Nový Java Development Kit 1.2: hodně vylepšený a hned přejmenovaný

Java se dočkala nejvýznamnější události od svého uvedení do života: nová verze, nové aplikace, nová strategie.
Po poměrně dlouhé době je zde nová verze zásadního vývojového materiálu pro Javu: JDK čili Java Development Kit verze 1.2. JDK je zdarma a má 20 MB; stáhnout si jej můžete zde, samozřejmě včetně rozsáhlé dokumentace. JDK 1.2 má spoustu vylepšení (v grafice, zvuku, uživatelském rozhraní, bezpečnosti atd.), údajně je i rychlejší. JDK 1.2 byl slíben už v létě, nakonec přišel až v prosinci; odklad byl dokonce dvojnásobný.

Z novinek bude pro méně pokročilé programátory určitě zajímavá technologie nazvaná „Swing“, která má umožnit snazší vytváření grafických ovládacích prvků (tlačítka, roletky, boxy atd.) pro libovolnou platformu – Windows, MacOS nebo Unix; podrobnější přehled novinek je například zde či zde.

Firma Sun si zřejmě byla vědoma zpoždění a toho, že přijít několik let po uvedení Javy do života teprve s nula celá druhou verzí vývojového balíku vypadá divně – proto jej na poslední chvíli přejmenovala na „Java 2“.

Současně byly oznámeny i důležité aplikace s daty jejich uvedení: Java Web Server (jaro 1999) a Java Embedded Server (konec roku 1998), prohlížeč HotJava (léto 1999), JavaLoad (jaro 1999), Java WorkShop (jaro 1999), Java Blend (jaro 1999), server NetDynamics (jaro 1999) a vývojové prostředí NetDynamics Studio (jaro 1999). Některé z těchto produktů jsou známé, jiné ne; v souhrnu se dá říci, že Sun poprvé přináší - resp. oznamuje, že přinese a uvádí jasnější termíny – podstatných produktů, bez kterých je Java samotná pořád jen zajímavou hračkou.

NetDynamics je aplikační server a NetDynamics Studio je kompletní vývojové prostředí pro tento server; server pracuje na bázi Javy a rozhraní CORBA. Dá se přirovnat záměrem k Windows NT Serveru a prostředí Visual Studia: ovšem aplikace typu BackOffice teprve musí vzniknout, nemluvě o tom, že server samotný musí prokázat svou výkonnost a kvalitu. Každopádně je to první pořádný server v Javě, a to je zásadní věc.

Java Web Server je pak serverová aplikace – webový, tj. webové stránky a servlety obsluhujíc server, opět v Javě. HotJava je dlouho slibovaný prohlížeč v Javě „muší váhy“ – bez desítek megabajtů kódu a široce upravovatelný. JavaLoad je testovací nástroj a Java WorkShop je pak skupina vývojových nástrojů pro tvorbu appletů a servletů v Javě a pomocí JavaBeans. Konečně, JavaBlend slouží pro tvorbu databází.

Živě komentuje: v souvislosti s tímto ohlášením – kde jsou zajímavější spíše ty aplikace než to, že se JDK 1.2 jmenuje Java 2 – je i naprosto překopaná distribuční politiky Javy, které se budeme věnovat příště. Java se nedá jednoznačně zhodnotit: zatím jak rostla, tak i stagnovala. Rostl počet programátorů v Javě a množství kódu, ale Java samotná se skoro nevyvíjela, nebyla jasná její další strategie, otevřenost či uzavřenost, budoucí způsoby licencování atd. Tato etapa nejistoty trvala příliš dlouho – nezapomeňme, že Javu vytvořil u Sunu James Gosling už v roce 1991 (!!), slavnostní odhalení s plánem „dobytí světa“ bylo v květnu 1995, v roce 1996 byl JDK, a pak byly dva roky tápání a malých pokroků. Současný plán a platforma Java 2 je určitě nejvýznamnější událostí od památného 23. května roku 1995, kdy byla Java oznámena na veřejnosti – je jen otázkou, zda se svět zase neposunul někam jinam a zda je pro ni dnes Java takovou záchranou, jak se v před oněmi třemi lety mohla jevit. Dokonce Gosling, nedávno jmenovaný do pozice šéfinženýra Sunu (po Schmidtovi, dnes Novell) prohlásil, že „Java není tak univerzální, jak by si Sun přál“; firma získala důležité body soudním vítězstvím nad Microsoftem, ale za krvavou cenu – ta se jmenuje rok ztracený tahanicemi.

Váš názor Další článek: Ještě k Bojkotu: kopat do mrtvoly dovoleno

Témata článku: Java, Workshop, Swing, Nový, Důležitá novinka, Slibovaný termín, Gosling, Kit


Určitě si přečtěte

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání