak jí při prohlížení infikovaného grafického souboru spustit. Ke spuštění se využívá počáteční analýza grafického formátu, kterou obsahují všechny běžné prohlížeče jako ACDSee, IrfanView a další.

Pokud tedy zpozorujete, že váš počítač se začíná chovat neobvykle, zpomalil, nemůžete najít nějaké soubory nebo se vám budou na obrazovce zobrazovat divné zprávy, jste napadeni.

Zatím jediný možný způsob obrany je buď vymazání všech grafických souborů na počítači nebo jejich komprimace či přejmenování tak, aby se nedaly zobrazit pomocí prohlížeče grafických formátů. Prozatím dostal tento vir označení „kraslice“ a až budeme znát bližší informace, okamžitě vás s nimi seznámíme.

Diskuze (27) Další článek: Jaké jsou hledáčky u digitálních fotoaparátů?

Témata článku: Prohlížeče, Acdsee, Kraslice, Velikonoční pondělí, Nebe, Nebezpečný vir, Přesná informace, Nový, Přiložený graf


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10