Nový AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred

Máme to tady, dokonce už i AMD přešlo na 0,13 mikron výrobní technologii. Je to velký skok pro AMD a ... malý krůček pro obyčejného uživatele. Nové 0,13 mikronové jádro není nic převratného, ale je to velmi sympatický bonus všem lidem, kteří si chtějí koupit nového Athlona XP. Za stejnou cenu dostanete méně energicky náročný procesor s lepšími přetaktovacími možnostmi. Co víc si přát?

 

Abychom vám přinesli co nejobjektivnější závěr, tak jsme se rozhodli k vyjádření názoru obou autorů.

Jan Dudek:

Od nového Thoroughbreda se toho čekalo trochu více, ale pokud shrneme všechna fakta, tak se ani v nejmenším nedá říct, že procesor zklamal. Je pravdou, že přetaktovací možnosti jsou menší, ale na druhou stranu je procesor chladnější. Kolem a kolem, Thoroughbred splnil, co měl ale ladiče moc nepotěšil.

Cena procesorů je velmi příjemná bez ohledu na nové jádro. Nejvyšší model 2200+ bude k dostání za cenu kolem 8000 Kč s DPH. V porovnání s procesory Intel se jedná o velmi silného konkurenta, byť na dnešní leadery s frekvencí 2,53 GHz nedosahuje. Thoroughbred je hlavně dalším frekvenčním (modelovým) krůčkem, kterým AMD dohání Intel.

Pokud porovnáváme "stejně" taktované a cenou velmi podobné procesory AMD Athlon XP 2200+ s Pentiem 4 2,2 GHz, tak právě Athlon XP je výkonnější. AMD sice na vyšší pozice Intelu nedosahuje, ale na těch nižších útočí ze všech sil.

V budoucnu najde 0,13 mikron technologie mnoho uplatnění. Za několik masíců se objeví procesor Barton, a poté ClawHammer vyráběný navíc technologií SOI. Stále se máme na co těšít.

Eagle:

Nový Thoroughbred mě po pravdě příliš nepotěšil. AMD se prostě technologie 0,13µm nepovedla tak dobře jako se povedla Intelu. Napětí 1,65V u modelů 2000+ a 2200+ je dle mého názoru příliš vysoké a spíše než technologický pokrok tak značí neschopnost vyrobit dostatečné množství těchto procesorů.

Z pohledu zákazníka jsou rozhodně nejzajímavější modely 1700+ až 1900+, které mají díky nízkému napětí oproti Palominu o hodně menší tepelné vyzařování (a i spotřebu). Dále také přinášejí při slušné ceně potenciální možnost přetaktování na hranici 2100+ až 2300+, ovšem pouze za zvýšeného napětí. Zcela bych se vyvarovat rychlejších Thoroughbredů, protože ty "topí" téměř jako Palomino, přetaktovat jdou obvykle stejně, pouze jejich plocha je menší, což je pochopitelně pro odvod tepla horší vlastnost, takže je potřeba lepší chladič.

Osobně velmi doufám, že výroba procesorů Barton v továrnách UMC bude na vyšší úrovni.

Témata článku: Ovladač grafické karty AMD, Výrobní technologie, Procesor, Nízký výkon, Náročný test, Teorie, Palomino, Foto, Test, Castle, Energetický náklad, Nový, Nízký model, Diva, Jádro, Media, Mikrosvět, Instalace, Athlon, Nejpomalejší model, Wolfenstein, První série, Výrobní jádro, Nízké rozlišení, Rating


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor