Nový Cinebench R10: změřte výkon svého PC zdarma

Společnost Maxon uvolnila novou verzi Cinebench, se kterým snadno změříte, jak se váš stroj popere s renderováním.
Nový Cinebench R10: změřte výkon svého PC zdarma

Cinebench patří k populárním programům, které se používají ke srovnávání výkonu procesorů a platforem. Za tímto programem stojí společnost Maxon, tvůrce známého modelovacího a renderovacího nástroje Cinema 4D. Už z názvu Cinebench je cítit spojitost mezi oběma programy. Na rozdíl od syntetických benchmarků, které simulují nějakou činnost nebo počítají něco, co člověk v praxi narazí jen stěží, využívá k měření výkonu praktický test – rendering 3D scény.

Renderování je jedna z mála činností, při níž jde výkon systému dobře škálovat využitím více procesorů, a každé další jádro je na celkovém čase potřebném pro výpočet scény znát. Proto se tento test stal s příchodem vícejádrových procesorů velmi populární.

Zdarma a bez omezení

Dalším důvodem k jeho oblibě je zřejmě i to, že jej společnost Maxon nabízí ke stažení v plnohodnotné verzi zdarma. Pro důvod si nemusíme chodit daleko – dělá dost dobrou reklamu komerčnímu Cinema 4D.

Ve srovnání s posledním 3D Markem, PC Markem a podobnými programy, má trpasličích 51 MB. Navíc se distribuuje zabalený v zipovém souboru a nevyžaduje instalaci – stačí jej jen rozbalit a spustit.

Co víc, celý test je velmi nenáročný a ve srovnání s ostatními benchmarky i docela rychlý. Testování v předcházející verzi bylo otázkou desítek vteřin. Nová generace Cinebench je, zřejmě kvůli tomu, aby nějaký čas vydržel náročnější (vždyť už za pár měsíců by se mohly objevit první osmijádrové procesory) a celý test na levném dvoujádrovém Core 2 Duo E4300 trvá něco přes deset minut.

Skóre odráží výkon, ne vlastnosti

Velkou výhodou je i to, že na rozdíl třeba od 3D Marku není výsledné skóre ovlivněno absencí podpory některé z technologií a odráží tak reálný výkon stroje. Nemůže se ani stát, že test nespustíte kvůli scházející podpoře některé z technologií (tedy, není to uplně neomezené, vyžadován je minimálně procesor Pentium III a novější, u AMD je pak nejslabším podporovaným modelem Athlon XP a Sempron).

Test ve verzi 10 je rozdělený do tří částí. Všechny tři po sobě se spouští stiskem tlačítka Start all tests. V první se měří výkon počítače při vykreslování scény v reálném čase pomocí OpenGL. Zde se tedy měří výkon grafického subsystému.

Klepněte pro větší obrázek 

V druhé části se počítá 3D scéna s materiály s odrazem okolního prostředí, odraženým světlem, plošným osvětlením a procedurálními shadery.

Vyrenderujte si motorku

Při prvním průběhu se využívá jen jediného jádra. K tomu jsou minimálně dva dobré důvody – umožňuje to náhled na architekturu procesoru bez ohledu na počet jader.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým důvodem je to, že se získaná hodnota využije jako referenční k výpočtu efektivity využití více procesorů. Také se tím třeba u starších Pentií dalo zjistit, jaký je přínos „virtuálního dvoujádra“ – tedy jak se liší výkon procesoru při použití hyperthreadingu.

Klepněte pro větší obrázek


I když se výkon procesoru podílí na výsledcích z Cinebench suverénně největší měrou, při renderování se přesouvají velké objemy dat a tak má na výsledek vliv i propustnost paměťového subsystému a řada dalších okolností. Výsledek lze uložit do databáze na disku – umožní to snadné srovnání výsledků v případě, že ladíte výkon počítače.

Pro 32 i 64 bitů

Cinebench R10 umožňuje testovat ve 32 i 64 bitech – 64bitovou verzi je pochopitelně zapotřebí spouštět v 64bitovém operačním systému, podpora 64bitových instrukcí procesorem nestačí. V zipovém souboru najdete obě verze testu.

Procesor Core 2 Duo E4300 na základní frekvenci 1,80 GHz, doplněný 3 GB operační paměti, základní deskou Gigabyte 965P-DS4 a grafickou kartou Radeon X1950 Pro s Catalyst 7.6 pod 64bitovou verzí operačního systému Windows Vista (v běžně používané, nikoliv v čisté instalaci) dosahuje skóre 2 844 bodů pro grafický subsystém, rendering na jednom jádru dává 1 946 bodů, při využití více vláken je výsledné skóre 3 681 bodů.

A jak je na tom váš stroj? Pochlubte se v diskuzi s vaší konfigurací a tím, jakých dosahuje výsledků!

Podporované procesory Podporované operační systémy
Intel Pentium III 
Intel Pentium M 
Intel Pentium 4  Intel Pentium 4D 
Intel XEON 
Intel Core 
Intel Core Duo 
Intel Core 2 Duo 
Intel Core 2 Quad 
Intel Celeron 
Intel Celeron D 
AMD Sempron 
AMD Athlon XP 
AMD Athlon 64 
AMD Athlon MP 
AMD Opteron 
PowerPC G4 
PowerPC G5

 

Windows 2000 Service Pack 4 (Professional / Server)
Windows 2003 Server 
Windows 2003 Server 64 Bit 
Windows XP (Pro / Home) Service Pack 1 & 2 
Windows XP Pro 64 Bit 
Windows Vista (all 32 Bit and 64 Bit Editions, April 2007) 
Mac OS X 10.3.9 Mac OS X 10.4.x

Témata článku: Windows, Reálné využití, Cinema, Populární test, 3D Mark, Podporovaný model, Marko

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 151

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje