Nový mobil Siemens C35i – válka proti Nokii vyhlášena

Recenze nového mobilu Siemens C35i s podporou WAPu a řadou užitečných vylepšení.
Zatímco jiní články jen ohlašují, u nás si recenzi nového mobilu Siemens C35i už můžete přečíst. Německý výrobce je na správné cestě, kterou by finské Nokii mohl snížit její v České republice více než padesátiprocentní podíl na trhu mobilních telefonů.

Mobilní telefon Siemens C35i se na inzerátech Paegasu objevuje již od počátku května, v prodejnách byste jej ale zatím hledali marně. Můžete si ale už přečíst o prvních dojmech z používání tohoto mobilu; ucelenější informace se objeví v příštím čísle časopisu Mobility.

Siemens C35i je nástupcem vcelku oblíbeného, rok starého modelu C25, svými vlastnostmi však v mnohém předčí i o třídu vyšší mobil S25. Vzhledem se od starších Siemensů podstatně liší, skvěle padne do ruky a v kapse ho téměř neucítíte. Design na mě působí trošku stylem retro, zejména stříbrné ohraničení displeje, zajímavě řešený reproduktor a anténa. Je to prcek s rozměry 118 × 46 × 21 mm a hmotností 110 g. Udávaná výdrž baterií v pohotovostním režimu je 180 hod a maximální udávaná doba hovoru 5 hod, doba nabíjení 2 hod.

První Siemens s opravdovým WAPem
Po zapnutí telefon předvede povedenou grafickou animaci. Na poměrně malý displej se sice vejdou jen tři řádky textu a jeden řádek ovládacích prvků, to ale pro běžné použití bohatě stačí. Trochu horší to je s wapováním na malém displeji. Ano, model C35i je prvním Siemensem, se kterým se dostanete k mobilnímu Internetu. Pro informaci: existuje také model bez písmena „i“ v názvu, který se liší právě nepřítomností wapového prohlížeče.

Možnosti WAPu se blíží spíše k telefonu Nokia 7110 než k wapovým Motorolám. Přestože Siemens využívá prohlížeč společnosti Phone.com, nabízí v telefonu uložit až devět nejnavštěvovanějších položek (Motorola se stejným prohlížečem záložky ukládá na serveru, k čemuž je nutná podpora mobilního operátora, a toto řešení odůvodňovala právě použitým prohlížečem.)

K WAPu mám ještě jednu perličku – prohlížeč si pamatuje, kde jste skončili při čtení wapové stránky. Po návratu se tak neocitnete na jejím začátku, ale přesně tam, kde jste byli naposled. Přesně jako v internetovém prohlížeči.

Známé ovládání a něco navíc
Celé menu se ovládá dvojicí dvojtlačítek, jak je u Siemensů zvykem. Pro telefonní seznam je určeno samostatné tlačítko; bohužel byl zachována neblahá vlastnost a levé programovatelné tlačítko je zablokováno přístupem do menu SIM Toolkit.

Siemensy byly dříve hodně kritizovány pro absenci časových funkcí. Zde ovšem najdete vše potřebné: do kalendáře si můžete zaznamenávat termíny schůzek, datum narozenin nebo čas, kdy máte někomu volat. Vše lze zaznamenat i opakovaně, takže už nezapomenete, kdy má babička narozeniny. Takovýchto záznamů pojme telefon 30, což na druhou stranu není zrovna moc; synchronizace s programem na PC není možná. Další časovou funkcí jsou stopky a odpočítávání, které využijí mobilní kuchaří při vaření vajíček natvrdo.

Stejně jako u Siemensu S25 jsou samozřejmostí vyzváněcí profily, kde jsou tři přednastavené a další čtyři definovatelné uživatelsky. K dispozici je jednadvacet vyzváněcích melodií a jedna vlastní, nechybí ani vibrační vyzvánění.

Velmi užitečná a unikátní je možnost přidělit číselným tlačítkům konkrétní funkci a rychle ji tak volit. Další možností, jak telefon přizpůsobit svým potřebám, je možnost vypnout animace (slyší teď Nokia?), nebo nastavit velká písmena pro dalekozraké mobilisty. K dispozici jsou i tři různé grafické styly prostředí. Když vás omrzí listovat celým menu, můžete si aktivovat tzv. rychlé menu, kdy budete mít přístup pouze k nejčastěji používaným položkám. Mimochodem – první položkou v menu jsou čtyři hry, což hodně napovídá o cílové skupině uživatelů.

Hračičkové přivítají možnost přiřazení obrázků k telefonním číslům. Na výběr je deset hotových ikon a možnost jednoduchého kreslení vlastního obličeje. Pokud vám pak dotyčný zavolá, objeví se jeho obrázek na telefonu. Jsem zvědav, jak se tohle ujme.

K textovkám není co dodat, snad jen, že Siemens konečně umí přiřadit číslo odesílatele k položce ze seznamu a máte tak jasno, kdo vám zprávu poslal. Telefon má vnitřní paměť na sto telefonních čísel.

Povedl se
Co bych tomuto telefonu vytkl? Jednak nepříliš kvalitní sluchátko. Při volání není zvuk úplně čistý a je rušen šumem, podobně jako u reproduktoru staršího modelu C25. Připomínku mám i životnosti baterie, protože dobíjení třikrát týdně není zrovna ideální. Mobil je však nový a je možné, že baterie si po několika dalších cyklech zvykne a pohotovostní doba se prodlouží. Dobrou zprávou je, že telefon obsahuje funkci inteligentního dobíjení, které by mělo eliminovat paměťový defekt baterie NiMH. Domnívám se však, že tyto dva neduhy bohatě vynahradí bohatost funkcí tohoto telefonu.

Když uvážíme, co všechno C35i umí, pak cena telefonu, kterou nasadil Paegas, je přiměřená. V sadě Twist mobil dostanete (až bude) za 8 999 Kč a dotovaná cena je stanovena na 4 999 Kč (zde bez DPH). Hranice kategorie, která se označuje jako low-end, je opět posunuta. Oproti manažerskému modelu Siemens S25 tomuto novému telefonu chybí jen modem a infračervený port, za to ale nabízí mnoho věcí navíc. Ve stejné kategorii Siemensu C35i konkuruje Nokia 3210 – ta je však dražší a kromě toho, že to je Nokia, nenabízí nic navíc, spíš méně. Konkurenty budou také nové Motoroly, které jsou funkčně srovnatelné, jejich ergonomie používání je však nižší.

Druhý první dojem
Siemens C35i jsem měl v ruce jen na pár hodin a za tu chvíli si mně získal. Přestože jsem subjektivně poznamenán starým mobilem Siemens S6, kterého jsem nenáviděl, a zbytky této averze jsem v sobě nesl ještě při hodnocení modelu S25, první dojem z prvního mobilu Siemens řady 35 je vynikající. Po delší době bych určitě objevil sporné vlastnosti, proto si před propadnutím mé euforii raději přečtěte recenzi se zkušenostmi s delším používáním v Mobilitách 6/00, novému Siemensu C35i ale prorokuji úspěch.

Marek Lutonský, šéfredaktor časopisu Mobility


Dnes vychází nové číslo časopisu Mobility.

Najdete v něm: vše o předplacených Oskartách • přehled cen za mobilní telefonování • velké téma věnované navigačnímu systému GPS • úvodní článek do problematiky digitálních kamer • recenze mobilních novinek a další..

Diskuze (65) Další článek: Internet v posilovně?

Témata článku: Prohlížeče, Mobilní telefon, Mobilní telefony s tlačítky, Dojem, Německý výrobce, Stará Nokia, Válka, První model, Mobilní číslo, Samostatná recenze, První funkce, Staré mobilní telefony, Mobilní telefonování, Nový, Dobíjení, Opravdový konkurent, Starý mobil, Starý telefon, Siemens, Udávaná doba, M/s, Mobilní telefony nokia 225, Retro mobilní telefony, Telefon, Nový mobil


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5