Nový BizTalk aneb Jupiter nespadl z Marsu

Microsoft v Praze představil betaverzi BizTalk serveru pro integraci aplikací, která je významným krokem k naplnění vize společnosti Microsoft pojmenované Jupiter. Cílem projektu Jupiter je vytvoření jednotného elektronického obchodního prostoru v rámci sítě internet.
Nový BizTalk aneb Jupiter nespadl z Marsu
Projekt Jupiter společnosti Microsoft byl zahájen v říjnu roku 2002 oznámením vývoje nových serverových produktů. Cílem projektu je zmodernizovat správu obchodních procesů ve firmách a vytvořit jednotné prostředí, ve kterém spolu mohou komunikovat různé aplikace ve formě webových služeb. Převedení projektu do reality je rozděleno do tří částí. Úkolem první etapy je přinést produkt s podporou automatizace procesů ve firmách, integrace různých technologií, zavedením Business Process Execution Language for Web services (BPEL4WS) a usnadněním práce vývojářům.

Druhá část projektu zahrnuje nástroje pro správu obsahu, komerční služby, správu katalogů a kampaní, správu webových stránek a jejich analýzu, možnosti personalizace a zvýšení míry integrace nových nástrojů do stávajících aplikací. Třetí etapa pak propojí další oblasti jako je plánování zdrojů nebo vztahy se zákazníky.

Klepněte pro větší obrázek

Produktem, který má naplnit vize obsažené v zadání první fáze projektu Jupiter, je nová generace Microsoft BizTalk Serveru s číslovkou 2004 ve spolupráci s Windows 2003 serverem, který obsahuje potřebnou podporu XML na úrovni operačního systému. Druhá fáze projektu bude pokryta produkty Content Management Server a Commerce Server, zatímco naplnění zbývající části projektu Jupiter chce Microsoft dosáhnout integrací dalších produktů jako bude nová verze CRM systému Navision nebo software Enterprise Resource.

BizTalk server je v nabídce Microsoftu od roku 2000, kdy byla uvedena první verze tohoto serverového nástroje pro integraci aplikací v podnikovém prostředí. Cílem integračních řešení, která nabízí také IBM nebo Sybase, je umožnit automatickou spolupráci mezi různými aplikacemi přes jednotné rozhraní. Ideálem integrovaného řešení je svedení veškerých toků dat do jednoho centra, kde jsou data uschovávána a analyzována v návaznosti na zaběhané pracovní postupy. S růstem důležitosti internetu se integrátoři věnují také zajištění spolupráce aplikací přes internet prostřednictvím webových služeb. Jako příklad může sloužit mladoboleslavská Škoda Auto a její aplikace Auto na přání. Tato internetová aplikace je napojena na BizTalk Server a automaticky hlídá průběh online objednávky automobilu. Po odeslání požadavku začíná běžet čtyřiadvacetihodinová lhůta, během které se zájemci o nový vůz má ozvat autorizovaný dealer. Pokud se tak nestane, BizTalk server okamžitě pošle hlášení, které upozorní na špatné chování dealera.

V Praze prezentovaná betaverze BizTalk serveru 2004 se od BizTalku 2002 liší v mnoha ohledech. Hlavní změnou je automatické převedení všech dokumentů, které protékají BizTalkem do formátu XML, pokud správce systému nezvolí jiný způsob. Pomocí speciálních prvků nazývaných „functoidy“ je navíc možné měnit vizualizace XML dokumentů podle potřeb uživatelů systému. BizTalk Server 2004 oproti svému předchůdci plně využívá nejen platformu .NET, ale zavedl standard BPEL4WS pro komunikaci s okolím. Zavedení této technologie má urychlit vývoj adaptérů pro připojení dalších aplikací do systému. Nově systém obsahuje také nástroje pro monitoring a analýzu procesů uvnitř systému. Protože jsou veškerá data procházející BizTalk serverem ukládána do Microsoft SQL databáze, je nově možné také získávat analytické výstupy téměř v reálném čase třeba ve formátu XLS pro Microsoft Excel. V souladu s vizemi projektu Jupiter se BizTalk 2004 integruje do vývojového prostředí Microsoft Visual Studio .NET. Díky tomu je možné vytvářet pravidla pro tok dokumentů v prostředí BizTalku jednodušeji než dříve včetně snadné transformace projektů do podoby nových webových služeb.

Betaverze BizTalk Serveru 2004 je k dispozici na stránkách společnosti Microsoft a podle neoficiálních informací z internetových diskusních skupin je možné jej spustit i na operačním systému Windows XP.

Témata článku: Microsoft, Internet, Mars, Jupiter, Vývoj automobilu, Dealer, Nové auto, Automatický nástroj, První vůz, Různé prostředí, Nový projekt, Pracovní fáze, První automobil, Etapa

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Otakar Schon 14. 8. 2003 13:40:31

    ja to tragicky neberu, protoze tohle bylo alespon podane slusnou formou...

  • dan 14. 8. 2003 12:57:24
    neberte si to tak tragicky :) nikdo nevi vsechno :) jen mne to proste...
  • Otakar Schon 14. 8. 2003 12:21:18
    Autor neni serverovy odbornik, i kdyz je mu to lito. Functoidu je ve...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí