Nový Live Writer: dokonalý nástroj k blogování

Blogování nikdy nebylo snadnější a rychlejší. Nový Live Writer maximálně zjednodušuje publikaci článků na různých blogovacích službách.

Nic není dokonalé, ale nadpis tohoto článku není až tak zavádějící. Program Windows Live Writer totiž svým cílovým uživatelům nabídne prakticky vše, co mohou potřebovat. A je přitom k dispozici zdarma.

Blogování kdekoli

Cílovou skupinou pro Live Writer jsou blogeři. Program jim nabídne jednoduchý textový editor se základními typy formátování a hlavně s možností rychlého vložení různých aktivních prvků od obrázků, přes videa až po mapy. Po vytvoření blogového zápisku pak jedním klinutím odcestuje článek na web. A je jedno, zda máte blog na webu Live u Microsoftu, na Bloggeru u Googlu, nebo na vlastním webu s Wordpressem.

Windows Live Writer blogery zbaví trápení s mnohdy značně krkolomnými webovými editory. Je to univerzální nástroj k tvorbě, archivaci a publikaci blogových příspěvků. Je kompatibilní s blogy na portálu Windows Live, ale například také se službou Blogger od Googlu a mnoha dalšími. Díky podpoře univerzálního aplikačního rozhraní jsou možnosti široké a s Windows Live Writerem můžete například blogovat i na blozích Živě, které běží na Wordpressu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka spárování Widows Live Writeru s blogem na Živě

Programem můžete spravovat hned několik různých blogů zároveň. Nastavení jednotlivých účtů je přitom triviální – stačí zadat adresu blogu, přístupové jméno a heslo. Live Writer si následně blog „osahá“ a stáhne potřebné informace, včetně formátování a stylů. Při psaní článku tak rovnou uvidíte, jak bude vypadat na blogu.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi blogy se lze snadno přepínat

Obrázky: rychleji to nejde

Jednou z hlavních inovací nové verze Live Writeru je kontrola pravopisu v českém jazyce. Tato funkce je překvapením, v betaverzi totiž podpora českého pravopisu ještě chyběla. Funguje stejně jako ve Wordu – slova, která se nenachází ve slovníku, jsou podtržena červenou vlnovkou. Hrubky budou zavčas odhaleny, nicméně pokročilá kontrola pravopisu (viz zelené podtrhování slov ve Wordu) zde k dispozici zatím není.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Live Writer s rozesaým článkem. Slovo „vychytávky“ do spisovné češtiny evidentně nepatří.

Text lze podrobit základnímu formátování, nadpisy se tvoří na základě stylů stažených z blogu. Žádné „okrasné“ funkce tu nehledejte. Ze zvláštností zaujme dělící čára, která oddělí první část článku, která zůstane vidět na titulní straně blogu (zpravidla první odstavec).

Při publikaci článků bývá zpravidla trochu zdlouhavé umisťovat do článku obrázky. Musí se nejprve nahrát z disku na server, až pak je lze do článku vložit a třeba nějak upravit. Ve Windows Live Writeru můžete obrázky sázet rovnou do textu přes schránku. Samozřejmě lze vkládat obrázek i klasickou cestou vybráním souboru na disku. Ale rychlejší je prosté přetažení obrázku z průzkumníka na místo v textu, kde má být v blogu umístěn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení a nastavení obrázku je záležitost vteřin...

Live Writer vložený obrázek okamžitě upraví dle přednastavených parametrů – nastaví šířku, přidá stín či jiný okraj, vytvoří odkaz na plnou velikost po kliknutí. Veškeré parametry je možné po vložení obrázku měnit, navíc lze obrázek ještě dodatečně upravit. K dispozici jsou rychlé editační nástroje pro otočení, naklonění, ořez, vložení vodotisku a úpravu kontrastu. Aplikovat můžete i tradiční umělecké efekty (černobílý, sépie, apod.). Samozřejmostí je nastavení obtékání textu kolem obrázku a okraje.

Novinkou nové verze je vkládání celých fotoalb z portálu Windows Live formou koláže vybraných snímků s odkazem na celé album.

Video, mapa, vše záležitost vteřin

Na práci s obrázky je vidět hlavní význam Live Writeru – maximálně zjednodušuje tvorbu článku. Podobně snadné a rychlé je vkládání i jiných objektů do textu. Je tu nástroj pro triviální tvorbu tabulek, nebo daleko zajímavější nástroj pro vkládání mapy prostřednictvím služby Virtual Earth – najdete si místo, nastavíte měřítko, případně můžete dodat nějaké označení bodů (špendlíky) a výřez mapy se vloží do článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vkládání tabulky a mapy

Samozřejmě nechybí možnost vkládání videa, opět s ohledem na maximální rychlost. Kliknete na Vložit video, vložíte URL odkaz na YouTube a je to. Případně lze vložit upravený kód pro vložení, nebo kód pro vložení z jakékoli jiné služby. Pro rychlejší přístup k vlastním videím nabízí Live Writer možnost přihlášení ke knihovně vlastní videí na YouTube nebo Soapboxu. A pak je tu i možnost vložit video souboru uloženého na disku v počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení videa z YouTube – stačí zadat URL.. • ..nebo vybrat ze svého kanálu • a to už je video v článku

Díky možnost doinstalování pluginů lze možnosti vkládání multimediálního obsahu rozšířit. Pluginů je k dispozici celá řada, například pro vkládání obrázků z galerie Google Picasa nebo Flicker, nebo třeba pro vložení odkazu na stažení souboru.

Efektivní jednoduchost

Po vytvoření článku můžete v zápatí nastavit, do jaké se má přidat kategorie, nebo datum publikace. Vysunutím nabídky lze nastavit i štítky, autora, povolení/zákaz komentářů, nebo třeba krátkou anotaci. Jsou zde také záložky umožňující náhled na stránku s příspěvkem nebo zdrojový kód stránky.

Klepněte pro větší obrázek  
Pokročilé možnosti nastavení publikace najdete v zápatí

Stiskem tlačítka Publikovat odešlete článek na blog, který se vám rázem automaticky otevře v prohlížeči. Spolu s článkem se do příslušné sekce serveru s blogem uloží také všechny obrázky.

A to je v postatě vše, co Windows Live Writer v základu nabízí. Dovybavit ho můžete zajímavými doplňky, zaujal mě například plugin, která zajišťuje automatické upozornění na publikaci nového článku zprávou na Twitteru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti nastavení Windows Live Writeru

Windows Live Writer je celkem nenápadný program schovaný do balíku s dalšími Live aplikacemi. Jeho schopnosti jsou ale překvapivé. Maximálně zjednodušuje a urychluje tvorbu blogů. Založte si blog na Živě a vyzkoušejte ho také.

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (13) Další článek: Google zlepší pravopis Firefoxu i OpenOffice.org

Témata článku: Software, Web, Download, Blog, Blogování, Live, Rychlé vkládání, Dok, Automatické upozornění, Triviální nastavení, Blogger, Anotace, Nový, Pokročilý editor, Wordpress, Dělící čára, První odstavec, Windows Live, Nahrát z Disku, Pokročilá kontrola, WordPress, Základní formátování, Zavádějící zpráva, Upravený kód, Přednastavený parametr


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu