Linux | Operační systémy

Nový Linux 5.8 je jedním z nejlepších, tvrdí jeho duchovní otec Linus Torvalds

Linux 5.8 je hotový a to dokonce o týden dříve, než byl původní plán, napsal Linus Torvalds do e-mailového fóra. Většina technologického světa by asi jen zívla, kdyby se ovšem tentýž Torvalds už v červnu nepochlubil, že to bude jedna z největších aktualizací v historii Linuxu.

Co to znamená pro ordinérní smrtelníky? V nejbližší době prakticky nic, většina běžných linuxových systémů je totiž v nasazování takto kritických součástí operačního systémů přece jen opatrnější, a tak nabídne nové jádro až v novějších verzích.

V každém případě, Linux 5.8 přináší podporu nových procesorů, grafických karet a dalšího hardwaru, anebo vylepšenou práci se souborovým systémem exFAT. S ním pracovaly už dřívější verze, 5.8 se ale dočkala lepší optimalizace od Samsungu.

ExFAT se často používá jako souborový systém na externích USB médiích s vyšší kapacitou a rozumí mu jak Windows, tak nativně právě i Linux. Nyní to bude ještě lepší.

Co se procesorů týče, pozorovatelé zmiňují třeba lepší ovladače pro architekturu AMD Zen/Zen2 (Ryzen), vylepšenou podporu Thunderboltu, USB-C, podporu nadcházejícího procesoru IBM POWER10, podporu armových čipsetů a jejich GPU, lepší obranu před útoky Spectre a tak dále a tak podobně.

Slovu čísel, zdrojové kódy linuxového jádra ve verzi 5.8 se nafoukly o 800 tisíc řádků kódu.

Dnes je linuxové jádro pravděpodobně nejrozšířenějším kusem softwaru na této planetě. Najdete jej jak v superpočítačích a serverech, tak v mnoha krabičkách internetu věcí, síťových prvcích, chytrých pračkách, mobilních telefonech s Androidem a v chytrých hodinkách. 

 

Co je to Linux?

Byť dnes slovíčkem Linux zjednodušeně označujeme celý operační systém, ve skutečnosti je to jen jeho jádro (kernel), které je teprve obalené desítkami a stovkami programů (linuxovou distribucí) počínaje grafickým rozhraním a konče třeba kancelářskými balíkem LibreOffice.

Monolitické jádro Linuxu se po spuštění počítače nahraje do operační paměti a stará se o běh celého systému. Má tedy pod palcem přístup k paměti, základní bezpečnost, stará se o spuštěné programy, kterým nabízí nejrůznější systémové funkce (přístup k hardwaru skrze ovladače apod.) a tak dále.

 
Diskuze (29) Další článek: Tlak na Huawei sílí. Kvůli sankcím ruší výrobu vlastních čipů. Pomoc nabízí Qualcomm

Témata článku: Hardware, Windows, Internet, Samsung, Android, Linux, Operační systémy, Ryzen, Open source, Linus Torvalds, LibreOffice, Thunderbolt, IBM, Ovladač, Duchovní otec, Procesor, Operační systém, Jádro


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně