Nový iMac G5: opakování revoluce?

Apple Expo 2004 v Paříži přineslo dlouho očekávanou novou generaci osobního počítače iMac. Namísto veselých barev první generace a designu podobného lampičce přináší nový iMac elegantní vzhled, kdy se všechny komponenty skrývají v širokoúhlém displeji.
Nový iMac G5: opakování revoluce?

Související odkazy

Slovník
Apple
bluetooth
CRT
IBM
LCD
online
port
procesor
sběrnice
SDRAM
software
USB
VGA

Katalog produktů
Grafické karty
Optické mechaniky
Pevné disky

Apple iMac je svým způsobem legendou v oblasti osobních počítačů. Uvedení první generace iMaců na trh vyvolalo nadšené reakce i od lidí, kteří by s Mac OS řady 8 nepracovali ani za nic. Důvodem k nadšení byl totiž neotřelý design, který se vrátil k myšlence all-in-one řešení, kdy všechny komponenty počítače byly ukryty ve skříni spolu s klasickou CRT obrazovkou. Zaujaly také neobvyklé barvy a průhledný kryt odhalující vnitřnosti počítače. Těchto počítačů se prodalo více než 6 milionů, Apple se díky úspěchu iMacu dostal z několikaleté ztráty a zahájil v podstatě novou éru své existence, kterou korunoval uvedením nového operačního systému Mac OS X a také průnikem do oblasti spotřební elektroniky se svým iPodem.

Další generace iMaců přinesla před dvěma a půl lety LCD monitor, ale tělo počítače bylo od monitoru odděleno, komponenty ukrýval podstavec, který připomínal zvětšené podstavce lampiček nebo kulatý bochník chleba. I tento produkt byl úspěšný, i když se nejednalo o takový průlom jako v případě prvního iMaca.

Zpět je kořenům

Novinka představená v Paříži během úvodní přednášky Philip Schiller, viceprezidenta společnosti pro marketing, se vrací k myšlence integrovaného řešení, která kombinuje neotřelý design s novými technologiemi, které představuje zejména procesor IBM PowerPC 970 označovaný v případě počítačů Apple jako G5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dominantou iMacu a jednou ze dvou viditelných částí je širokoúhlý LCD displej, na první pohled výrazně "tlustší" než nové TFT monitory. Druhou část počítače tvoří podstavec ze speciálně upraveného hliníku. Celou sestavu pak doplňuje už pouze myš a klávesnice. Vše ostatní je ukryto v přibližně pět centimetrů tlustém displeji. Barevným laděním a detaily celý iMac připomíná multimediální přehrávač iPod. Není divu, nové "jablíčko" designovali stejní lidé, kteří přišli s líbivou a funkční fasádou iPodu.

Vnější vzhled doplňuje rafinované vnitřní uspořádání, které je nejen úsporné tak, aby se do prostoru za displejem vešel pevný disk, procesor s chladičem, optická mechanika, zdroj a další náležitosti, ale zároveň jsou dokonale vyvážené, takže i přes poměrně subtilní podstavec je iMac stabilní a snadno se s ním manipuluje.

Před kapotou, pod kapotou...

Apple v tuto chvíli nabízí tři modely iMaca nové generace, které je možné dále přizpůsobit požadavkům zákazníka přidáním RAM a dalšími doplňky. Nejnižší model je vybaven 17" širokoúhlým displejem s nativním rozlišením 1440 x 900. Základní velikost operační paměti je 256 PC3200 DDR SDRAM, shodně pro všechny tři modely. Všechny nové iMacy sdílejí také grafický adaptér – nVidia GeForce FX 5200 Ultra se 64 MB paměti. Nejlevnější iMac je osazen procesorem G5 s taktem 1,6 GHz, který s okolím komunikuje prostřednictvím systémové sběrnice s taktem 533 MHz. Data jsou ukládána na 80GB pevný disk, který lze v konfiguraci počítače rozšířit na 250 GB. Jako optická mechanika slouží Combo Drive – DVD mechanika kombinovaná s vypalovačkou CD.

Klepněte pro větší obrázek 

Prostřední model se od prvního liší použitím rychlejšího procesoru s taktem 1,8 GHz a 600MHz systémové sběrnice a vypalovačky DVD. Nejvyšší model se liší od předchozích už na první pohled díky 20" displeji s rozlišením 1680 x 1050. Uvnitř se skrývá 1,8GHz procesor G5 a také SuperDrive. I tento model je vybaven v podstatě low-endovou grafickou kartou GeForce FX 5200 Ultra. Společný všem modelům je soubor konektorů na zadní straně počítače zahrnující tři USB 2.0 porty, 2 FireWire porty, výstup na sluchátka a pětikanálové reproduktory, miniVGA port pro připojení externího displeje nebo TV, Line-in konektor, síťový konektor (10/100 Mb) a konektor integrovaného modemu. Samozřejmostí jsou zabudované kvalitní reproduktory, o kterých se může majitelům LCD displejů s reproduktory jenom zdát, alespoň soudě podle kvality reprodukce u starších modelů.

Možnosti rozšíření jsou pro všechny modely stejné. Zahrnují rozšíření paměti na maximum 2 GB, přidání bluetooth modulu, modulu AirPort Extreme Card a základnovou stanici, kamerku iSight, iPod, bezdrátovou myš a klávesnici a online služby .Mac. Lepší grafickou kartu není v tuto chvíli možné přiobjednat. Součástí dodávky je rozsáhlý balík software včetně iLife (iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD a GarageBand), AppleWorks, Quicken 2004, World Book 2004 Edition, hry Nanosaur 2 a Marble Blast Gold a také trial verzi Microsoft Office 2004 pro Mac OS X.

Peněženka zapláče

Ceny ve Spojených státech začínají na 1 299 USD za nejnižší model bez jakéhokoliv rozšíření, nejdražší základní model s 20" obrazovkou stojí 1 899 dolarů. Ceny pro Evropu jsou výrazně vyšší, nejenže jsou uvedeny v Eurech, ale dokonce jde o vyšší částky, 1 399 € v případě nejlevnějšího modelu a 2 059 € jako začátek pro nejvyšší modely. Ceny pro Českou republiku ještě nebyly stanoveny, první kousky by měly být v republice k dispozici v druhé polovině září.

Při pohledu na lákavý design a uživatelsky přívětivý operační systém doplněný řadou aplikací člověku ani nepřijde líto, že nový iMac nepřinese to, co si někteří fanoušci Apple přáli, totiž levný počítač s procesorem G5 a cenou pod tisíc dolarů. U Apple se ale vždycky platilo něco navíc za určitou exklusivitu a nové iMacy exklusivně rozhodně vypadají, i když skutečná revoluce se tentokrát nekoná.

Diskuze (276) Další článek: Microsoft nabízí příručku o kompatibilitě Windows XP SP2

Témata článku: Apple, iMac, První generace, První pohled, Vnější vzhled, Stejný design, Bluetooth reproduktor, Prostřední model, Nadšení, Nejlevnější model, Revoluce, Opakování, Bochník, Apple iPod, Nejlevnější iMac, Bochník chleba, Bezdrátová klávesnice k tv, Širokoúhlý monitor, Stejné tělo, Externí pevné disky nejlevnější, Schiller, Průhledný kryt, Sluchátka Apple, První monitor, První model


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně