Nový chipset od Intelu na světě – i840 (Carmel)

Firma Intel uvede koncem října nový chipset i840, určený pro pracovní stanice.
Firma Intel uvede koncem (zřejmě 25.) října nový chipset i840, určený pro pracovní stanice. Podporuje minimálně dva procesory Xeon (tj. slot 2), čtyři paměťové moduly RIMM s taktem RDRAM paměti 600 až 800 MHz se dvěma paměťovými kanály a celkovou kapacitou 2 GB a AGP 4x. Tento chipset uvede na své nové základní desce s označením OR840.

Živě komentuje: Tento chipset je správnou zbraní v boji proti chipsetům Athlonu. Výroba pamětí RDRAM (Rambus) se pozdržela kvůli chybě v i820 sadě. Sadu i840 vyvíjel jiný tým, tuto chybu nemá (mimochodem i820 by chybu již měl mít odstraněnou), a proto není problém s RDRAM. Podle mě mohla být chyba v kapacitě, protože i820 měla jediný paměťový kanál, na který se osazovaly až 3 RIMMy, což bylo zřejmě moc. Se dvěma RIMMy pracovalo vše v pořádku. Sada i840 má dva kanály, každý se dvěma RIMM sloty, a proto obdobná chyba nemůže vzniknout už z principu.

Základní deska OR840 integruje síťovou kartu Fast Ethernet 10/100 Base TX a klasická rozhraní jako 2x USB, 2x FDD, 2x UltraDMA, PS/2 pro myš a klávesnici. Videoakcelerátor se osazuje do jediného slotu AGP 4x na chipsetovém portu 4. Jeden port obsazuje jeden 32bitový PCI slot. Domnívám se, že je taktován na 66 MHz, proto je jen jeden. Dalších pět slotů jsou zřejmě „normální“ PCI 32bitové sloty a jsou „posazeny“ na zbývající port čipové sady.

Všechno špatné je k něčemu dobré. Absence základních desek s i820 (a tudíž nemožnost RIMM moduly) vlastně tyto paměťové moduly uvolňuje k použití právě pro i840 základní desky. RIMM modulů s RDRAM tedy může být dostatek. Snad bude úspěšný prodej RIMMů pádným argumentem pro výrobce RDRAM, aby je znovu zařadili do svého výrobního programu. To se bude skvěle hodit Intelu, protože v době skutečného příchodu i820 základních desek bude RIMM na trhu a výrobci počítačů (včetně assemblerů nebo skládačů, jak chcete) je budou mít na skladě a budou s nimi mít zkušenosti. Právě i840 s RIMM a nikoli i820 je pravou zbraní, správným protivníkem proti Athlonům s SDRAM 133 MHz.

Další informace budou k dispozici již zmíněného 25. října, kdy Intel čipovou sadu (i na své základní desce) oficiálně představí.

Váš názor Další článek: Windows 2000 – podpísaný driver

Témata článku: Základní princip, Slot, Car, Svět, Paměťový modul, Základní takt, Nový, Chipset


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky