Aktualizace | Firefox | Mozilla

Nový Firefox 68 přináší ještě tmavší režim čtení a přepracovanou správu doplňků

 • Mozilla vydala novou verzi prohlížeče Firefox s číslem 68
 • Přináší tmavší režim čtení a přepracovanou správu doplňků
 • Na novinky se mohou těšit také firemní administrátoři

Mozilla v úterý 9. července oznámila vypuštění nové verze svého webového prohlížeče. Firefox 68 je dostupný pro Windows, Mac, Linux, Android a iOS. Novinek je poměrně mnoho – zmínit můžeme například tmavší tmavý režim čtení, doporučování rozšíření a rozšíření nástrojů pro podnikovou správu.

Hlavní novinky Firefoxu 68

V rámci této verze připravila Mozilla seznam doporučených rozšíření, která byla důkladně zkontrolována z hlediska bezpečnosti, použitelnosti a užitečnosti. Najdete je na stránce Doplňky (about:addons) v sekci Doporučení.

Aktuální trendem v oblasti uživatelského rozhraní je (nejen ve Windows) tmavý režim. Ten byl ve Firefoxu k dispozici i v režimu pro čtení, avšak ovlivňoval pouze text, zatímco ovládací prvky a další fragmenty zůstávaly světlé. V nové verzi se přepne do tmavého módu celé prostředí, včetně postranních panelů a panelů nástrojů.

Spolu s 60. verzí Firefoxu představila Mozilla také možnosti prohlížeče pro firemní použití. Ty dovolují správcům podnikové sítě ovlivnit nastavení Firefoxu na pracovních stanicích, a to buď pomocí zásad skupiny (jen pod Windows) nebo prostřednictvím souboru JSON (funguje na Windows, Mac a Linuxu).

Ve Firefoxu 68 přidává Mozilla další možnosti konfigurace pomocí firemních politik. Správci tak mohou například konfigurovat nebo odebrat kartu s novou stránkou, vypnout návrhy vyhledávání, nastavit odkazy na lokální soubory, určit chování při stahování a provádět další nastavení, jejichž dlouhý seznam najdete na Githubu.

Další novinky a vylepšení

Seznam provedených změn Firefoxu 68 je poměrně dlouhý, takže z něj vybíráme alespoň ty nejzajímavější novinky a vylepšení:

 • Přepracovaná stránka pro správu rozšíření dovoluje uživateli nahlásit problematický doplněk nebo grafické téma.
 • Snadný přístup k informacím o rozšířeních, včetně přístupu k údajům o datech, nastaveních a oprávněních, požadovaných jednotlivými doplňky.
 • WebRender pro systémy Windows 10 s grafickými kartami AMD.
 • Aktualizovaná podpora služby Windows Background Intelligent Transfer Service (BITS) umožňuje pokračovat ve stahování aktualizací Firefoxu i po zavření aplikace.
 • Různé opravy zabezpečení.
 • Místní soubory již nemohou přistupovat k jiným souborům ve stejném adresáři.
 • Pokud je zjištěna chyba HTTPS způsobená antivirovým softwarem, Firefox se ji pokusí automaticky opravit.
 • Přístup k fotoaparátu a mikrofonu nyní vyžaduje připojení přes HTTPS.
 • Nástroje pro vývojáře nyní nabízejí audit barevného kontrastu na celé stránce, který identifikuje všechny prvky.

Stávajícím uživatelům se nová verze nainstaluje automaticky, případní zájemci najdou Firefox 68 pro desktop na oficiálním webu, mobilní aplikace jsou pak dostupné v Obchodě Google Play a na Apple App Store. Podle Mozilly má její browser asi 250 milionů aktivních uživatelů, což z něj činí významnou platformu pro webové vývojáře.

Diskuze (18) Další článek: Asteroidy a planetky by mohly šířit život i v galaktickém měřítku

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Android, AMD, Aktualizace, Firefox, Mozilla, GitHub, Doplňky do prohlížeče, Obchod Google Play, Verze, Mac a Linux, Prohlížeč, Mozilla Firefox, Čtení, Novinka, Blob, Doplňky, Linux Android, Apple APP store, Režim, BITS, Nová verze, Správa

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně