Nový AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred

Máme to tady, dokonce už i AMD přešlo na 0,13 mikron výrobní technologii. Je to velký skok pro AMD a ... malý krůček pro obyčejného uživatele. Nové 0,13 mikronové jádro není nic převratného, ale je to velmi sympatický bonus všem lidem, kteří si chtějí koupit nového Athlona XP. Za stejnou cenu dostanete méně energicky náročný procesor s lepšími přetaktovacími možnostmi. Co víc si přát?
 

Pokrok nezadržíme! Výrobci integrovaných obvodů, potažmo procesorů, se snaží vyrobit své čipy pokud možno co nejmenší. První procesory byly vyráběny 10 mikrometrovou litografickou výrobní technologií. Pro lepší představu, obvod v prvním procesoru byl 0,01 mm široký, což je rozměr zanedbatelný, ale v pohledu mikrosvěta je to obrovská míra.

Nyní jsou obvody v procesoru mnohem menší, za třicet let vývoje se udělal obrovský skok kupředu. Dnešní procesory mají obvody široké 130 nm, což je asi 0,00013 mm. Pravděpodobně vám takové číslo nic neříká, ale je to zhruba tisíckrát méně, než je průměr lidského vlasu.

Procesory se budou zmenšovat i v budoucnu, nyní se připravuje 0,09 mikron výrobní technologie a vědci v laboratořích vyrábějí "mini" tranzistory o šířce několika nanometrů.

Proč se integrované obvody neustále zmenšují? Důvodů je několik:

  • Díky dokonalejší výrobní technologii lze "vměstnat" na jeden čip více tranzistorů. Díky tomu lze vytvořit dokonalejší procesor.
  • Při stejné architektuře jádra se zmenší procesor a tím lze na jeden wafer (křemíkový plát) "natisknout" více procesoru. Díky tomu se sníží výrobní náklady výrobce.
  • Snižuje se energetická spotřeba procesoru a s ní i tepelné vyzařování. Procesory jsou "chladnější".
  • Lze dosáhnout vyšší frekvence. Procesory vyrobené dokonalejší výrobní technologií se lépe přetaktovávají.

A jak to vypadá v praxi? Připravil jsem pro vás detailní fotky jader dnes nejběžnějších procesorů ve stejném měřítku. Můžete porovnat, jak jde v ruku v ruce velikost procesoru s dokonalostí výrobní technologie.
 

foto procesoru Pentium 4 s jádrem Willamette, který byl vyráběn 0,18 mikron technologií

foto procesoru Pentium 4 s jádrem Northwood, který byl vyráběn 0,13 mikron technologií

foto procesoru Athlon XP s jádrem Palomino, který byl vyráběn 0,18 mikron technologií

foto procesoru Athlon XP s jádrem Thoroughbred, který byl vyráběn 0,13 mikron technologií

Pro Intel znamenal přechod na 0,13 mikron mnoho kladů, tím největším byla právě redukce výrobních nákladů o 50 %. Hlavním důvodem AMD k přechodu na 0,13 mikron výrobní technologii nebylo zvýšit frekvenci procesorů, ale rapidně snížit náklady na výrobu. Na jeden wafer se vešlo 201 Palomin, ale Thoroughbredů se vejde 322, což je asi 60 % nárůst.

Témata článku: Wolfenstein, Jádro, Nízký výkon, Velké navýšení, Eagle, Nízké rozlišení, Rating, Face, Výrobní jádro, Diva, První série, Nový, Nejpomalejší model, Ovladač grafické karty AMD, Foto, Teorie, Křemíkový plát, Energetický náklad, Medium, Náročný test, Procesor, Test, Mikrosvět, Athlon, Media


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky