Nový iPad pod hardwarovým drobnohledem

Zahraniční servery nový iPad velmi podrobně rozebraly, otestovaly jeho kvalitu displeje, výdrž, výkon i další oblasti. Co tedy třetí generace iPadu nabízí?

Nový iPad od společnosti Apple se začal oficiálně prodávat před dvěma týdny, v České republice pak teprve před přibližně deseti dny. Po této době jsou již k dispozici poměrně podrobné informace nejen o jeho konstrukci, technologiích a výkonu, ale také o reálném chování, například z pohledu spotřeby nebo teploty.

V tomto článku se zaměříme na shrnutí informací zahraničních článků o technických vlastnostech nového iPadu.

Nový iPad zevnitř

Kompletní hardwarový rozbor třetí generace iPadu opět přinesl server iFixit, který odhalil přesné názvy a typy jednotlivých čipů. Mezi nimi je nejen hlavní výpočetní SoC čip Apple A5X vyrobený „zastaralou“ 45nm technologií (28nm výroba se tak stihne až příště), ale i flash paměť od Toshiby, různé druhy řadičů a komunikačních čipů od Qualcommu a dalších výrobců. Největší místo zabírá baterie, která je rozdělena na tři bloky. Podobně jako iPhone 4S, i zde Apple nasadil Bluetooth 4.0 s nízkou spotřebou.

Klepněte pro větší obrázek 
Nový iPad a jeho složení (Zdroj: iFixit)

I když je nový výpočetní čip o trochu větší, jeho spotřeba není o tolik větší oproti předchozí verzi Apple A5, přeci jenom se jedná stále o stejný dvoujádrový procesor, pouze s dvojnásobně výkonnější grafickou částí. A kvůli čemu musel tedy Apple nasadit tak velkou baterii?

Displej: vysoké rozlišení ale vysoká spotřeba

Asi největší novinkou nového iPadu je samozřejmě displej se čtyřnásobným rozlišením oproti minulé generace. Rozlišení 2 048 × 1 536 na desetipalcové úhlopříčce (264 ppi) znamená mnohem detailnější zobrazení, přinesl ale i zlepšení v oblasti věrnosti barev a dalších vlastností.

Klepněte pro větší obrázek
Displej v novém iPadu má lepší podání barev (Zdroj: Anandtech)

Podrobný rozbor displeje nového iPadu ve srovnání s iPadem 2 a iPhone 4 přinesl server DisplayMate. Analýza je skutečně podrobná, zahrnuje test pozorovacích úhlů (i při nižším jasu), odrazy povrchu displeje, jas a kontrast, úroveň nastavení teploty bílé barvy, gamma, stabilitu barev při různé úrovni jasu, spotřebu podsvícení i výdrž a dobu nabíjení.

A právě podsvícení je asi největším žroutem energie, spotřeba je přibližně 3× větší (7 W), než u iPadu 2 (2,7 W). Zajímavé srovnání ukazuje i proti iPhone 4 (pouze 0,42 W). Tyto hodnoty platí při maximálním jasu, který však nemusí být vždy potřeba (i poloviční jas poměrně dost září). Kvůli tomu musí mít nový iPad o 70 % větší kapacitu baterie. Se stejnými 10W adaptéry to ale s sebou nese problém s dlouhým nabíjením.

Klepněte pro větší obrázek
K dokonalému zobrazení se musí tvůrci stránek i trochu přizpůsobit (vpravo logo Živě.cz s vyšším rozlišením)

Na displej se zaměřil i server Anandtech, který nabízí také velmi podrobné srovnání všech vlastností ve srovnání s iPadem 2 a Asus Transformer Prime. Před dvěma týdny jsme vás informovali i o měření teploty iPadu třetí generace a iPadu 2, nová verze je mírně teplejší, rozdíl je větší především při zmíněném maximálním jasu. Větší podsvícení s třikrát vyšší spotřebou se zkrátka musí nějak projevit.

Čipy a výkon

Na budoucnost grafických čipů v zařízeních Applu jsme se podívali v samostatném článku, zahraniční server Anandtech přinesl také podrobný test výkonu ze všech možných úhlů. Zajímavý je například test výdrž při použití iPadu pouze coby hotspotu. Přes LTE tak nabízí internet dalším zařízení přes WiFi.

Klepněte pro větší obrázek
Výdrž nového iPadu v hotspot režimu (Zdroj: Anandtech)

Doba se dostala na slušných 25 hodin, na druhém místě skončil Galaxy Tab od Samsungu s 13 hodinami, na třetím pak již mobilní telefon HTC Inspire 4 G s pouhými šesti hodinami.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní 5Mpix kamera lépe fotí i točí Full HD video, to je samozřejmost. Přední je ve stejném VGA rozlišení jako u iPadu 2. Videokonference se sice rozšiřují, rozhodně ale nikoli tak dobře, jako focení a točení videa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Apple A5X (45 nm)
 

Servery ChipWorks a TechInsights se podívaly podrobně na samotný 45nm Apple A5X čip, který má rozměry 12,9 × 12,79 mm (165 mm2). Dle měření se také nový iPad pyšní vysokou paměťovou propustností, což se vzhledem k vyššímu rozlišení dá očekávat.

Jaký bude iPad čtvrté generace?

Vzhledem k tomu, že se Applu nepodařilo stihnout výrobu hlavního čipu pomocí 28nm technologie výroby, lze ji s téměř jistotou očekávat u příští čtvrté generace, pravděpodobně i u nového iPhonu, který by se mohl objevit ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

S pokročilejší výrobou čipu můžeme očekávat čtyřjádrový procesor s výkonnějším grafickým čipem pravděpodobně už z šesté generace PowerVR „Rogue“. Velikost i spotřeba by měla být nižší. Pokud pomineme změnu designu, může Apple překvapit například hmatovou odezvou, která bude zase něčím „novým“ a posune možnosti těchto zařízení na další úroveň.

Diskuze (11) Další článek: Nvidia Tegra 4 se možná objeví ještě tento rok

Témata článku: Hardware, Apple, Tablety, iPad, Stihl, Gamma, Drobnohled, Třetí úroveň, Maximální jas, Nový iPhone, Full HD video, Nový, Vysoká spotřeba, Nový čip, Hmatová odezva, Vysoká teplota, Nový výpočet, Vysoká úroveň, Inspire, Čtvrtá generace, Zastaralé zařízení, Nová generace, Nový iPad, Podrobné srovnání, Apple iPad


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku