Nový Android 4.4: co umí nový mobilní systém Googlu

Měl se jmenovat Key Lime Pie, ale zvítězila tyčinka KitKat. Nový Android 4.4 přináší drobné změny designu, nové funkce a podporu nových senzorů.

Android 4.4 je na scéně. Těšili jsme se na spoustu novinek, a také jsme se jich spousty dočkali. Nikdo pořádně nevěděl, co nového si Google nachystal, zda půjde o revoluci, nebo klasickou vývojovou evoluci. Je to tak půl na půl – nový Android 4.4 má spoustu zajímavých vylepšení a podporuje mnoho nového, ale revoluční wow efekt, který máme tolik rádi, se nedostavil.

Klepněte pro větší obrázek 
Opět panáček Android, tentokrát stylově převlečený v designu poslední verze systému - Androidu 4.4 KitKat
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tak šel čas – od Cupcake po KitKat. Cesta trvala jen něco málo přes pět let.

Zároveň s novým systémem představil Google také nový telefon Nexus 5. Seznamte se s ním blíže na MobilManii:

Nové požadavky na systém

Operační systém Android + smartphony nižší i střední třídy = optimální uživatelský zážitek. Doposud se jednalo o vzorec, do kterého jsme nemohli položit rovnítko. Google však nově zapracoval na optimalizaci systému a výsledkem je skutečnost, že i levnější přístroje by s Androidem 4.4 měly běžet plynule – systém totiž nově jako minimum pro svůj optimální a plynulý běh nevyžaduje rovný 1 GB operační paměti, ale vystačí si i s menšími hodnotami. Minimum by nemělo jít pod 512 MB. Google se pochlubil lepším multitaskingem, optimalizací náročných procesů, chytrým vypínáním nepotřebných procesů na pozadí i optimalizací běhu vlastních aplikací, jako je Chrome či YouTube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nastavení bude nově možno porovnat náročnost aplikací vůči sobě (na stupnici 0 - 100 %) a zjistit o ní ještě více detailů, než bylo doposud možné

Drobné změny v grafice

Striktně daná neprůhledná lišta v případě ovládacích kláves na displeji, stejně tak jako striktně neprůhledná stavová roletka s modrými ikonami (pokud se jednalo o čistý nebo jen lehce upravený Android), je minulostí. Nově jsou obě lišty průhledné a tak pod nimi lze vidět použitou tapetu. Piktogramy ve stavové roletce se potom převlékly do neutrálního bílého kabátku.

Klepněte pro větší obrázek
Od Androidu 4.4 dále budou stavová roletka i softwarová ovládací tlačítka postrádat černé pobarvení

Další změnou v grafice systému je fullscreen mód. Nový Android 4.4 podporuje zobrazení aplikací na opravdu celou obrazovku, tedy dojde ke skrytí stavové roletky i ovládacích tlačítek. Nová je také hromada animací a přechodů, které jsou rovněž dány k dobru pro vývojáře. Při přehrávání hudby zvládne systém sám zobrazit ve fullscreen režimu obrázek alba na zamykací obrazovce a nabídnout ovládací prvky přehrávání. Grafického přepracování se dočkala i aplikace e-mail a správce stažených aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cover alba a ovládací prvky přímo na lockscreenu, fullscreen režim a nová podoba aplikace Hangouts

Nový kabát i funkce dostala telefonní aplikace, která podle toho, jak často voláte jednotlivé kontakty, bude tyto lidi nabízet přednostně při procházení telefonním adresářem. Pokud vám při příchozím hovoru zavolá neznámé číslo, které nemáte uloženo v adresáři, telefon sám za pomocí Google Map a Google Now projede databází a zkusí k onomu číslu přiřadit firmu či podnikatele. Výrazné změny zaznamenala aplikace Hangouts – nově v sobě integruje SMS zprávy, IM zprávy, hlasové i videohovory.

Nový systém, nové periferie

Google zdá se zapracoval na tom, abyste s Android smartphonem mohli používat vše, co vás napadne. Například tisk přes Wi-Fi či přes cloudové služby jsou zabudovány přímo v systému, není tak potřeba aplikací třetích stran. Ale i ty budou stát na roveň řešení od Googlu a dostupné budou přímo z aplikace Galerie. Vylepšení se dočkala i funkce NFC, která nyní podporuje tzv. Host Card Emulation. Ve zkratce, díky této novince se každá aplikace může chovat jako NFC karta a přímo s mobilem tak půjde platit, využívat zákaznické bonusy atd., a to bez nustnosti secure elementu v zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přepracována byla aplikace QuickOffice, umožní přímé ukládání souborů na Google Drive i do dalších cloudů

Přibyla rovněž snadná podpora příslušenství, jako je detektor kroků a krokoměr a zavedeno bylo nativní zpracování získaných dat přímo systémem. Senzory mohou být nově integrovány přímo v telefonu, nepotřebujete žádné speciální příslušenství. Rovněž nově je nyní podporován infraport přímo systémem, opět netřeba programovat samostatné aplikace. Z některých aplikací, např. QuickOffice

Samozřejmostí je hromada dalších drobných vylepšení a oprav. Milou novinkou pro nás mobilmaniaky, obzvláště při recenzích, bude podpora nejen pořizování screenshotů, ale rovnou videí s tím, co se děje na obrazovce. Natáčení videonávodů tak bude nově hračkou. Ze služby Google Now nebo kdekoliv z domovské obrazovky půjde nově vyvolat vyřčením „OK, Google!“ hlasové ovládání. Novou funkcí je také podpora pro energeticky nenáročné přehrávání hudby. Od této verze Androidu dále budou moci zařízení s vlastním audioprocesorem použít pro přehrávání hudby na pozadí tento procesor místo hlavního a spotřebovat tak méně energie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Vestavěná klávesnice nově přidává další grafické emtikony pro vyjádření nálady – sadu Emoji. Novinkou je také předinstalovaný kancelářský balík, aplikace QuickOffice – samozřejmě s napojením na Cloud a možností přímého ukládání souborů. Užitečnou novinkou je také zkratka pro spuštění fotoaparátu přímo na zamykací obrazovce. Zdá se tedy, že Google implementoval přímo do systému mnohé z věcí, které často dotvářeli výrobci hardwaru ve svých uživatelských nadstavbách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Android 4.4 si poradí s neznámým číslem, nabídne preferované kontakty a přidá sadu emotikon Emoji

Galaxy Nexus vyjde naprázdno

Nový Android 4.4 KitKat byl potvrzen pro Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10 a Galaxy S4 a HTC One z edice Google Play, tedy zařízení s čistým Androidem, a to v období příštích týdnů. Update už bude muset oželet Samsung Galaxy Nexus, necelé dva roky staré zařízení, což bylo oficiálně potvrzeno samotným Googlem. Vzhledem k tomu, že se sám Google pochlubil optimalizací pro zařízení s nižšími hardwarovými specifikacemi, tak zůstává s podivem, proč Samsung Galaxy Nexus vlastně update na Android 4.4 KitKat nedostane.

Android 4.4 KitKat: novinky pro vývojáře

Diskuze (77) Další článek: Snowden dnes po dlouhé době zamířil do práce. Spekuluje se o Vkontakte

Témata článku: Google, Android, Operační systémy, Mobility, Špičková výbava, Google Hangouts, Nový systém, Google Nexus, KitKat, Nový kabát, NUS, Vestavěná klávesnice, M/s, Nový mobil, Mobilní systém, Příchozí hovor, Galaxy, Cupcake, Plynulý běh, Nexus 5, Android 4.4, Nexus 6, Cover, HTC One, Neznámá aplikace, Operační systémy na Heureka.cz



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze Pocketbook InkPad Lite. Poctivá čtečka s pořádným displejem

Recenze Pocketbook InkPad Lite. Poctivá čtečka s pořádným displejem

** Pocketbook nabízí jednu z mála desetipalcových čteček. ** K dispozici je za velmi líbivou cenu. ** Nabízí příjemné rozhraní i solidní zpracování s prvky kovu.

Stanislav Janů
PocketBookE-inkTesty
Vesmírný přístav: U Mezinárodní kosmické stanice nyní kotví šest lodí pěti typů

Vesmírný přístav: U Mezinárodní kosmické stanice nyní kotví šest lodí pěti typů

** U ISS nyní na pár dní kotví šest kosmických lodí pěti typů ** Posledním přírůstkem je Starliner od Boeingu

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná stanice