Nový AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred

Máme to tady, dokonce už i AMD přešlo na 0,13 mikron výrobní technologii. Je to velký skok pro AMD a ... malý krůček pro obyčejného uživatele. Nové 0,13 mikronové jádro není nic převratného, ale je to velmi sympatický bonus všem lidem, kteří si chtějí koupit nového Athlona XP. Za stejnou cenu dostanete méně energicky náročný procesor s lepšími přetaktovacími možnostmi. Co víc si přát?
 

Mnoho lidí si od Thoroughbreda slibovalo vysokou přetaktovatelnost. V tomto ohledu vás musím zklamat. AMD nemá tak dobrou výrobní technologii jako Intel, a proto nelze procesor příliš přetaktovávat. Jedním z důvodů také může být to, že náš testovaný procesor byl jeden z prvních, který byl sériově vyroben. Časem se kvalita jádra a přetaktovací možnosti trochu zvýši.

Náš procesor byl zamčený, tak jsme museli přetaktovávat pomocí FSB. Dostali jsme se z ratingu 2200+ na 2300+ (1,86 GHz). Na této frekvenci procesor pracoval stabilně a my jsme byli schopni provést testy. Dostali jsme se i na frekvenci 1,933 GHz (2400+), bohužel tam už jsme se setkali s nestabilitou.

Přes první nepříliš přesvědčivé přetaktovací výsledky má Thoroughbred to své. Jednou z hlavních deviz je změna "zamykání" L1 můstků. Už zde nejsou "hluboké" jámy vypálené laserem. Dovolil bych si říct, že se zde uplatní i "slavná" tužková metoda na spojování L1 můstků. U nových Thoroughbredů nebude příliš těžké odemknout multiplikátor. My jsme odemykání procesoru zatím nemohli otestovat, protože jsme měli procesor jen jeden den.

Dalším velkým kladem procesoru je možnost velkého navýšení napětí, protože většina desek nabízí volbu 1,85 V. To znamená nárůst u nejpomalejší 1700+ o 0,35 V - to je co říct.

Athlony XP s nízkým modelovým číslem s jádrem Thoroughbred se budou velmi dobře taktovat na frekvence kolem 1,8 GHz. Možná se vám to zdá málo, ale když si uvědomíte, že za ten procesor zaplatíte 3000 - 4000 Kč, tak to vůbec není špatné.

Témata článku: Nízký výkon, Eagle, Náročný test, Wolfenstein, Nízký model, Instalace, První série, Palomino, Jádro, Diva, Křemíkový plát, Teorie, Medium, Test, Athlon, Castle, Rating, Mikrosvět, Výrobní technologie, Ovladač grafické karty AMD, Energetický náklad, Face, Velké navýšení, Procesor, Nízké rozlišení


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor