Časopis Computer

Nový Computer právě na stáncích: jak moderně posílat a přijímat peníze

  • Jak se budou rozhodovat autonomní vozy
  • Přejde Apple na procesory ARM?
  • Jak funguje rychlé a bezdrátové nabíjení

Výrobci se chlubí rychlým nabíjením telefonů: jak ale ve skutečnosti funguje? A jak funguje bezdrátové nabíjení? A mají šanci na úspěch technologie, které budou dobíjet zařízení na dálku, třeba v místnosti?

Za dvacet let nepřijde nikomu divné, že auto přijede samo a odřídí celou nepříjemnou cestu. Než se tak ale stane, musí programátoři najít nejlepší řešení v krizových situacích. Jak by lidé chtěli, aby se autonomní auta rozhodovala, kdo přežije a kdo zemře? Na to se snaží najít odpověď průzkum Moral Machine. Jak dopadl výsledek testu a proč se lidé v různých koutech světa rozhodují odlišně?

Apple koketuje s procesory ARM, o tom není pochyb. Opravdu se ale rozhodne utéct od Intelu? Jaké přednosti, a samozřejmě jaké komplikace by taková změna přinesla běžným uživatelům?

Čtenáři papírové i elektronické verze tentokrát získají plné verze programů v celkové hodnotě 1 490 Kč a přístup do C-zóny s bonusovým redakčním materiálem.

  • Advanced SystemCare 12
  • Ashampoo WinOptimizer 2019
  • KC Softwares SUMo

Předplaťte si Computer a získejte dárek

Při objednání papírového předplatného získáte hned dvě vydání za rok zdarma. Časopis vám dorazí o dva dny dříve až do vaší schránky. Noví předplatitelé si mohou vybrat ze dvou dárků: v případě dvouletého předplatného za 1 780 Kč to jsou bezdrátová sluchátka Connect IT True Wireless Hyper-Bass v hodnotě 1 490 Kč. S ročním předplatným za 890 Kč získáte také sluchátka, bezdrátová, pouze vzájemně propojená drátem. Jedná se o model Connect IT Wireless Sport Sonics v hodnotě 490 Kč.

Chcete-li číst časopis na PC, můžete jej zakoupit za 71 Kč v našem iKiosku.

Soutěž s Connect IT

V novém Computeru najdete soutěž o sluchátka Connect IT.

Reportáž: veletrh CES 2019

S každým začátkem nového roku se v nevadské poušti v Las Vegas koná obří veletrh CES. Záplava novinek obvykle ukazuje, kam se bude spotřební elektronika celý rok ubírat.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie: Nové procesory AMD Ryzen 3000

Procesory Ryzen 3000 jsou tady. Oficiálně byly představeny nejen modely Ryzen Mobile 3000 pro notebooky, ale také odhaleny informace o 7nm procesorech Ryzen 3000 pro stolní počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie: Rychlé a bezdrátové nabíjení

Moderní mobilní telefony se dnes chlubí rychlejším i bezdrátovým nabíjením. Jak obojí funguje a jaké technologie za nimi stojí?

Klepněte pro větší obrázek

Technologie: Morální otázky při rozhodování autonomních vozů v krizových situacích

Vizionáři se nás snaží přesvědčit, že autonomní vozy nebudou chybovat a křížky okolo silnic vyvanou do minulosti. To je však naivní představa a otázky na dřeň jsou na místě: čí život, případně za jakých okolností, je cennější?

Klepněte pro větší obrázek

Trendy: Apple a jeho přechod na procesory ARM

Úzké partnerství Applu a Intelu se pravděpodobně po čtrnácti letech chýlí ke konci. Už příští rok bychom mohli spatřit Mac, který jako hlavní procesor používá čip s architekturou ARM.

Klepněte pro větší obrázek

Seriál Programování elektroniky: chytrý kurník 1.0

Tentokrát si v seriálu o programování elektroniky zkusíme postavit něco praktického. Automatická vrátka pro kurník, která se sama otevřou při východu slunce.

Klepněte pro větší obrázek

Seriál programování elektroniky: senzory pro Arduino

Za pár korun pořídíte na internetu prototypovací čipy, které snadno připojíte ke každému Arduinu. Akcelerometr změří fyzickou aktivitu, čidlo srdečního tepu zase blížící se infarkt.

Časová osa: služby, které Google pohřbil

Společnost Google letos oslaví dvaadvacáté narozeniny. Za dobu své existence přivedla na svět desítky služeb, u některých se však úspěch nedostavil. Google už takových pohřbil téměř padesát. Připomeňte si některé z nich v časové ose podle roku jejich zániku.

Klepněte pro větší obrázek

Téma: Rychlé a snadné placení i do zahraničí

Bankovní účet a platební kartu má asi každý, ale to je teprve začátek. Spojení financí a technologií nabízí nevídané možnosti, které vám mohou značně usnadnit život, ušetřit peníze nebo vaše úspory zabezpečit.


Dále jsme se věnovali novému trendu – programování pro děti, které budeme v dalších číslech Computeru dále rozvíjet. Nahlédli jsme i do učebních osnov a zjistili jsme, jak školy na novou oblast reagují.

Velkými srovnávacími testy prošly levné kinoprojektory a kvalitní stereo soustavy pro ozvučení počítače.

Elektronickou verzi časopisu Computer si můžete koupit v naší mobilní aplikaci pro iOS a pro Android, anebo si jej rovnou předplatit na celý rok za zvýhodněnou cenu. Chcete-li číst časopis na PC, můžete jej zakoupit za 71 Kč v našem iKiosku.

Máte připomínky k obsahu Computeru nebo tipy na články, které by vás zajímaly? Diskutujte s námi na Facebooku a sledujte nás na Instagramu.

Diskuze (2) Další článek: Nad Kubou explodoval meteorit – úlomky rozbíjely okna a bombardovaly domy

Témata článku: Technologie, Časopis Computer, Google, Apple, Facebook, Android, Instagram, Programování, Intel, Procesory, Arduino, ARM, Banka, Bezdrátové nabíjení, Autonomní vůz, Testlab, Projektory, Reproduktory, Procesor, Finance, Moral Machine, AMD Ryzen, Computer, Las Vegas, Mac


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 67

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 26