Dell | CES 2022

Nový Dell XPS 13 Plus dramaticky mění zažitý styl kultovního notebooku

Produktová řada notebooků Dell XPS se táhne zpět více jak deset let a design se nějak výrazně neměnil. Ladila se kombinace hliníku a karbonu, kamera se před pár lety dostala na správné místo nad displej a místo 16:9 dostal notebook obrazovku s lepším poměrem 16:10.

To se ale letos razantně změní. Nový Dell XPS 13 Plus popravdě v zavřeném stavu vypadá stále povědomě. Tenký klínový profil, mírně klenutý kryt displeje s logem, na boku ale uvidít první změnu v duchu minimalismu – na každé straně je jen jeden USB-C konektor. Není tu ani konektor pro drátová sluchátka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Škrtalo se všude

A když notebook otevřete, zjistíte, že odstraňování šlo ještě mnohem dál. Zcela nová klávesnice s velkými klavesami, které na sebe těsně navazují, přišla o samostatný pruh F kláves. Místo nich jsou jen prosvícené ikony na dotykové hladké ploše. Klávesa Esc je tak čistě jen virtuální nad klávesnicí, podobně Home, End, Insert a Delete je jen na dotykovém pruhu nad klávesnicí. Aspoň, že se pruh dokáže změnit z ikon na popisky F1 – F12 při stisku klávesy Fn. Apple už na své pokusy s touchbarem raději zapomněl, Dell zdá se vrací tento styl zpět do hry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další standardní výbavou notebooků, kterou tu neuvidíte, představuje touchpad. Tedy touchpad tu je, jen není vidět, protože je součástí spojitého skleněného pruhu pod klávesnicí. Tento touchpad ale není jen tak obyčejný. Už je haptický, tedy dokáže při stisku zavrnět podobně jako touchpady na Macboocích. Nemačká se, ale máte z něj pocit, jako při zmáčknutí.

Na výběr budou dvě barevné verze – světlá platinová a tmavá grafitová. Vše je pak tak sladěno, aby nikde nic nerušilo, tedy i hladké plochy nahradily dříve viditelnou strukturu skládaného karbonu.

Uvnitř slušný základ

Displej bude na výběr v provedení LCD i dotykový OLED, a to až v rozlišení 4K+, tedy vyšším rozlišení pro poměr stran 16:10. Ve výbavě najdete procesory Intel Core 12. generace (28W oproti dřívějším 15W díky větším ventilátorům bez vyšší hlučnosti).

Dell tvrdí, že nový XPS 13 Plus navrhl s důrazem na minimalistický a moderní styl a inspiroval se Gen-Z, která ví kým je, kam se chcete dostat a žádá výkon, který ji tam dostane.

Přiznávám, že do Gen-Z rozhodně nepatřím, takže mi ten notebook podle prvních informací připadá víc jako plný kompromisů, které třeba hezky vypadají, ale při používání budou nejspíš štvát. Ceny zatím Dell nezveřejnil, verze s Windows 11 nebo Ubuntu 20.04 se začnou prodávat na jaře 2022.

 
Diskuze (70) Další článek: Jak vytvořit vlastní podcast pomocí služby Anchor

Témata článku: Apple, Notebooky, Windows, Intel, Klávesnice, Dell, Design, Ubuntu, CES 2022, Touchpad, Plný kompromis, Home, Plus, Pruh, Displej, Styl, Nový Dell, Delete, Dell XPS, Notebook, Klávesnice na Heureka.cz