Raspberry Pi | Modulární PC

Nový minipočítač Raspberry Pi 4 zvládne díky lepšímu procesoru dva monitory i 4K video

Nadace Raspberry Pi Foundantion v pondělí 24. června představila novou verzi své řady jednodeskových počítačů. Nejrychlejší Raspberry Pi 4 Model B slibuje „výkon na desktopu, srovnatelný s nejlevnějšími počítači x86.“

Nový model je postaven na procesoru Broadcom BCM2711 se čtyřmi jádry Cortex A72 s maximální taktovací frekvencí 1,5 GHz. Proti předchozí verzi Raspberry Pi 3 s jádry Cortex A53 tak jde o poměrně zásadní upgrade – výrobce mluví až o třikrát vyšším výkonu.

Především vyšší výkon

Nový procesor není ani zdaleka jedinou novinkou Raspberry Pi 4 – další zásadní změna se odehrála v oblasti operační paměti. Zatímco předchozí generace byla limitována 1 GB RAM, nová může podporovat 1, 2, nebo 4 GB v modulech DDR4.

Z hlediska konektivity se budoucí majitelé mohou těšit na gigabitový ethernet, čtyři porty USB (z toho dva jsou USB 3.0) a konektor pro připojení sluchátek. Zastaralý napájecí port microUSB nahrazuje aktuální USB Type-C.

Slovy jednoho nejmenovaného televizního marketéra: „To ale pořád není všechno!“ Místo jednoho portu HDMI obvyklé velikosti jsou nyní dva micro HDMI. V praxi to znamená, že Raspberry Pi bude podporovat připojení až dvou monitorů s rozlišením 4K.

Zvládne multimédia i bezdrátovou konektivitu

Slibně vypadá také podpora multimédií. Nový minipočítač by měl bez zadýchání zvládnout dekódovat videa ve formátech H.265 ve 4K při 60 snímcích za sekundu, H.264 v rozlišení 1080p v 60 fps a kódování v 1080p při 30 snímcích za sekundu. Příjemným plusem je podpora grafiky OpenGL ES 3.0.

Nechybí Wi-Fi adaptér s podporou standardů 802.11 b/g/n/ac na frekvencích 2,4 i 5,0 GHz. Z hlediska bezdrátové konektivity potěší aktualizace Bluetooth na poslední verzi 5.0. Roli úložiště nadále supluje paměťová karta microSD, která však není součástí balení.

Pomalu ale jistě se dostáváme k cenám, které se liší podle velikosti operační paměti:

  • Raspberry Pi 4 s 1 GB RAM startuje na 35 dolarech (cca 950 Kč vč. DPH).
  • Raspberry Pi 4 se 2 GB RAM stojí 45 dolarů (asi 1220 Kč vč. DPH).
  • Raspberry Pi 4 se 4 GB přijde na 55 dolarů (přibližně 1500 Kč vč. DPH).

K novince bude dostupné také volitelné příslušenství v podobě červeno-bílé skříňky, napájecího adaptéru, HDMI kabelů a příručky pro začátečníky. Vše najednou lze pořídit ve zvýhodněném balení Raspberry Pi 4 Desktop Kit za 120 dolarů (cca 3270 Kč vč. DPH).

Raspberry Pi 4 v Česku koupíte třeba na RPIshopu, který má skladem jak 1GB variantu za 998 Kč, tak 2GB verzi za 1 262 Kč. 4GB Raspberry Pi 4 je pak v předprodeji za 1 536 Kč.

Mějte na paměti, že Raspberry Pi 4 Model B bude vyžadovat dostatečně silný USB-C zdroj, který bezpečně dodá proud 3 A. Mějte to na paměti zejména v případech, kdy máte k RPi připojené další spotřebiče – třeba oficiální dotykový displej.

RPishop má proto v nabídce i nové oficiální 3A USB-C zdroje a to v bílém a černém provedení za 247 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oficiální 3A USB-C zdroje pro Raspberry Pi 4 
Diskuze (78) Další článek: Jak T-Mobile došel k odhadu, že se včerejší demonstrace zúčastnilo 283 tisíc lidí (aktualizováno)

Témata článku: Bastlení, USB, Wi-Fi, DIY, Raspberry Pi, Bluetooth, HDMI, Modulární PC, USB Type-C, MINI +, Dobrý procesor, Konektivita, DPH, Port, RPI, LEP, BCM, Procesor, Monitor, RAM, OpenGL ES

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5