Nový AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred

Máme to tady, dokonce už i AMD přešlo na 0,13 mikron výrobní technologii. Je to velký skok pro AMD a ... malý krůček pro obyčejného uživatele. Nové 0,13 mikronové jádro není nic převratného, ale je to velmi sympatický bonus všem lidem, kteří si chtějí koupit nového Athlona XP. Za stejnou cenu dostanete méně energicky náročný procesor s lepšími přetaktovacími možnostmi. Co víc si přát?
 

Intel se svou 0,13 mikron výrobní technologií přišel už v roce 2001, když uvedl procesory Tualatin, které měly "menší" vadu na kráse - při přechodu na tyto procesory se musela upgradovat deska. Tualatiny se vyznačovaly tím, že byly téměř studené, velmi přetaktovatelné a měly velkou L2 cache (Celerony - 256 KB, Pentia III - 512 KB). Northwood nakonec přetaktovací možnosti dovedl k dokonalosti.

AMD svoji 0,13 mikron výrobní technologii vyvíjela společně s Motorolou. Bohužel není na takové úrovni jakou má k dispozici Intel. Šířka tranzistorových hradel (gates) je "pouze" 80 nm, zatímco dnešní druhá generace 0,13 mikronové výroby Intelu používá 60 nm hradla (první generace měla 70 nm)

Protože architektura K7 není optimalizována na vysoké frekvence a již nyní se blíží její frekvenční "strop", nelze od Thoroughbreda odčekávat frekvence vysoko převyšující 2 GHz a už vůbec ne frekvence na úrovni Pentia 4.

AMD si ušila svoji výrobní technologii přesně na míru, aby mohla pokračovat v modelové řadě od 2200+ nahoru. Nesmíme zapomínat ani na procesory s niším modelovým označením, protože AMD připravuje kompletní obměnu. Do konce prázdnin už budou všechny procesory Athlon XP od modelového čísla 1700+ s jádrem Thoroughbred.

  Athlon XP Athlon XP Pentium 4
jádro Palomino Thoroughbred Northwood
výrobní technologie 0,18 mikron 0,13 mikron 0,13 mikron
velikost jádra 128 mm2 80 mm2 131 mm2
počet tranzistorů 37,5 miliónu 37,5 miliónu 55 miliónu
napětí 1,75 V 1,5 V - 1,65 V 1,5 V
taktovací frekvence 1,2 GHz - 1,73 GHz 1,47 GHz - 1,8 GHz+ 1,6 GHz - 2,53 GHz+

Nové jádro Thoroughbred je o 47 % menší než Palomino, o malinko méně hřeje, je trošku lépe přetaktovatelné a má menší energické nároky - napětí je sníženo na 1,65. Ti z vás, kteří čekají více, čekali více asi budou zklamáni, protože co se týče architektury, je Thoroughbred zcela shodný s Palominem. Žádné zvýšení výkonu vás nečeká, ale AMD nezvyšuje ani ceny. Neznalý uživatel vůbec přechod na jádro Thoroughbred nepozná.

Nové značení

AMD však provedla několik změn, zejména co se týče balení procesoru. Kondenzátory se přesunuly opět nahoru, jsou rozmístěny stejně jako na Thunderbirdu. Nejzajímavější změnou je přesunutí informační "cedulky" z jádra na PCB balení procesoru.

Nová řada je označována AXDA. První série založená na jádře Thoroughbred nese název AIRCA. Námi testovaný procesor byl vyroben v 14. týdnu roku 2002 (viz. podtrhnutá část), což znamená polovinu dubna.

Témata článku: Nejpomalejší model, Eagle, Nízký model, Medium, Energetický náklad, Mikrosvět, Foto, Výrobní jádro, Instalace, Castle, Media, Athlon, Rating, Jádro, Nový, Náročný test, Velké navýšení, Palomino, Teorie, Nízké rozlišení, Procesor, Ovladač grafické karty AMD, Face, Diva, Sans


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor