Nový blog na českém internetu: Blog.cz

V noci na dnešek byla spuštěna ostrá verze nového blogovacího systému Blog.cz. Co všechno umí a co nabízí navíc proti konkurenci? A jak dopadne v porovnání s nejznámějšími českými i zahraničními blogy?
Nový blog na českém internetu: Blog.cz

Pozadí projektu

Související odkazy

Slovník
Apache
linux
RSS
server

Blog.cz je novým projektem Michala Illicha (Jyxo) a již podle názvu je jasné, že se jedná o nový blogovací systém. Vznik projektu byl tak trochu náhodný. Nabídka na získání domén blog.cz, blogger.cz, denicek.cz a weblog.cz, kterou Michal Illich dostal, byla lákavá a cena přijatelná (jako obvykle nezveřejněná). Odtud byl pak již jen krůček k jejich využití v podobném projektu. Na těchto doménách (s výjimkou blogger.cz kvůli podobnosti s blogger.com) tedy od teď najdete nový blogovací systém.

Vývoj systému trval sedm měsíců a pracoval na něm tříčlenný tým. Pokud vás zajímá technické zázemí, systém je provozován na linuxovém serveru, webovým serverem je Apache 2.0 a je použita kombinace PHP + PostgreSQL.

Cílová skupina uživatelů je také od počátku jasná. Blog.cz je určen co nejširšímu okruhu lidí bez znalosti HTML a snaží se i lidem netechnického zaměření nabídnout možnost velmi snadno publikovat své názory. V tom jim má vyjít vstříc velmi přátelské uživatelské rozhraní a textový editor ve stylu Wordu. Proti zahraničním systémům je pak neocenitelné zejména české prostředí.

Seznámení s prostředím

Založení nového blogu je velmi podobné registraci na většině současných webových služeb. Po vyplnění základních údajů, mezi které patří pochopitelně také volba názvu, je nutné ještě účet aktivovat prostřednictvím odkazu, zaslaného na váš e-mail. Hned poté se můžete pustit do tvorby.

Prostředí působí velmi přehledně a je zde patrná zmiňovaná snaha o získání i méně zkušených uživatelů. Základní okno je rozděleno na čtyři hlavní záložky. Na první najdete možnost vložit nový článek (viz dále), druhá záložka slouží pro tvorbu rubrik. Na třetí záložce se nachází galerie obrázků, kde máte jednak přístup k předpřipraveným obrázkům a pochopitelně i možnost nahrát obrázky vlastní. Každý má k dispozici údajně až 1 GB prostoru. Na poslední záložce najdete nastavení vašeho blogu, tedy zejména jeho vizuální podoby.

Volba vzhledu a rozvržení jednotlivých objektů na stránce probíhá výběrem mezi připravenými variantami, jejichž podoba je znázorněna v podobě obrázků. Nezkušený uživatel tak má možnost velmi rychle upravit vzhled podle svých představ. Ten pak může dále doladit určením rozměrů jednotlivých prvků (šířka menu, rozměry zápatí apod..), zarovnání, barvu pozadí, zvolit obrázek na pozadí a podobně. Detailní úpravu stylů však nečekejte, můžete se pohybovat pouze v limitech, definovaných systémem, i když nastavit lze opravdu mnoho parametrů. Systém není určen pro webdesignéry, takže s nějakou hlubší editací vzhledu co se stylů týče se do budoucna spíše nepočítá.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení rozvržení elementů stránky s názornými obrázky

I když je systém přehledný, občas může narazit nezkušený uživatel (bez znalosti HTML) na některé techničtější pojmy. Bohužel však dosud chybí jakákoliv nápověda, takže takovému uživateli nezbývá, než zkoušet co dané volby znamenají. Naštěstí jsou podobné věci spíše výjimkou a potřeba nápovědy je tak spíše okrajová. Na nápovědě se však přesto pracuje a bude dostupná za několik dní.

Vkládáme nový článek

Při vkládání nového příspěvku máme k dispozici velmi povedený vizuální editor, který nabízí všechny základní možnosti formátování písma, zarovnání, tvorbu seznamů a samozřejmě i vkládání obrázků, odkazů či tabulek. Velmi užitečná jsou tlačítka Zpět a Znovu. Chybí však lepší práce s nadpisy různých úrovní a články rovněž neobsahují perex. Zkušenější si mohou přepnout pohled i na zobrazení HTML kódu a editovat jej přímo.

Klepněte pro větší obrázek
Povedený vizuální editor - nemá problém ani Firefox

Příjemné je určitě i to, že článek je možno průběžně ukládat a nebo uložit pro pozdější dopracování. Jakmile je pak příspěvek dopsán, můžete jej kliknutím na tlačítko ihned zveřejnit a nebo určit datum, kdy má být publikován. Za zmínku stojí i to, že s editorem nejsou žádné problémy ani v alternativních prohlížečích, není nijak vázán pouze na Internet Explorer.

Asi je zbytečné dodávat, že články je také možno později editovat a pochopitelně i mazat. Při pozdější úpravě článku lze rovněž "cenzurovat" přidané komentáře čtenářů.

Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá příspěvek v jednom ze základních neupravených vzhledů

Další funkce

Mezi dalšími funkcemi najdeme dnes již běžné RSS (Atom zatím chybí), které je zejména u blogů velmi užitečné. Co však musí blogger v současné verzi oželet jsou ankety. Prozatím tak chybí tato oblíbená forma zpětné vazby od čtenářů, i když ankety prý časem určitě budou. Chybí rovněž možnost hodnocení příspěvků čtenáři (známkování podle obliby).

Jedinou možností pro vyjádření názoru čtenářů tak zůstávají komentáře pod články. Jejich systém by ovšem zasloužil také vylepšit. Nejedná se o diskusi v pravém slova smyslu jakou znáte třeba od nás ze Živě, protože čtenáři nemohou reagovat na své příspěvky navzájem. V aktuální verzi ani není možné vytvořit článek bez komentářů a nebo již běžící diskusi pozastavit.

Funkce trackback zatím implementována není, čeká se spíše na reakce a požadavky uživatelů a pokud bude zájem, nebude prý problém funkci doplnit. V současnosti však ale většina lidí ani příliš netuší, o co vlastně jde a tak absenci této funkce nepovažuji za tragédii.

Co se dalších vymožeností týče, chystá se podpora drag&drop (v době, kdy čtete tento článek je už možná funkční). Na blogu je užitečná i funkce pro vyhledávání, kterou můžete na stránky rovněž přidat. Asi není překvapením, že o hledání se stará server Jyxo.

Poslední zmínka, než se pustíme do porovnání s konkurencí, se týká reklamy. I když v současné verzi není žádná, tento stav vydrží asi jen do konce roku. Můžete však bez problému provozovat blog komerční povahy.

Konkurence

Pro porovnání si nejprve musíme stanovit klíčové vlastnosti, které by měl ideální blog mít. To je velmi nevděčné, každý preferuje něco jiného, ale přesto se pokusím stanovit zlatý střed i nějaký ten nadstandard.

První je otázka vzhledu a jeho přizpůsobení. Buď blog umožňuje volit z přednastavených variant a nebo je možné použít i vlastní layout. Běžný uživatel se však spokojí s úpravou přednastavených možností. Klíčový pro psaní je pak samotný editor, kde bude určitě ideální mít možnost použít HTML, ale opět pro běžné bloggery bez znalosti webdesignu bude vhodnější WYSIWYG editor. Podporu RSS dnes považuji již jako samozřejmost.

Samotné články by mělo být možno komentovat, ohodnotit a určitě se hodí i podpora anket. Určitě je také dobrá možnost nastavit datum publikování. Jelikož jedním z poslání blogu je umožnit snadno publikovat své názory i obyčejným uživatelům, mělo by prostředí obsahovat i rozumně dostupnou nápovědu.

Za poněkud nadstandardní lze považovat funkci zálohování. Sice nebyl (pokud vím) zatím stanoven žádný výměnný formát pro blogy, takže forma zálohy záleží čistě na daném systému a takovou zálohu pak na jiném systému neobnovíte (migrace mezi různými blogovacími servery je tak obtížná), ale přesto považuji tuto funkci za užitečnou a možná námět na bádání pro tvorbu výměnného standardu.

I když je blog již svou podstatou spíše osobní záležitost, zajímavá je i možnost "týmových blogů", kdy je definována skupina uživatelů (i s různou úrovní práv), kteří mohou do blogu přispívat či psát komentáře.

Poslední záležitost se týká ochrany před notorickými "prudiči", kteří mají naustále touhy komentovat vaše příspěvky (nekonstruktivně) a jejich komentáře spíše hraničí se "spamem" a nebo vám dokonce úmyslně škodí zahlcováním vašeho blogu, čímž pochopitelně utlačují o ostatní čtenáře. Pro tyto případy se hodí vytvořit seznam nepovolených IP adres (blacklist), který jim znemožní váš blog sabotovat. S tím souvisí i předchozí bod, kdy lze umožnit přispívat pouze registrovaným členům.

  blogger.com MSN spaces blog.lide.cz bloguje.cz brouzdej.cz blog.cz
WYSIWYG editor ano ano ano ano ne ano
vlastní CSS ne ne ano ano ne ne
RSS nebo ATOM ano ano ano ano ano ano
komentáře (možnost zakázat) ano/ano ano/ano ano/ne ano/ano ano/ano ano/ne
hodnocení ne ne ne ano ne ne
ankety ne ne ne ano ano ne
datum publikace ano ne ano ano ne ano
nápověda ano ano ne ano ano ne (chystá se)
zálohování ano ano ne ano ne ne
týmový blog ano ne ne ano ne ne
blacklist/omezeni na členy ne/ano ne/ano ne/ne ano/ano ne/ne ne/ne

Zahraniční blogy jsou pochopitelně v angličtině a vybral jsem je čistě pro porovnání funkcí. Blogger.com patří asi mezi nejznámější systémy a jak to vidí Microsoft zase ukazuje MSN Spaces. Z český systémů byl zvolen jednak server Lide.cz, provozovaný Seznamem, dále pak velmi oblíbený systém Bloguje.cz a server Brouzdej.cz. Jako poslední je v tabulce uveden právě nový Blog.cz.

Veřejné blogovací systémy mají vždy jistá omezení. Profesionálové, kteří mají možnost a schopnosti, dají pravděpodobně spíše přednost vlastnímu řešení, provozovaném na svém serveru (stejně jako u e-mailu či webhostingu). Pro obyčejné uživatele, kterým chybí znalosti HTML a webdesignu, jsou však blogovací servery velmi jednoduchou možností, jak si poměrně snadno "naklikat" svoje webové stránky s možností vlastního nastavení vzhledu (v rámci jistým mantinelů) a publikovat.

Právě začínajícím bloggerům dokáže nový systém Blog.cz nabídnout velmi příjemné uživatelské rozhraní i editor a i když je v některých oblastech ještě třeba funkce vylepšit či přidat, již teď lze hodnotit projekt jako velmi povedený. Uvidíme, jak se osvědčí v ostrém provozu po náporu uživatelů.

Na úplný závěr ještě upozornění, že tento článek byl psán na základě neveřejné betaverze a vzhledem k tomu, že je systém neustále vylepšován, může už nyní platit něco jiného než v době psaní. Proto předem omluvte případnou neaktuálnost některých tvrzení, neboť to, co platilo včera večer, již může být dnes jinak.

Diskuze (21) Další článek: Mozilla Foundation vytvořila dceřinnou společnost Mozilla Corporation

Témata článku: Ankety, Blog, HTML Editor, Dobrá možnost, Ostré písmo, Základní stránka, Veřejná galerie, Užitečná funkce, Základní znalost, Základní úprava, Náhodné prostředí, Vzhled, Ideální volba, Blogger, Nový, Nový blog, Podobná možnost, Podobná doména, Podobné hodnocení, Blacklist, Osobní záležitost


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 83

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Prohnali jsme prohlížeče benchmarky. Nový Edge je opravdu Chrome a je rychlý!

Prohnali jsme prohlížeče benchmarky. Nový Edge je opravdu Chrome a je rychlý!

** Prohnali jsme nový Edge webovými benchmarky ** Potvrzují, že je to Chrome ** V animacích a vektorech je možná nejlepší

Jakub Čížek | 44

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 150Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch