Nový AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred

Máme to tady, dokonce už i AMD přešlo na 0,13 mikron výrobní technologii. Je to velký skok pro AMD a ... malý krůček pro obyčejného uživatele. Nové 0,13 mikronové jádro není nic převratného, ale je to velmi sympatický bonus všem lidem, kteří si chtějí koupit nového Athlona XP. Za stejnou cenu dostanete méně energicky náročný procesor s lepšími přetaktovacími možnostmi. Co víc si přát?
 

Multimédia

Kde se Intel vždy mohl pochlubit solidním výkonem, byly multimédia. Uvidíme, zda obstojí i v našich testech ;-).

Prvním na řadě je test komprese WAV souboru do formátu MP3 pomocí známého Lame.

Zde Pentium 4 svojí konkurenci deklasuje, Athlon nestíhá.

Odlišná situace je ovšem v DivX 5, který byl (oproti DivX 4) optimalizován jak pro Pentium 4, tak pro Athlony. Zde pomocí Xmpeg 4.5 převádíme osmiminutový film ve formátu MPEG-2. Použité nastavení je takové, aby poskytlo nejvyšší možnou kvalitu výstupu. Proto ty relativně nízké hodnoty snímků za vteřinu.

Athlon v tomto testu kupodivu vítězí na celé čáře. Propustnost pamětí zdá se není vše.

Posledním testem je komprese dat pomocí oblíbeného pakovače ACE. Zde Pentium 4 na rychlé sběrnici sice vede, ale Athlon se na něj silně dotahuje. Uvidíme, jak dopadne model 2400+ (až bude uveden, pochopitelně).

Hry

Počítače se většinou kupují proto, aby se na nich pracovalo, v reálu to ovšem vypadá tak, že většinou se na nich hrají hry. Pro účely testování jsme nastavili u všech her rozlišení 640x480 při 16ti bitech. Tím chceme zcela eliminovat výkon grafické karty, která ve vyšších rozlišeních obvykle celý počítač brzdí, bez ohledu na výkon procesoru.

Prvním testem v pořadí je nový Commanche 4. Pentium 4 na rychlé sběrnici zde má znatelný náskok, ovšem klasická "čtyřstovka" FSB brzdí jeho o něco pomalejšího bratříčka natolik, že se Athlon ujímá hned druhého místa.

Ve hře Return to Castle Wolfenstein je situace jasně ve prospěch Pentia 4. Ani přetaktovaný Thoroughbred jeho výkonu nestačí.

Posledním testem je 3DMark2001. I zde testujeme v nízkém rozlišení a tentokrát se softwarovým T&L. Tím se snažíme simulovat výkon ve starších hrách, kde je přeci jenom procesor občas ještě potřeba.

Zde se opět ujímá vedení Pentium 4 s rychlou 133 MHz QDR procesorovou sběrnicí, následované přetaktovaným Athlonem. Thoroughbred 2200+ má již poměrně značný odstup. "Propadákem" je, kupodivu, Pentium 4 2,2 GHz pracující na 100 MHz QDR FSB, překoná ho i Athlon XP 2000+.

Témata článku: Procesor, Nízké rozlišení, Sans, Castle, Wolfenstein, Nový, Nejpomalejší model, Křemíkový plát, Instalace, Teorie, Athlon, Mikrosvět, Test, Výrobní technologie, Nízký model, Velké navýšení, Náročný test, Rating, Eagle, Ovladač grafické karty AMD, Palomino, Foto, Energetický náklad, Media, Nízký výkon


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X