Nový BizTalk aneb Jupiter nespadl z Marsu

Microsoft v Praze představil betaverzi BizTalk serveru pro integraci aplikací, která je významným krokem k naplnění vize společnosti Microsoft pojmenované Jupiter. Cílem projektu Jupiter je vytvoření jednotného elektronického obchodního prostoru v rámci sítě internet.
Projekt Jupiter společnosti Microsoft byl zahájen v říjnu roku 2002 oznámením vývoje nových serverových produktů. Cílem projektu je zmodernizovat správu obchodních procesů ve firmách a vytvořit jednotné prostředí, ve kterém spolu mohou komunikovat různé aplikace ve formě webových služeb. Převedení projektu do reality je rozděleno do tří částí. Úkolem první etapy je přinést produkt s podporou automatizace procesů ve firmách, integrace různých technologií, zavedením Business Process Execution Language for Web services (BPEL4WS) a usnadněním práce vývojářům.

Druhá část projektu zahrnuje nástroje pro správu obsahu, komerční služby, správu katalogů a kampaní, správu webových stránek a jejich analýzu, možnosti personalizace a zvýšení míry integrace nových nástrojů do stávajících aplikací. Třetí etapa pak propojí další oblasti jako je plánování zdrojů nebo vztahy se zákazníky.

Klepněte pro větší obrázek

Produktem, který má naplnit vize obsažené v zadání první fáze projektu Jupiter, je nová generace Microsoft BizTalk Serveru s číslovkou 2004 ve spolupráci s Windows 2003 serverem, který obsahuje potřebnou podporu XML na úrovni operačního systému. Druhá fáze projektu bude pokryta produkty Content Management Server a Commerce Server, zatímco naplnění zbývající části projektu Jupiter chce Microsoft dosáhnout integrací dalších produktů jako bude nová verze CRM systému Navision nebo software Enterprise Resource.

BizTalk server je v nabídce Microsoftu od roku 2000, kdy byla uvedena první verze tohoto serverového nástroje pro integraci aplikací v podnikovém prostředí. Cílem integračních řešení, která nabízí také IBM nebo Sybase, je umožnit automatickou spolupráci mezi různými aplikacemi přes jednotné rozhraní. Ideálem integrovaného řešení je svedení veškerých toků dat do jednoho centra, kde jsou data uschovávána a analyzována v návaznosti na zaběhané pracovní postupy. S růstem důležitosti internetu se integrátoři věnují také zajištění spolupráce aplikací přes internet prostřednictvím webových služeb. Jako příklad může sloužit mladoboleslavská Škoda Auto a její aplikace Auto na přání. Tato internetová aplikace je napojena na BizTalk Server a automaticky hlídá průběh online objednávky automobilu. Po odeslání požadavku začíná běžet čtyřiadvacetihodinová lhůta, během které se zájemci o nový vůz má ozvat autorizovaný dealer. Pokud se tak nestane, BizTalk server okamžitě pošle hlášení, které upozorní na špatné chování dealera.

V Praze prezentovaná betaverze BizTalk serveru 2004 se od BizTalku 2002 liší v mnoha ohledech. Hlavní změnou je automatické převedení všech dokumentů, které protékají BizTalkem do formátu XML, pokud správce systému nezvolí jiný způsob. Pomocí speciálních prvků nazývaných „functoidy“ je navíc možné měnit vizualizace XML dokumentů podle potřeb uživatelů systému. BizTalk Server 2004 oproti svému předchůdci plně využívá nejen platformu .NET, ale zavedl standard BPEL4WS pro komunikaci s okolím. Zavedení této technologie má urychlit vývoj adaptérů pro připojení dalších aplikací do systému. Nově systém obsahuje také nástroje pro monitoring a analýzu procesů uvnitř systému. Protože jsou veškerá data procházející BizTalk serverem ukládána do Microsoft SQL databáze, je nově možné také získávat analytické výstupy téměř v reálném čase třeba ve formátu XLS pro Microsoft Excel. V souladu s vizemi projektu Jupiter se BizTalk 2004 integruje do vývojového prostředí Microsoft Visual Studio .NET. Díky tomu je možné vytvářet pravidla pro tok dokumentů v prostředí BizTalku jednodušeji než dříve včetně snadné transformace projektů do podoby nových webových služeb.

Betaverze BizTalk Serveru 2004 je k dispozici na stránkách společnosti Microsoft a podle neoficiálních informací z internetových diskusních skupin je možné jej spustit i na operačním systému Windows XP.

Diskuze (6) Další článek: Microsoft nabízí bezplatnou telefonní linku o MS Blasteru (LoveSAN)

Témata článku: Microsoft, Internet, Mars, Jupiter, Svědění, První vůz, Etapa, Pracovní fáze, Nový, Vývoj automobilu, Různé prostředí, Internetová aplikace, Špatné chování, První automobil, Dealer, Nové auto, Fáze projektu, Nový projekt, Automatický nástroj, Nový vůz


Určitě si přečtěte

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor