Nový důkaz o existenci Google Drive

Google Drive je webové úložiště od Googlu, které sice nikdy nespatřilo světlo světa, přesto o něm píší už několik let bloggeři i renomované weby. Nedávno se ale objevil nový důkaz.

Alespoň jednou do roka se na webu objeví zprávička, že už Google konečně přišel se službou, která bude synchronizovat vaše data s úložištěm na webu. Tyto zprávy se šíří hned z několika důvodů. Už od začátku roku 2006 se mluví o tajemném Google Drive a pak je tu ještě čistě ekonomický argument: webový disk dnes už nabízí skoro každý, musí ho tedy co nejdříve nabídnout i Google.

Google Drive a téměř mytologický Platypus

Google Drive je jako ztracená Atlantida. Každý o něm píše, nikdo jej ale nikdy neviděl, veškeré dohady se totiž povětšinou zakládají na velmi okrajových důkazech, tvrzení vysokého managementu, který sice podobnou službu nikdy neodmítl, ale ani nepotvrdil a na snad ještě tajuplnější aplikaci Platypus, kterou prý mají k dispozici pro archivaci a sdílení dokumentů zaměstnanci Googlu.

Google je synonymem webového cloud-computingu. Jako první nabídl skutečně velkou webovou poštovní schránku, na fotografie Picasy zase vyhradil pro každého 1 GB prostoru a pak jsou tu ještě úzkoprofilová úložiště pro službu Dokumenty, Sites a další. Každý plnohodnotný uživatel tedy má k dispozici bezmála 10 GB prostoru, který si pomocí elektronického platebního systému Google Checkout může rozšířit o další gigabajty. Bohužel, se sdíleným úložištěm dodnes umí pracovat pouze Gmail a Picasa.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Svého času si mnozí pletli Google Drive s placeným sdíleným úložištěm Google, které si nicméně dodnes rozumí pouze s Gmailem a Picasou; štafetu centrálního úložiště převzal spíše balík Google Apps

Absenci webového úložiště od Googlu v průběhu let překonali nezávislí programátoři, kteří napsali programy pro přístup k rozsáhlé poštovní schránce jako k úložišti pro libovolná data, jedná se však o neoficiální nadstavby, které Google nerad vidí, ale účet vám nezruší.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Programátoři z komunity zpřístupnili Gmail schránku jako diskovou jednotku nebo pomocí klienta Gspace pro Firefox

Že by se konečně něco začalo dít?

Poměrně zajímavý důkaz, že by jakýsi Google Drive přeci jen mohl existovat, se objevil relativně nedávno v souvislosti s uvedením desktopového správce a editoru fotografií Picasa pro operační systém Apple Mac OS.

Picasa umí vybraná alba fotografií na vašem disku poslat na webovou galerii Picasa Web Albums a do dalších služeb nebo aplikací. Jistý uživatel Mas OS X si ale všiml, že sestavení číslo 310 obsahovalo v nabídce exportu fotografií i tajemnou položku „Google Web Drive“. Následující den Google nabídl ke stažení novější verzi, kde již tato možnost chyběla.

Klepněte pro větší obrázek
Starší sestavení Picasy pro Mac OS a tajemná nabídka

Google Drive, GDrive nebo v posledním případě Google Web Drive by měl poskytovat klasické webové úložiště s podporou obousměrné synchronizace. Pokud tedy něco upravíte na webovém rozhraní, změny se po připojení počítače (případně počítačů) k internetu projeví i na jeho pevném disku a naopak. Google Drive by měl být dostupný přes Sambu, WebDAV nebo NFS, uživatel by s ním tedy mohl pracovat skrze běžný souborový systém – v případě Windows byste tak po instalaci klienta možná objevili novou síťovou jednotku „G:\“.

Pět minut po dvanácté

Přesně tak by měl v představách mnoha bloggerů i novinářů z renomovaných webů vypadat zatím neexistující systém. V roce 2006, kdy se rozpoutala „googledrivemánie“, taková myšlenka způsobila poprask, dnes už by to ale takové „haló“ nebylo, služeb s podobným portfoliem funkcí totiž existuje hned několik – rok 2008 na ně byl nebývale bohatý.

Obousměrnou synchronizaci nabízí Dropbox nebo bezplatný Live Mesh od Microsoftu a desítka dalších webových úložišť, s připojením webových služeb a úložišť jako virtuální diskové jednotky si pro změnu poradí Gladinet Cloud Studio nebo švýcarská Wuala.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dropbox, Live Mesh, Syncplicity a virutální diskové jednotky webových disků Gladinet Cloud a Wuala (jednotka La)

Pokud tedy i Google vyvíjí svůj tajemný webový disk, nabízí se otázka, proč mu to trvá tak dlouho, když většina startupů zveřejnila alespoň betaverzi během několika měsíců. Jediným skutečným konkurentem na poli technologií a infrastruktury je pro Google ke všemu pouze Microsoft, ostatní povětšinou webové disky svých uživatelů hostují u třetích stran – zpravidla pomocí komerční služby Amazon S3. A nakonec ještě jeden ryze ekonomický argument. Kdyby Google skutečně chtěl nějaké úložiště nabídnout, mohl by za pár desítek milionů pohltit jakýkoliv podobný startup, na který by jeho inženýři ukázali prstem. Nebylo by to nic nadstandardního, ostatně ne všechny akvizice Googlu byly tak úspěšné jako čítankový YouTube.

Možná se ale nakonec skutečně nějakého Google Web Drive dočkáme a bude to precizní práce dlouholetého vývoje. Otázkou ale zůstává, jestli v té době bude moci Google nabídnout ještě něco skutečně původního, co konkurence doposud nezná. Konkurovat nízkorozpočtovému DropBoxu nebo megalomanské službě Live Mesh, která se bude v budoucnosti jistě v mnohém přichylovat k ambiciózní cloud-computingové platformě Windows Azure, bude v každém případě velmi těžké.

Diskuze (12) Další článek: Obamova inaugurace byla nejsledovanějším internetovým přenosem

Témata článku: Google, Web, Internet, Disk Google, Picasa, Nový, Drive, Google Drive, Samba, Úspěšný editor, Precizní práce, Google+, Nový důkaz, Vybraná alba, Webové úložiště


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji