Prohlížeče | Firefox

Nový Firefox 75 slibuje přepracovaný adresní řádek, prohlížeč od Mozilly má ale problém

Mozilla vypustila do světa další verzi svého prohlížeče Firefox 75. Ten stejně jako jeho předchůdci opravuje hromadu chyb, došlo ale i na jednu vychytávku patrnou už na první pohled.

V Mozille kosmeticky upravili adresní řádek s kombinovaným vyhledávačem, který by nyní měl ještě více zrychlit prohlížení. Je dostupný pod zkratkou CTRL+L a po rozbalení širší nabídky se v něm zobrazí nejen vaše oblíbené stránky, ale měl by i lépe našeptávat klíčová slova.

Klepněte pro větší obrázek
Chrome 75 a kosmeticky upravený kombinovaný adresní řádek

Výčet všech vylepšení adresního řádku najdete v blogu na webu Mozilly.

Je už Firefox za svým zenitem?

Firefox, který kdysi usiloval o post jedničky na poli webových prohlížečů se dnes musí potýkat s nečekaným úspěchem konkurenčního prohlížeče Edge, který v nedávné minulosti přesedlal na jádro Chromu.

Podle NetMarketSharu je už desktopový Edge dokonce globální dvojkou hned za Chromem a odsunul tak Firefox až  na třetí příčku. Už tedy dávno neplatí, že Edge používáme jen ke stažení nějakého normálního prohlížeče .

Rozdíl je ale zatím jen v řádu setin procenta a pravděpodobně se na něm podepsala i aktuální situace ve světe, kdy nejrůznější forma karantén proměnila způsob surfování milionů lidí od Aše po Tokio.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Desktopové webové prohlížeče podle NetMarketShare (svět) a Rankings (Česko)

V Česku je situace podle Rankings zatím ještě opačná, nicméně i u nás Firefox stagnuje a pomalu klesá, zatímco Edge podobným tempem roste. Opět je ale třeba připomenout, že to má Edge díky Windows 10, jejíchž je součástí, mnohem snazší.

Diskuze (26) Další článek: Zakladatel Twitteru se vzdá více než čtvrtiny svého majetku ve prospěch boje proti COVID-19. Jde o miliardu dolarů

Témata článku: Software, Prohlížeče, Chrome, Edge, Firefox, Mozilla, CTRL + L, Rankings, Česká republika, NetMarketShare, Adresní řádek, Řádek, Tokio, Prohlížeč


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači