Nový Firefox 3.6: hutný předkrm

První beta verze Firefox 3.6 je venku. Odměnou za čekání je nová podpora vzhledů, přehled otevřených panelů, integrace s Windows 7 a třeba informace o spotřebované paměti.
Nový Firefox 3.6: hutný předkrm
Kapitoly článku

Víte, kolik Firefox spotřebuje paměti?

Mozilla přichází s prvním pokusem poskytnout více informací o spotřebované paměti. Stačí do adresního řádku zadat about:memory. Pak už se můžete kochat pohledem na počet bytů, které si Firefox pro sebe ukrojí z dostupné paměti.

Klepněte pro větší obrázek
 Prozatím základní pohled na spotřebovanou paměť

Kromě informací o paměti vývojáři ještě přidali další užitečnou stránku: about:support. Dozvíte se na ní veškeré detaily ohledně vaší instalace Firefoxu. Verze, sestavení, vaše osobní konfigurace, nainstalovaná rozšíření včetně verzí a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Technické informace a nainstalované zásuvné moduly

Pokud budete mít problémy s Firefoxem, bude to v budoucnu patrně první stránka, na kterou půjdete, než požádáte o radu. Vše zkopírujete a pošlete e-mailem nebo jako příspěvek do fóra, kde vám uživatelé poradí. A s komplexními informacemi, které about:support poskytuje, se pravděpodobně řešení problému zkrátí na minimum potřebného času.

Klepněte pro větší obrázek
 Podrobné informace o sestavení nainstalovaného Firefoxu

HTML 5, CSS a JavaScript

Firefox 3.6 využívá vykreslovací jádro Gecko 1.9.2, což přineslo několik novinek. Jedná se například o podporu webového písma Open Font Format (WOFF). Díky kompresi se vyznačují malou velikostí. Vylepšeno bylo také JavaScriptové jádro TraceMonkey.

Kromě toho tag <video> pro multimediální obsah nově podporuje vlastnost poster a zatržítka a přepínací tlačítka podporují vlastnost indeterminate. Gecko 1.9.2 představilo JavaScript 1.8.2 které přidává mnoho vlastností z ECMAScript 5 standardu. Metoda Date.parse() nyní může zpracovat data ve formátu YYYY-MM-DD, což je standard ISO 8601.

Objevila se podpora pro přetáhnutí souborů myší do okna prohlížeče a jejich následné zpracování webovou aplikací. O tuto schopnost se stará objekt DataTransfer, více informací naleznete v oficiální dokumentaci.

Firefox 3.6 také nabízí již dříve zmíněnou vlastnost: naklonění webové stránky dle polohy zařízení, resp. notebooku. Jak již bylo několikrát zmíněno, funkce dozajista zajímavá, ale pro běžnou práci zcela zbytečná.

Vývojáři také opravili mnoho chyb, vylepšili rychlost a odezvu prohlížeče a zvýšili stabilitu. Kompletní přehled oprav naleznete ve veřejném seznamu chyb.

Co dál a kdy už tu bude?

První beta verze se měla původně objevit začátkem září, jak je ale vidět, vyšla až nyní, na konci října. V této době zde již měla být druhá beta verze. Ta se tedy patrně posune až někdy na prosinec letošního roku. Měla by přinést vylepšení v oblasti stability a konečnou podobu aplikačního rozhraní pro vývojáře doplňků. Poté bude následovat nejméně jedna Release Candidate verze. To už se budou vývojáři snažit pouze vychytat poslední mouchy a upravit nedodělky.

Odhadnout termín vydání finální verze Firefoxu 3.6 není jednoduchý úkol. Pokud se nezmění plán vývoje či Mozilla nenavýší stavy programátorů o 100 %, nový Firefox 3.6 bude nejdříve začátkem roku 2010. Za docela střízlivý odhad bych považoval přelom února a března.

Zatím si můžete stáhnout první beta verzi Firefoxu 3.6. Mozilla ji uvolnila ve více než padesáti jazykových mutacích, nechybí mezi nimi ani čeština. Pro operační systémy Microsoft Windows můžete stahovat českou verzi z naší GigaManie.

stáhnout program Firefox 3.6.19 Licence: freeware, 8,0 MB
Autor: Mozilla Corporation
Web programu: www.mozilla.com


Protože se jedná o testovací verzi v rané fázi vývoje, není vhodné ji používat v běžném prostředí. Je určená výhradně k testovacím účelům. Pro běžné použít raději sáhněte po nejnovější stabilní verzi Firefoxu 3.5.4, kterou taktéž naleznete u nás na GigaManii.

stáhnout program Firefox 3.0.18 Licence: freeware, 7,0 MB
Autor: Mozilla Corporation
Web programu: www.mozilla.com


Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Download, HTML, Střízlivý odhad, Gecko, Finální verze, Verse, Nejzajímavější vlastnost, Obrazovka, Minulá verze, Hut, První pohled, Zajímavý milník, Nový, Běžná verze, Shift + Tab, Celá obrazovka, Vzhled, Webový tutoriál, Lady, Beta, Otevřené okno, Verze, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF