Nový Google+ a fotogalerie s prvky umělé inteligence

Je za námi letošní hlavní přednáška konference I/O 2013. Google představil hromadu novinek a jednou z nich je nový kabát pro Google+, vylepšená práce s fotografiemi a IM Hangouts.

Vývojářům Google I/O vlastně teprve začíná, široká komunita se ale nabažila už ve středu večer a nyní už může vyhlížet leda některou z dalších plánovaných akcí. Oproti loňskému roku byla letošní hlavní přednáška poměrně dlouhá a obešla se prakticky bez jakékoliv hardwarové novinky.

Co přinesla keynote I/O 2013

Celá show trvala více než tři hodiny, poněvadž Google letos uspořádal na konferenci pouze jednu keynote. Pokud jste čekali na nový Android 4.3, inovovaný Nexus 7 nebo třeba zase nějaký exotický hliníkový gadget jako v případě loňského přehrávače Nexus Q, možná jste byli trošku zklamaní. Hardwaru se Google dotknul vlastně jen jednou, když přišla řeč na letní model Samsung Galaxy S4, který bude dostupný také ve verzi „Nexus“, tedy skrze Play Store, s čistým Androidem bez nadstavby TouchWiz a hlavně s OTA aktualizacemi přímo od Googlu.

Na své si ale samozřejmě přišli vývojáři, pro které si Google připravil hromadu nových mobilních API včetně Google Play game services (výhledově odpověď na Xbox Live a další) nebo třeba nové IDE jménem Android Studio postavené na vývojovém prostředí IntelliJ. Google se tedy po letech odklání od Eclipse a začíná znovu a podle prvních náznaků opravdu mnohem lépe.

Android Studio vypadá sympaticky, ocení jej ale výhradně vývojáři. Pro širší komunitu si Google připravil nové webové mapy napsané v MapsGL (WebGL), které dokážou zobrazit i 3D modely z Earth bez potřeby doplňku, a také inovovaný Google+ a nový mobilní a webový IM klient Hangouts.

Responzivní šachovnice zpráviček

Nový Google+ už nevypisuje zprávičky standardním způsobem pod sebe, ale připomíná spíše jakýsi magazín, kdy okno vyplní až tři sloupce. Google použil responzivní design, takže když okno zmenšíte, tři sloupce se přeskládají do dvou a při ještě větším zúžení okna nakonec do jednoho. To se bude hodit těm, kteří se v novém rozhraní budou z počátku tak trochu ztrácet a chtějí úzkým panelem napodobit rozhraní Twitteru.

Ostatně čistě vertikální rozhraní si můžete i vynutit klepnutím v horní liště na Další a výběrem vertikálního uspořádání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní velký pohled se třemi sloupci a novým chatem Hangouts, dvoupanelové rozhraní v menším okně a klasické řazené zpráva pod zprávou v jednopanelovém rozhraní

Na novou šachovnici karet se zprávami si budou muset mnozí těžce zvykat, na první pohled totiž nemusí být vždy úplně jasný chronologický kontext – tedy která zprávička předchází které, co jste už přečetli a co ne.

Pokud se vám to stane, systém řazení odhalíte pomocí kláves J a K pro procházení mezi zprávičkami. Klávesy pokaždé zvýrazní aktuálně vybranou kartu a modře ji orámují. 

S layoutem souvisí ještě jedna změna. Nové zprávy se neobjevují ve výpisu automaticky, ale G+ vás pomocí modrého tlačítka v levé a vždy viditelné části upozorní, že je k dispozici třeba pět nových zpráv. Zobrazí se ale až po klepnutí na toto notifikační tlačítko, nebo na klávesu L.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba vlastního příspěvku, kdy se editační okno zvětší a posune do středu stránky, a postranní panel, který se zobrazí pouze po najetí myši

Nový Google+ ale vylepšil práci s klíčovými slovy, tedy hashtagy. Pokud v příspěvku nějaký použijete, na kartě se zprávou se zobrazí ve formě ouška. Když na něj klepnete, karta se efektně otočí a zobrazí se další cizí zpráva s tímto klíčovým slovem a šipky pro rychlé procházení dalšími. Aniž byste tedy přecházeli na stránku se všemi zprávami s tímto hashtagem, vše si rychle prohlédnete přímo z původního příspěvku.

Těch animací je zde ale více a také je zde patrný větší důraz na multimédia v příspěvcích. Zprávy s fotografiemi a videem se tedy mohou roztáhnout i na rozměr dvou sloupců a mohou tedy tvořit předěly, abyste se v záplavě karet neztratili.

Nový chat Hangouts efektně tají stav kontaktu

Částečně se také potvrdila šuškanda o propojování a sjednocování IM komunikátorů od Googlu. Na desktopu je sice i nadále k dispozici jen trestuhodně dlouhou dobu neaktualizovaný GTalk, na Android a iOS ale zamířil jeho nástupce jménem Hangouts. Nabízí skupinové textové chaty, posílání obrázků (které se ukládají do vaší galerie na G+/Picase), několik sad všemožných smajlíků a především spuštění Hangoutu, tedy videokonference z Google+.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hangouts nabádá k ověření telefonního čísla. Na dalších snímcích pak seznam diskuzí, adresář kontaktů, ze kterého není možné rychle rozeznat stav kontaktu (Kdo z nich je sakra online? No přece ti, jejichž fotografie jsou kontrastnější než fotky těch ostatních. Uáááá!), bohatá výbava smajlíků a konečně pád aplikace při pokusu o spuštění videokonference (Galaxy Nexus)

Hangouts ale podle prvních komentářů na Play Storu budí rozpaky, mnozí totiž poukazují na to, že je jeho prostředí proti původnímu a časem ověřenému mobilnímu GTalku nepřehledné a hlavně nejde v seznamu kontaktů na první pohled rozeznat stav uživatele. Ten je ve webové verzi indikovaný tenoučkou čárkou pod fotografií uživatele, no a v mobilní kontrastem – lidé offline mají fotografii s lehce nižším kontrastem. Potřebujete buď perfektní zrak, nebo dalekohled.

Stejně tak byla přepracovaná jeho webová verze přímo v rozhraní sítě Google+. Když tedy založíte hromadný chat s více kontakty, tento chat se vám zobrazí v seznamu diskuzí a to jak v mobilu, tak přímo ve webovém prohlížeči na Google+.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hangouts na webu se na první pohled od původního chatu nezměnil – opět panel s kontakty. Jenže zdání klame. Nejsou to jen kontakty, ale i poslední diskuze, které si zde můžete znovu celé přečíst. Hlavně ale u samostatných kontaktů nikde na první pohled nevidíte jejich stav, tedy jestli jsou online a na zprávu vám opravdu odpoví.

Ačkoliv se program chová trošku jinak než původní mobilní GTalk, v nitru je to stále ten stejný protokol, takže máte samozřejmě po ruce původní kontakty a můžete komunikovat i se starým desktopovým klientem.

 Klepněte pro větší obrázek
Historie Hangoutu je stejně jako u původního GTalku dohledatelná i na Gmailu

Stejně tak se zachovalo ukládání historie a to včetně vložených obrázků. K historii se dostanete přímo z klientu v seznamu chatů, nebo jako doposud z webového rozhraní Gmailu, kde se diskuze stejně jako u původního GTalku ukládají a vyhledávají podobným způsobem jako elektronická pošta.

15 GB pro nadměrné fotky, Gmail a soubory

Stará dobrá Picasa Web Albums pomalu umírá. To je prostě fakt a strategie Googlu. Vše se stěhuje pod jednotnou střechu G+ a vše má právě zde prioritu.

Základem je automatické nahrávání fotografií z mobilního telefonu (s nainstalovaným G+ klientem), přičemž můžete určit, zda se mají fotografie nahrávat v původním rozlišení, nebo zmenšené na 2 048 × 2 048 pixelů. Pokud chcete mít archivované původní rozměrné originály, bude se kapacita čerpat z kvóty úložiště Drive, kde budete mít v horizontu příštích týdnů nově k dispozici společných 15 GB, o které se musí poprat pošťák Gmail, soubory na Drivu a právě fotografie na G+ se stranou větší než 2 048 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatická záloha fotografií z mobilu do soukromé galerie na G+

Pokud se nespokojíte se zmenšenými fotografiemi, kterých můžete nahrát neomezené množství, a brzy vám dojde volná kapacita webdisku, můžete si za necelých pět dolarů měsíčně pořídit 100GB kapacitu, resp. 25 GB za 2,49 dolarů měsíčně. Google brzy tento nejnižší tarif ukončí pro nové zákazníky, pokud jste si ho však v minulosti pořídili, nikdo vám ho samozřejmě nezruší a jedete normálně dál.

Vylepšená galerie Google+

Ať už se fotografie na úložiště dostanou pomocí automatického zálohování z telefonu, jako součást příspěvku na G+, nebo jako samostatné album (tedy jako na původní Picase), nově můžete všechny spravovat v několika přehledech. Všechny fotografie na jedné hromadě bez rozdělení do alb najdete v přehledu „Fotky“. V přehledu „Automatické zálohování“ najdete ty z mobilu, pak tu je filtr, který zobrazí fotky nahrané do galerie ve formě příspěvků, je zde jako dříve přehled s fotografiemi, na kterých jste označeni, ale hlavní novinkou je přehled „Top výběr“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
všechny fotografie na jednom místě, klasická alba a fotky z příspěvků na sociální síti

Google slibuje, že by se zde měly chronologicky vypisovat kvalitní fotografie. Pokud tedy o víkendu nafotíte na výletě na Kokořín 150 fotografií a nahrajte je na G+, Google v přehledu „Top výběr“ nezobrazí všechny, ale vybere pouze sadu těch nejlepších – nebo se o to alespoň pokusí.

Klepněte pro větší obrázek
Tyto moje fotky z minulého týdne Google vybral jako ty nejlepší. Ty ostatní tedy podle něj byly kvalitativně horší a schoval je pod tlačítko „další“.

V této sekci se tedy objeví snímky, na kterých je patrná třeba lidská tvář (portrét?), objeví se zde fotky, které by neměly být rozmazané a tak dále.

Auto Awesome si hraje na umělou inteligenci

Nakonec zbylo místo ještě na umělou inteligenci. Tedy s trochou nadsázky. Pokud budete fotit jako o život a zásobit úložiště materiálem, Google se bude pokoušet hledat ve fotografiích určité společné rysy. Když tedy pořídíte sekvenci fotografií, jak skáčete do bazénu, galerie by měla pochopit, že se jedná o pohyb a složí snímky do krátkého animovaného obrázku GIF.

Vedle animace dokáže ještě galerie rozeznat díly panoramatického snímku a složit je, vytvořit skupinové fotky, kde se všichni usmívají, HDR fotografie, pokud se v galerii objeví jedna scéna v několika verzích s různou expozicí, a také portrétové koláže, kdy Google složí jednu fotografii z vícera statických portrétů. Taková je ale pouze teorie a úspěšnost je v praxi zatím poněkud menší.

Klepněte pro větší obrázek

Auto Awesome je zatím jen doplňková blbina, možná ale také napovídá, jak by mohlo jednou vypadat plně autonomní zpracování guláše fotografií z dovolené. Prostě do Googlu nahrajete svých tisíc fotografií z Bibione a ten vše uklidí, vybere úsměvavé a expozičně kvalitní snímky a z duplicit vytvoří alespoň animaci, nebo rovnou panorama.

Klepněte pro větší obrázek 
Google rozpoznal sérii souvisejících snímků a vytvořil z nich jako bonus animaci v GIF. Takto uměle vytvořený snímek poznáte pomocí symbolu hvězdiček v pravém horním rohu

Poslední novinkou fotogalerie je Automatické vylepšení. Funkci najdete v podobě zaškrtávacího políčka u každé fotografie. Pokud vylepšení aktivujete, Google bude nahrané fotografie automaticky upravovat. U kvalitních snímků to nepoznáte, takže Google nic nepokazí, u těch barevně mdlých z mobilů ale ano, Google jim totiž přidá kontrast a větší šmrnc a vylepší i další parametry podle míry poškození. Není to sice žádná zázračná kouzelná hůlka – ze špatné fotografie se profesionální nestane nikdy, ale alespoň to nebude úplná katastrofa.

Co říkáte na nový Google+ a IM klient Hangouts? je to průšvih, nebo se změny povedly? A používáte vůbec služby Google+? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.

Diskuze (22) Další článek: Zajídá se Vám SPAM?

Témata článku: Sociální sítě, Umělá inteligence, Web, Fotky, Google+, Sata, Google Play, Sloupec, Fotka, Hromadný chat, Hlavní přednáška, Nový, Bohatá výbava, Awesome, Celá show, TouchWiz, Google Store, Google Play Store, Fotogalerie, Kokořín, Poslední disk, Automatické vylepšení, Google Nexus, Lidská tvář, Příspěvek, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek | 17

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence