Microsoft | Prohlížeče | Edge

Nový Edge s jádrem od Googlu je už oficiálně k dispozici. Zkuste betu

Microsoft v pondělí 8. dubna oficiálně spustil veřejné testování nové verze svého webového prohlížeče Edge, postaveného na jádře Chromium. Protože k finálnímu sestavení zbývá ještě dlouhá cesta, jsou instalační balíčky publikovány v rámci Microsoft Edge Insider.

Microsoft se přizpůsobil filozofii Googlu a svůj browser bude vydávat v několika vývojových „kanálech“. Nejčastěji aktualizovaná bude verze Canary s denním cyklem vydávání nových verzí. Následuje „vývojářská“ Dev verze s týdenními aktualizacemi a Beta verze, která by měla být vydávána každých šest týdnů.

Zatím jen dvě testovací verze

V tuto chvíli jsou dostupné jen první dva jmenované „kanály“ – Canary a o něco stabilnější Dev. Zatímco první je uvolňována automaticky téměř každý den, druhá je vydávána až po otestování vývojářským týmem. I v jejím případě je však nutné počítat s možnými chybami a problémy.

Později bude spuštěno testování beta verze, která by již měla mít „vychytanou“ většinu chyb. Na základě zpětné vazby od uživatelů pak budou prováděny opravy případných zjištěných problémů. Microsoft zatím ani nenaznačil, v jakém časovém horizontu bychom se mohli dočkat stabilního sestavení.

Obě testovací sestavení jsou v současnosti dostupná výhradně pro operační systém Windows 10. Dle dostupných informací by však MS Edge, postavený na jádru Chromium, měl být dostupný i pro starší verze (konkrétně Windows 8.1 a 8) a dokonce i Xbox One a macOS.

Je to skutečně raná fáze

Microsoft zdůrazňuje, že testovací sestavení jsou teprve na začátku a primárně se v nich hodlá zaměřovat na základní principy. V praxi to znamená, že v této fázi nebude k dispozici celá řada funkcí, jako je například širší jazyková podpora. Již však funguje integrace s některými službami Microsoftu, jako je Windows Defender SmartScreen, Microsoft News a Bing.

Google Chrome je, navzdory některým chybám, jedním z nejoblíbenějších webových prohlížečů současnosti a jistě bude zajímavé sledovat, jak se na jeho dalším vývoji bude podílet Microsoft a čím přispěje k open source projektu Chromium.

Další informace o prohlížeči MS Edge s jádrem Chromium můžete načerpat na oficiálním webu Microsoft Edge Insider. Odkazy na instalační balíčky všech tří (v současnosti však jen dvou) vývojových „kanálů“ pak najdete na stránce s možností jejich stažení.

Diskuze (14) Další článek: NASA zjistila, že prostory Mezinárodní vesmírné stanice jsou zamořené bakteriemi

Témata článku: Software, Microsoft, Google, Prohlížeče, Edge, Chrome, Bing, Xbox One, Canary, DEVA, Chrom, Kanál, Beta verze, Prohlížeč, Sestavení, Google Chrome, Jádro, Vydávání, Microsoft News


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu