Nový kolega v kanceláři: Microsoft Office 2007

Spolu s již na Živě.cz představenými Windows Vista představil Microsoft 30. listopadu i novou verzi svého balíku kancelářských aplikací Office 2007. Zatímco u předchozích upgradů Office šlo spíše o kosmetická vylepšování, vydání 2007 přináší zásadní změnu ovládání i řadu roztomilých nových funkcí.
Nový kolega v kanceláři: Microsoft Office 2007

Po sedmi pokračováních recenze Windows Vista přecházíme k dalšímu novému produktu z dílny Microsoftu. Po několika odkladech, z nichž poslední se nakonec ukázaly býti účelovými (pro stejný den uvedení na trh jako Windows Vista) představil Steve Ballmer 30. listopadu během své keynote v prostorách akciového trhu Nasdaq. Jakkoli pro celou sadu budeme v tomto a následujících článcích používat různá jména, vězte, že oficiální název zní 2007 Microsoft Office System. Proč?

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Office totiž není v roce 2007 pouze názvem sady několika „velkých“ a hrstky „malých“ čistě osobních aplikací, nýbrž se zaměřuje i na vnitropodnikové nasazení a týmovou spolupráci. Každému se jistě při slově Office vybaví slůvko Word. Těm znalejším i Excel, PowerPoint, Outlook, Access. Co ale najdeme v Office 2007 dále? OneNote, Publisher, Groove, InfoPath, SharePoint Designer a další, viz tabulka níže. V zámoří jistě uživatelé ocení i program Accounting.

Časopis Živě připravil pro své čtenáře opět několikadílnou recenzi kancelářekého balíku. Po dnešním úvodním díle se tak postupně setkáme s díly věnovanými Wordu, Excelu, PowerPointu a zbytku programů. Ke slovu se dostane i jeden zástupce rovněž v minulém týdnu představených serverových řešení: Poštovní server Microsoft Exchange 2007.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nové souborové formáty

Microsoft Office 2007 přichází s novými výchozími souborovými formáty. Z části pod tlakem kritiky kvůli uzavřenosti původních binárních, z části kvůli skutečnosti, že tyto již nestačily na nové funkce, které Microsoft od svých dokumentových formátů požaduje, přistoupili inženýři v Redmondu ke tvorbě nového formátu založeného na XML.

Soubor formátu OpenXML je ve skutečnosti archív komprimovaný algoritmem ZIP. Obsahuje XML soubory pokrývající obsah, formátování a další náležitosti dokumentu, jakož i vložené soubory, například obrázky či aktivní objekty. Největší výhodou nových formátů je jejich bezplatná dostupnost, otevřenost, plná dokumentace a přenositelnost. V budoucnu tak budou mnohem menší potíže například se zpracováváním dokumentů MS Office webovými aplikacemi přímo na serverech. Detailní popis nového formátu lze najít na webu MSDN. Programy Microsoft Office 2007 jsou samozřejmě kompatibilní i se staršími souborovými formáty. Pro jejich otevření je potřeba Compatibility pack pro Word 2003, XP a 2000.

Klepněte pro větší obrázek

Obsah souborového kontejneru OpenXML

Záměrem Microsoftu bylo integrovat do programů Office i podporu formátu PDF. Jeho výrobce Adobe se však rozhodl, že proti Microsoftu je ochoten tento jinak volně využitelný formát bránit třeba i soudní cestou. Konkurent tak silný jako Microsoft by totiž mohl zničit současné velmi výhodné postavení Adobe na trhu profesionálních aplikací pro tvorbu PDF. Microsoft přesto od svých plánů s tímto formátem neupustil, pouze nástroj pro jeho export poskytuje jako volně stáhnutelný doplněk Office. Jeho první verze je již měsíc volně k dispozici na webu společnosti.

Doplněk pro ukládání PDF umí ukládat i soubory v dalším novém formátu z dílny přímo Microsoftu. Jde o formát, který má PDF konkurovat. Microsoft jej nazval XPS, XML Paper Specification. Jeho podpora je přímo integrována do Windows Vista, pro starší systémy je možno stáhnout prohlížeč. XPS je opět formátem otevřeným, plně zdokumentovaným a tudíž multiplatformním. Sám Microsoft jej prezentuje jako formát, který přečte hardware, software i lidé.

Klepněte pro větší obrázek

Aby byla přehlídka novinek v souborových formátech kompletní, je třeba zmínit ještě podporu OpenDocument, ODF. Tento otevřený formát nativně používá konkurenční kancelářský balík OpenOffice.org. Microsoft po jeho použití v Office 2007 nesáhl, protože nevyhovuje nárokům firmy na možnosti, které mají soubory Office 2007 poskytovat. Listopadové Community Technology Preview (verze 0.2) Microsoftem sponzorovaného open source doplňku Office 2007 pro práci s ODF je ke stažení z webových stránek projektu.

Nové ovládání

Při návrhu grafického uživatelského rozhraní Office 2007 se Microsoft zaměřil na ergonomii a přehlednost ovládání a hle! Pás karet (Ribbon) byl na světě. K vytvoření Pásu karet bylo přistoupeno jednoduše proto, že ovládací rozhraní Wordu 2003 již nabobtnalo do naprosté nepřehlednosti. Tato verze má celkem 31 nástrojových panelů a 19 podoken úloh. To vše se však Microsoftu v Office 2007 podařilo vmáčknout do jediného ovládacího prvku. Ribbon je s výjimkou Outlooku přítomen ve všech ostatních „velkých“ programech. V Outlooku se s ním setkáme pouze při editaci zpráv, na kterou však Outlook podobně jako ve starších verzích volá rozhraní Wordu.

Klepněte pro větší obrázek

Pás karet - Ribbon

V Office se tak již nesetkáme s panely nástrojů ani rozbalovacími nabídkami. Některé z panelů lze stále vyvolat, stejnou funkčností však v naprosté většině případů poslouží i samotný Pás karet a také kontextové menu, které se objevuje při označení textu a zastavení kurzoru nad ním. Práce s Pásem karet je značně návyková a po pár týdnech objevování, kde se která ze známých položek skrývá, již narazíme na problémy s ovládáním starších Office.

Klepněte pro větší obrázek

Kontextové menu pro editaci se objevuje po označení textu a zastavení kurzoru nad ním

Ribbonu se budeme věnovat i v dalších částech recenzního seriálu. Na tomto místě se omezíme jen na vyjádření spokojenosti nad tím, že Microsoft v tomto způsobu ovládání programů možná vidí budoucnost práce se složitějšími aplikacemi a Pás karet zdarma licencoval programátorům k téměř volnému využití. Programátoři jsou vázáni stodvacetistránkovou licencí, v níž mimo jiné stojí zákaz použití Pásu karet v kancelářských aplikacích, tedy v programech přímo konkurujících samotným Office.

Nové edice a ceny

Jak je již u Microsoftu zvykem, Office se budou prodávat v několika edicích odstupňovaných podle výbavy, které pochopitelně bude odpovídat i cena. Přehled uvádíme v následující tabulce. Pro doplnění uvádíme, že dolarové ceny nelze pouze přepočítat na koruny. Cena v Evropě bude vyšší než v USA. Dobrým vodítkem budiž srovnání cen v kapitole Co to znamená v praxi.

2007 Microsoft Office

Maloobchodní cena / Upgrade

Microsoft Office Enterprise 2007

Dostupná pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office Professional Plus 2007

Dostupná pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office Ultimate 2007

$679 /$539

Microsoft Office Professional 2007

$499 / $329

Microsoft Office Small Business 2007

$449 / $279

Microsoft Office Standard 2007

$399 / $239

Microsoft Office Home and Student 2007

$149 / NA

Microsoft Office Basic 2007

Dostupná pouze OEM kanály

2007 Microsoft Office - Samostatné programy

 

Microsoft Office Access 2007

$229 / $109

Microsoft Office Accounting Professional 2007

Dostupný pouze v USA

Microsoft Office Communicator

Dostupný pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office Excel® 2007

$229 / $109

Microsoft Office Groove® 2007

Dostupný pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office InfoPath® 2007

$199 / NA

Microsoft Office OneNote® 2007

$99 / NA

Microsoft Office Outlook® 2007

$109 / NA

Microsoft Office PowerPoint® 2007

$229 / $109

Microsoft Office Project Standard 2007

$599 / $349

Microsoft Office Project Professional 2007

$999 / $599

Microsoft Office Publisher 2007

$169 / $99

Microsoft Office SharePoint® Designer 2007

$299 / NA

Microsoft Office Visio® Standard 2007

$259 / $129

Microsoft Office Visio Professional 2007

$559 / $349

Microsoft Office Word 2007

$229 / $109

Co to znamená v praxi?

 • Microsoft Office Basic 2007 – Excel, Outlook, Word
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office pro studenty a domácnosti 2007 – Excel, PowerPoint, Word, OneNote
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady Office pro studenty a učitele)
 • Microsoft Office Standard 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office Small Business 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Publisher, Outlook with Business Contact Manager
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office Professional 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, Publisher, Outlook with Business Contact Manager
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office Professional Plus 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, InfoPath, Communicator, Publisher.
  (cena je o 5 % vyšší než cena verze 2003 sady Professional Enterprise)
 • Microsoft Office Enterprise 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, InfoPath, Communicator, Publisher, OneNote, Groove
  (cena je o 22 % vyšší než cena verze 2007 sady Professional Plus)

Příště čtěte

Prvním programem sady Office, který si představíme, je program, jehož název se prakticky stal synonymem pro textový procesor. Microsoft Word 2007.

Diskuze (109) Další článek: Navýšení datových limitů u O2 Internet Expres

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Windows, Ribbon, Office, Nový kolega, Nový Outlook, Office 2010, Nový, Kancelář, Office 2013, Microsoft Outlook, Microsoft Office 2013, Groove, Office 2007, Rozbalovací nabídka, Sans, Microsoft Office 365, Word, Kolega, Microsoft Office 2010, Office + N, Top 5, Solid, Microsoft Excel


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky