Nový Cinebench R10: změřte výkon svého PC zdarma

Společnost Maxon uvolnila novou verzi Cinebench, se kterým snadno změříte, jak se váš stroj popere s renderováním.
Nový Cinebench R10: změřte výkon svého PC zdarma

Cinebench patří k populárním programům, které se používají ke srovnávání výkonu procesorů a platforem. Za tímto programem stojí společnost Maxon, tvůrce známého modelovacího a renderovacího nástroje Cinema 4D. Už z názvu Cinebench je cítit spojitost mezi oběma programy. Na rozdíl od syntetických benchmarků, které simulují nějakou činnost nebo počítají něco, co člověk v praxi narazí jen stěží, využívá k měření výkonu praktický test – rendering 3D scény.

Renderování je jedna z mála činností, při níž jde výkon systému dobře škálovat využitím více procesorů, a každé další jádro je na celkovém čase potřebném pro výpočet scény znát. Proto se tento test stal s příchodem vícejádrových procesorů velmi populární.

Zdarma a bez omezení

Dalším důvodem k jeho oblibě je zřejmě i to, že jej společnost Maxon nabízí ke stažení v plnohodnotné verzi zdarma. Pro důvod si nemusíme chodit daleko – dělá dost dobrou reklamu komerčnímu Cinema 4D.

Ve srovnání s posledním 3D Markem, PC Markem a podobnými programy, má trpasličích 51 MB. Navíc se distribuuje zabalený v zipovém souboru a nevyžaduje instalaci – stačí jej jen rozbalit a spustit.

Co víc, celý test je velmi nenáročný a ve srovnání s ostatními benchmarky i docela rychlý. Testování v předcházející verzi bylo otázkou desítek vteřin. Nová generace Cinebench je, zřejmě kvůli tomu, aby nějaký čas vydržel náročnější (vždyť už za pár měsíců by se mohly objevit první osmijádrové procesory) a celý test na levném dvoujádrovém Core 2 Duo E4300 trvá něco přes deset minut.

Skóre odráží výkon, ne vlastnosti

Velkou výhodou je i to, že na rozdíl třeba od 3D Marku není výsledné skóre ovlivněno absencí podpory některé z technologií a odráží tak reálný výkon stroje. Nemůže se ani stát, že test nespustíte kvůli scházející podpoře některé z technologií (tedy, není to uplně neomezené, vyžadován je minimálně procesor Pentium III a novější, u AMD je pak nejslabším podporovaným modelem Athlon XP a Sempron).

Test ve verzi 10 je rozdělený do tří částí. Všechny tři po sobě se spouští stiskem tlačítka Start all tests. V první se měří výkon počítače při vykreslování scény v reálném čase pomocí OpenGL. Zde se tedy měří výkon grafického subsystému.

Klepněte pro větší obrázek 

V druhé části se počítá 3D scéna s materiály s odrazem okolního prostředí, odraženým světlem, plošným osvětlením a procedurálními shadery.

Vyrenderujte si motorku

Při prvním průběhu se využívá jen jediného jádra. K tomu jsou minimálně dva dobré důvody – umožňuje to náhled na architekturu procesoru bez ohledu na počet jader.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým důvodem je to, že se získaná hodnota využije jako referenční k výpočtu efektivity využití více procesorů. Také se tím třeba u starších Pentií dalo zjistit, jaký je přínos „virtuálního dvoujádra“ – tedy jak se liší výkon procesoru při použití hyperthreadingu.

Klepněte pro větší obrázek


I když se výkon procesoru podílí na výsledcích z Cinebench suverénně největší měrou, při renderování se přesouvají velké objemy dat a tak má na výsledek vliv i propustnost paměťového subsystému a řada dalších okolností. Výsledek lze uložit do databáze na disku – umožní to snadné srovnání výsledků v případě, že ladíte výkon počítače.

Pro 32 i 64 bitů

Cinebench R10 umožňuje testovat ve 32 i 64 bitech – 64bitovou verzi je pochopitelně zapotřebí spouštět v 64bitovém operačním systému, podpora 64bitových instrukcí procesorem nestačí. V zipovém souboru najdete obě verze testu.

Procesor Core 2 Duo E4300 na základní frekvenci 1,80 GHz, doplněný 3 GB operační paměti, základní deskou Gigabyte 965P-DS4 a grafickou kartou Radeon X1950 Pro s Catalyst 7.6 pod 64bitovou verzí operačního systému Windows Vista (v běžně používané, nikoliv v čisté instalaci) dosahuje skóre 2 844 bodů pro grafický subsystém, rendering na jednom jádru dává 1 946 bodů, při využití více vláken je výsledné skóre 3 681 bodů.

A jak je na tom váš stroj? Pochlubte se v diskuzi s vaší konfigurací a tím, jakých dosahuje výsledků!

Podporované procesory Podporované operační systémy
Intel Pentium III 
Intel Pentium M 
Intel Pentium 4  Intel Pentium 4D 
Intel XEON 
Intel Core 
Intel Core Duo 
Intel Core 2 Duo 
Intel Core 2 Quad 
Intel Celeron 
Intel Celeron D 
AMD Sempron 
AMD Athlon XP 
AMD Athlon 64 
AMD Athlon MP 
AMD Opteron 
PowerPC G4 
PowerPC G5

 

Windows 2000 Service Pack 4 (Professional / Server)
Windows 2003 Server 
Windows 2003 Server 64 Bit 
Windows XP (Pro / Home) Service Pack 1 & 2 
Windows XP Pro 64 Bit 
Windows Vista (all 32 Bit and 64 Bit Editions, April 2007) 
Mac OS X 10.3.9 Mac OS X 10.4.x

Témata článku: Windows, 3D Mark, Marko, Cinema

49 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vick141 14. 11. 2010 12:31:01
    Zdravím,moje vysledky jsou tyto: Open GL Standard Test CB 6056 Single...
  • Winless 26. 3. 2010 12:01:50
    CINEBENCH...
  • Saimon 19. 3. 2008 14:17:34
    CINEBENCH...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky