Apple | iMac

Nový Apple iMac nabídne vyšší výkon, ale pěkně si připlatíte

Den po uvedení nových iPadů Apple na webu stejně tiše představil i nové počítače iMac, konkrétně modely s úhlopříčkou 21,5" a 27". Vzhledově se od těch starých vůbec nijak nezměnily a překvapivě se Apple stále drží i poměrně širokých rámečků kolem displeje.

Naštěstí však už mají minimálně 4K, respektive 5K rozlišení u většího modelu, a chlubí se i slušným jasem 500 nitů. Co se týče portové výbavy, bezdrátové konektivity i stereo reproduktorů, vše zůstalo při starém. Hlavním posunem je tedy výkon, ovšem čekali jsme trochu víc.

iMac 21,5" 4K: základ s pomalým diskem

Menší iMac se 4K Retina rozlišením startuje s procesorem Intel Core 8. generace, ovšem ta nižší vůbec poprvé s procesorem nižší řady Core-i3 taktovaným na 3,6 GHz. Velkou inovací není ani o chlup vylepšená grafika AMD Radeon Pro 555X se 2 GB paměti. Naštěstí je možná procesor i grafiku za příplatek řádně vylepšit.

Za největší prohřešek však lze považovat základ pouze s 8 GB RAM. Slabší model zklame dokonce i 1TB plotnovým diskem s rychlostí 5400 ot./minutu. Pro větší operační paměť a rychlejší Fusion či SSD disk tak budete nuceni připlatit jednotky až desítky tisíc. K dispozici je zde maximálně až 32 GB RAM či 1TB SSD úložiště.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní a nejvybavenější verze 21,5" iMacu. Výbavu si však můžete libovolně nakonfigurovat podle svého

Ceny modelů se přitom pohybují od 39 990 Kč v základní konfiguraci až po 105 190 Kč v případě maximální zvolené výbavy. Vzhledem k omezenosti základní konfigurace však bude nějaký příplatek skoro nutností.

iMac 27" 5K: za vysoký výkon se platí

Výbava v případě většího iMacu s 5K Retina rozlišením je vzhledem k ještě vyšším cenám naštěstí o něco lepší. Na výběr máte mezi procesory Intel Core-i5 8. generace, ale za příplatek lze sáhnout i po verzích Core-i5 a Core-i9 řady procesorů 9. generace. Na výkon si tu tedy rozhodně nebudete stěžovat. Zlepšil se také grafický výkon, kde i ta nejnižší verze nabídne dobře použitelnou grafiku Radeon Pro 570X a za příplatek získáte i špičkovou Radeon pro Vega 48.

I zde je však v základu nepochopitelně 1TB Fusion Disk, který sice benefituje z kombinace plotnového disku, ovšem vzhledem k ceně už výrobce mohl přidat plné SSD. Za to si ovšem řádně připlatíte a stejné to je i s operační paměti, která bohužel také zůstala u 8 GB RAM. Výhodou je však posunutí maximální možné konfigurace až na 64 GB RAM a až 2TB SSD.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní a nejvybavenější verze iMacu 27". I zde můžete zařízení libovolně nakonfigurovat.

Ceny se v případě iMacu 27" 5K pohybují od 54 990 Kč v případě nejnižší až po 164 390 Kč v plné výbavě s plným individuálním vylepšením.

iMac Pro: nejdražší iMac je ještě dražší

Opravdu velmi nenápadnou změnu prodělal i aktuálně nejvybavenější počítač Applu - iMac Pro. Ten totiž od dnešního dne lze zakoupit i s rekordními 256 GB operační paměti. Za tuto kapacitu si však oproti dosavadním 128 GB připlatíte dalších 89 000 Kč. V plné výbavě vás tak nový iMac Pro s 18-jádrovým Intel Xeon-W, grafikou AMD Radeon Vega 64X, 4TB SSD diskem a 256 GB RAM vyjde na neuvěřitelných 495 190 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Nejdražší počítač od Applu si nyní díky větší RAM můžete bez nabízených doplňků a softwaru pořídit za rekordních 495 190 Kč. Myš Magic Mouse 2 vám v tomto případě Apple přidá zdarma.
Diskuze (161) Další článek: Hackeři mají novou cestu: mohou útočit přes bezdrátové myši na vzdálenost 100 metrů

Témata článku: Apple, Intel, AMD, Počítače, macOS, iPad, SSD, iMac, Vega, All-in-one, Retina, Cofee Lake, RAM, Rozlišení, Procesor, Prohřešek, Vysoký výkon, Fusion, Radeon pro Vega, Výbava, Příplatek, Apple iMac, Intel Xeon WHalo Infinite nabídne battle pass, který se soustředí na plnění výzev

Halo Infinite nabídne battle pass, který se soustředí na plnění výzev

Nové Halo bude po hráčích vyžadovat skill a schopnost plnit výzvy.

Michal Maliarov
Halo InfiniteMultiplayer
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály