Nový MSN Search Toolbar přináší záložky pro IE: je to revoluce?

Microsoft přišel v uplynulém týdnu nečekaně s aktualizací MSN Search Toolbaru. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby tento nástroj nepřidával do Internet Exploreru možnost surfovat se záložkami. Jak se tabbed-browsing povedl? Jde o historický mezník v dějinách IE?
Nový MSN Search Toolbar přináší záložky pro IE: je to revoluce?

Plusy a minusy
+ rozšířené možnosti vyhledávání
+ tabbed-browsing
- angličtina
- nutná instalace Desktop Search
- znaky nedokončenosti
Společnost Microsoft ve čtvrtek vydala novou verzi nástroje MSN Search Toolbar pro internetový prohlížeč Internet Explorer. Jednou z největších novinek aktuální verze toolbaru bylo tzv. tabbed-browsing neboli otevírání nových stránek prohlížeče v záložkách, nikoliv nových oknech. Zatímco v ostatních prohlížečích je tato funkce již dlouho zaběhnutým standardem, Internet Exploreru dlouho chyběla. Oficiálně měla být představena až v nové verzi prohlížeče Internet Explorer 7. Microsoft se však rozhodnul tento krok uspíšit a nejjednodušším řešením bylo přidání funkce do nástroje, který je s Explorerem úzce spjat – MSN Search Toolbaru.

Pojďme se v krátkosti podívat na to, co nová verze dokáže a jaké je vůbec tabbed-browsing v podání Microsoftu.

Když hledání, tak hledání

Instalační balíček celého nástroje má velikost necelých osm megabajtů a najdete ho volně ke stažení na internetovém portálu MSN. Hned po instalaci je spuštěn jednoduchý průvodce, s jehož pomocí v pěti rychlých krocích nastavíte chování celé aplikace. Průvodce, stejně jako všechny ostatní nabídky, je zatím dostupný pouze v angličtině.

Konfigurační průvodce nástroje

Související odkazy

Slovník
desktop
freeware
indexace
MSN
server
toolbar

Po ukončení průvodce je nástroj ihned připraven k použití. V okně internetového prohlížeče vám nyní MSN Search nabídne seznam dostupných modulů pro vyhledávání. Pokud již nemáte na počítači instalován vyhledávácí nástroj Windows Desktop Search, objeví se v systémové oblasti Windows nová ikona s obrázkem lupy. Signalizuje aktivitu vyhledávacího nástroje. Pokud přestanete pracovat, začne program indexovat soubory uložené na pevném disku podle nastavení, které jste zvolili během instalace.

Vyhledávací moduly

Už instalace Windows Desktop Search dává uživateli příležitost přemýšlet nad tím, proč zavedl Microsoft tabbed-browsing ještě před uvedeným oficiálním termínem. Je to snad součástí boje proti konkurenci? Tabbed-browsing je velmi užitečná věc a mohla by být důvodem proč začít využívat MSN Search Toolbar.

Další z vyhledávácích nástrojů je možné integrovat do spodní lišty se seznamem otevřených oken a aplikací. Bez jakéhokoliv otevírání prohlížeče můžete začít vyhledávat data na lokálním disku. Po kliknutí do okna psaní si můžete prohlédnout přehlednou nápovědu nebo nastavit vyhledávání jen pro konkrétní položky. Jakmile zadáte první písmeno, začnou se v otevřeném okně zobrazovat průběžné výsledky hledání. Hledání je možné kliknutím na zelenou šipku přepnout do klasického okna internetového prohlížeče.

 

Možnosti hledání * vyhledávání integrované přímo do Windows

Integrace vyhledávacího panelu MSN Search je možná i v aplikaci Outlook sady Microsoft Office a v klasickém Průzkumníkovi Windows.

Na webu? Umím toho spoustu

Poslední z vyhledávacích políček je integrováno do samotného internetového prohlížeče resp. Průzkumníka systému Windows. Zde je už ale hledání rozšířeno o mnoho dalších funkcí. Kromě historie, která usnadní zadávání často vyhledávaných slov si můžete zvolit, pomocí kterého nástroje resp. na kterém webu bude vyhledávání probíhat. Většina položek je ale přímo spojena s internetovým vyhledávačem MSN Search.

Aby bylo vyhledávání co nejvíce zpříjemněno, k dispozici je také nástroj pro zvýrazňování hledaných slov na stránce. Pokud máte rádi okamžitý přehled o tom, kde všude se daná slova na stránce vyskytují, s radostí využijete nástroj Highlight Viewer. Ten vám v malém okně ukáže zmenšený model stránky a zvýrazní všechna hledaná slova.

Highlight Viewer

Na formuláře jedním prstem

Hned vedle hledacího zvýrazňovače najdete ikonku nástroje Form Fill. Ani tento nástroj už není u konkurenčních produktů žádnou novinkou. Pokud ani teď netušíte, k čemu vlastně Form Fill slouží pak vězte, že je nápomocen při jednoduchém vyplňování webových formulářů. Stačí zadat své osobní údaje a na stránce s prázdným formulářem kliknout na tlačítko Form Fill.

Samozřejmě ani Form Fill není zaměřen jen na formuláře. Jednoduše pohlídá také často zadávaná čísla kreditních karet nebo přihlašovací údaje pro jednotlivé servery. Citlivé údaje jsou i v nastavení chráněny heslem.

 

Nastavení nástroje Form Fill

A tím se pomalu dostáváme k další, opět trochu kontroverzní položce. Tou je blokování reklamních oken. Tato funkce je pro Internet Explorer 6 dostupná už od aktualizace Service Pack 2 pro Windows XP. Možností, proč Microsoft přidává stejný, nijak nevylepšený pop-up blocker, je podpora blokování vyskakovacích oken i pro starší verze operačních systémů bez aktualizace XP SP2. Jak už ale bylo řečeno, pro uživatele Service Pack 2 ve Windows XP nepřichází žádná novinka.

 

Výběr blokovacího nástroje * nastavení

Další ikony na hlavním panelu MSN Search Toolbaru jsou plně využitelné jen s aktivním elektronickým účtem na některé z webových služeb Microsoftu (např. Hotmail). Zjednodušují práci s elektronickou poštou, MSN Messengerem nebo portálem volného času My Space. Ani položku My MSN naplno nevyužijete bez aktivního přihlášení ke službě Passport. Výjimkou je jen ikona News, které vás odvede na zpravodajský portál, jak jinak než, MSNBC. Poslední dvě ikony napomohou s nastavením nebo v případě, kdy si nebudete s ovládáním vědět rady.

A jdeme na taby

Poslední, ještě neprobranou a nejzásadnější funkcí je tabbed-browsing. Na první pohled nástroj nijak výjimečný. Už při zběžném použití ale zjistíte, že se Microsoft příliš nepochlapil a funkce vypadá jako spíše narychlo dolepená.

K surfování v tabech jsou dostupná tři ovládací tlačítka. S pomocí prvního lze třídit a otevírat oblíbené panely internetového prohlížeče. Pokud aktivujete druhé ovládací tlačítko, budou se odkazy na stránkách adresované do nového okna otevírat v nových panelech. Oprava – měly by se! Zatímco otevírání do nových tabů z domovských stránek MSN bylo bez problémů, stačilo zabrousit na diskusní fórum Živě a všechny odkazy se rázem otevíraly ne do nového panelu, nýbrž přímo nového okna. 

Vzhled toolbaru i s panely

Poslední ikona je asi naprosto jasná. Její jedinou funkcí je otevření nového panelu na liště MSN Search Toolbaru. Jako výchozí stránku otevřenou tímto tlačítkem v novém tabu můžete zvolit domovský portál MSN Search, stránku s pokyny pro tabbed-browsing, prázdnou stránku nebo domovskou stránku internetového prohlížeče.

Jak už bylo zmíněno, samotný tabbed-browsing není nikterak valnou novinkou. Nejenže stránky nejsou automaticky otevírány do nového panelu, při jejich následném přepínání celé okno prohlížeče, přesně jak bylo zmíněno v diskusi pod původní aktualitou, bliká a každou chvíli se bojíte o to, aby celý browser nespadnul. Kontextové nabídky oken navíc nenabízejí více možností než zavřít aktuální panel, zavřít všechny panely a přidat současný panel do tzv. My Tabs (zajímavé, že zatímco v připravované verzi Windows Microsoft od „My položek“ ustupuje, v současné době to ještě nedává uživateli nijak pocítit).

Jen průměr

Pokud chtěl Microsoft tabbed-browsing nabídnout uživateli v opravdu přijatelné podobě, měl na svém nástroji ještě trochu zapracovat. Konkurence je na tom stále o třídu lépe. Ve spojení s vyhledávacími službami MSN a vyhledáváním Desktop Search jsou ale prakticky eliminovány konkureční výhody produktů Googlu nebo jiných společností.

Co říci závěrem? Spíše než o krok dopředu z hlediska funkčnosti vidím tento počin jako dokonale promyšlený marketingový tah, který přinese nové uživatele vyhledávacích služeb, ale samotný tabbed-browsing v této podobě zase až tak přelomový není. Počkejme si, co přinese sedmá verze Internet Exploreru.

Máte jiný názor? Vyjádřit se můžete v diskusi pod článkem.

MSN Search Toolbar 1.2
doplněk internetového prohlížeče Internet Explorer
výrobce Microsoft
licence freeware
web http://toolbar.msn.com/default_suite.aspx?patch=yes
cena zdarma
velikost instalátoru 7,88 MB
operační systém Windows XP/Server 2003/2000
  Internet Explorer 5.01 a vyšší

Diskuze (54) Další článek: Ke stažení: Nástroje pro tvorbu webů zdarma!

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Okno, Přelomová věc, Vyhledávací služba, Ovládací tlačítko, Nástroj, Nový, Internetový prohlížeč, Zvýrazňovače, Google Toolbar, První písmeno, Toolbar, Aktivní surfování, Dostupné funkce, Form, M/s, MSN, Revoluce, Otevřený nástroj, Patch panely, Tabu, Search


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch