Nový Java Development Kit 1.2: hodně vylepšený a hned přejmenovaný

Java se dočkala nejvýznamnější události od svého uvedení do života: nová verze, nové aplikace, nová strategie.
Po poměrně dlouhé době je zde nová verze zásadního vývojového materiálu pro Javu: JDK čili Java Development Kit verze 1.2. JDK je zdarma a má 20 MB; stáhnout si jej můžete zde, samozřejmě včetně rozsáhlé dokumentace. JDK 1.2 má spoustu vylepšení (v grafice, zvuku, uživatelském rozhraní, bezpečnosti atd.), údajně je i rychlejší. JDK 1.2 byl slíben už v létě, nakonec přišel až v prosinci; odklad byl dokonce dvojnásobný.

Z novinek bude pro méně pokročilé programátory určitě zajímavá technologie nazvaná „Swing“, která má umožnit snazší vytváření grafických ovládacích prvků (tlačítka, roletky, boxy atd.) pro libovolnou platformu – Windows, MacOS nebo Unix; podrobnější přehled novinek je například zde či zde.

Firma Sun si zřejmě byla vědoma zpoždění a toho, že přijít několik let po uvedení Javy do života teprve s nula celá druhou verzí vývojového balíku vypadá divně – proto jej na poslední chvíli přejmenovala na „Java 2“.

Současně byly oznámeny i důležité aplikace s daty jejich uvedení: Java Web Server (jaro 1999) a Java Embedded Server (konec roku 1998), prohlížeč HotJava (léto 1999), JavaLoad (jaro 1999), Java WorkShop (jaro 1999), Java Blend (jaro 1999), server NetDynamics (jaro 1999) a vývojové prostředí NetDynamics Studio (jaro 1999). Některé z těchto produktů jsou známé, jiné ne; v souhrnu se dá říci, že Sun poprvé přináší - resp. oznamuje, že přinese a uvádí jasnější termíny – podstatných produktů, bez kterých je Java samotná pořád jen zajímavou hračkou.

NetDynamics je aplikační server a NetDynamics Studio je kompletní vývojové prostředí pro tento server; server pracuje na bázi Javy a rozhraní CORBA. Dá se přirovnat záměrem k Windows NT Serveru a prostředí Visual Studia: ovšem aplikace typu BackOffice teprve musí vzniknout, nemluvě o tom, že server samotný musí prokázat svou výkonnost a kvalitu. Každopádně je to první pořádný server v Javě, a to je zásadní věc.

Java Web Server je pak serverová aplikace – webový, tj. webové stránky a servlety obsluhujíc server, opět v Javě. HotJava je dlouho slibovaný prohlížeč v Javě „muší váhy“ – bez desítek megabajtů kódu a široce upravovatelný. JavaLoad je testovací nástroj a Java WorkShop je pak skupina vývojových nástrojů pro tvorbu appletů a servletů v Javě a pomocí JavaBeans. Konečně, JavaBlend slouží pro tvorbu databází.

Živě komentuje: v souvislosti s tímto ohlášením – kde jsou zajímavější spíše ty aplikace než to, že se JDK 1.2 jmenuje Java 2 – je i naprosto překopaná distribuční politiky Javy, které se budeme věnovat příště. Java se nedá jednoznačně zhodnotit: zatím jak rostla, tak i stagnovala. Rostl počet programátorů v Javě a množství kódu, ale Java samotná se skoro nevyvíjela, nebyla jasná její další strategie, otevřenost či uzavřenost, budoucí způsoby licencování atd. Tato etapa nejistoty trvala příliš dlouho – nezapomeňme, že Javu vytvořil u Sunu James Gosling už v roce 1991 (!!), slavnostní odhalení s plánem „dobytí světa“ bylo v květnu 1995, v roce 1996 byl JDK, a pak byly dva roky tápání a malých pokroků. Současný plán a platforma Java 2 je určitě nejvýznamnější událostí od památného 23. května roku 1995, kdy byla Java oznámena na veřejnosti – je jen otázkou, zda se svět zase neposunul někam jinam a zda je pro ni dnes Java takovou záchranou, jak se v před oněmi třemi lety mohla jevit. Dokonce Gosling, nedávno jmenovaný do pozice šéfinženýra Sunu (po Schmidtovi, dnes Novell) prohlásil, že „Java není tak univerzální, jak by si Sun přál“; firma získala důležité body soudním vítězstvím nad Microsoftem, ale za krvavou cenu – ta se jmenuje rok ztracený tahanicemi.

Váš názor Další článek: Ještě k Bojkotu: kopat do mrtvoly dovoleno

Témata článku: Java, Workshop, Gosling, Nový, Kit, Swing, Slibovaný termín, Důležitá novinka


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů