Nový a hezčí: Windows Live Messenger 2009

Microsoft dnes začíná uvolňovat novou generaci aplikací a služeb Windows Live. Jako první se nám podařilo otestovat inovovaný Messenger 2009.

Komunikátor Windows Live Messenger je nejpoužívanějším programem celého balíku aplikací a služeb Windows Live. Podle statistik sociální sítě Wakoopa je dokonce čtvrtým nejpoužívanějším programem na světě (Po Firefoxu, Průzkumníku Windows a Internet Exploreru) a pouhým jedním ze dvou klientů sítí pro rychlou komunikaci v první pětadvacítce nejpoužívanějšíchprogramů. Tím druhým je sedmácté Skype. Díky svému významu a díky více než třem stům milionům uživatelů, byť Microsoft oficiální čísla nesděluje, mu věnujeme samostatný článek.

Stáhnout nejnovější Windows Live Messenger můžete na adrese download.live.com. Jelikož však ještě nedošlo k oficiálnímu oznámení uvolnění nových verzí, nejsem si v tuto chvíli jist, zda se jedná o finální verzi 2009, nicméně absence přídomku Beta v samotném instalátoru tomu nasvědčuje. Obsahem webu se nenechte zmást, ten totiž stále hovoří o betaverzích. Součástí balíku, který se nově jmenuje Windows Live Essentials, jsou i ostatní nové aplikace, o nichž víme, že je Microsoft pro rok 2009 (Windows Live Wave 3) připravoval: Mail, Writer, Fotogalerie, Zabezpečení rodiny, Toolbar, Outlook Office Connector, doplněk služby Office Live a konečně Movie Maker, který je však v aktuální verzi instalátoru stále ve stádiu betaverze.

Nové aplikace Windows Live Essentials jsou označeny marketingovým přídomkem 2009, čísla jejich sestavení však poskočila až ke čtrnáctce, čímž byla sjednocena s právě vyvíjenou novou verzí Microsoft Office. Chcete-li si již během čtení článku srovnat nejnovější Messenger s jeho staršími verzemi, určitě nepřehlédněte prveview jedné z jeho betaverzí a také představení jeho předchozí (osmé) generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odhlášený a přihlášený

Funkčních novinek v Messengeru 2009 příliš nenajdeme. Nová verze byla vyvíjena zejména s důrazem na zkvalitnění uživatelského zážitku, zábavu a na provázání s novým sociálním aspektem služeb Windows Live. Sociálním aspektem myslím existenci sítě vašich kontaktů, jejíž provázání s různými službami Windows Live je nyní mnohem výraznější než v minulosti.

Barvičky a obrázky

Nové grafické rozhraní programu se jedním slovem povedlo, byť daní za to je jeho prostorová náročnost, která narostla vskutku výrazně. Potěšující ale naopak je, že přestože kontextové nabídky, menu i další grafické prvky jsou animované, nepůsobí rozhraní přeplácaně a zejména není pomalé, plně totiž využívá akcelerace grafickou kartou v prostředí Windows Aero. Pro vzhled hlavního okna i oken konverzací lze vybrat z celé palety grafických stylů. Nevýhodou, byť záměrem výrobce, je fakt, že při změně grafického stylu oken konverzace je tento styl automaticky aplikován i na okno konverzace na jejím druhém konci, tedy u vašeho kontaktu. To rozhodně není nic, co by příznivce pořádku na pracovní ploše kdovíjak potěšilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr grafických stylů hlavního okna a základní okno konverzace verze 2009

Jak jsem již zmínil, funkčních změn není mnoho. V seznamu kontaktů přibyl seznam oblíbených uživatelů a okénko s informacemi o posledních akcích vašich kontaktů ve službách Windows Live. Do prvního jmenovaného je možno přetáhnout si oblíbené kontakty a navíc jim definovat jinou míru podrobnosti zobrazení včetně avataru atd. Naopak není možno je řadit podle stavu. Jejich řazení totiž provádí uživatel ručně. V druhém novém prvku hlavního okna se dozvíme například informace o nových fotografiích svých kontaktů ve službě Windows Live Spaces. Tuto funkci nelze považovat za narušení soukromí, neboť tyto informace se každému uživateli vypíší i po přihlášení do vlastní domovské stránky webových služeb Windows Live.

Co přesně se zde bude zobrazovat, můžete podrobně nastavit v rozhraní Správy novinek v síti. V nabídce nechybí aktivity na webu, blog, fotografie, Události a další. Stejným způsobem pak můžete nakofigurovat, jaké informace o vás uvidí osoby ve vašem seznamu kontaktů. Jak pak vypadá takový profil, vám mohu ukázat třeba na tom svém. Většina informací je ve výchozím nastavení přístupná pouze vašim kontaktům. Pro podobu, jakou vidíte v mém profilu, je třeba jednotlivé skupiny informací ručně povolit. Jakkoli jsem nikdy nepropadl mánii sociálních sítí a mikroblogování, Windows Live mě nejspíše zláká svou jednoduchostí. Díky množství služeb, kde svůj jediný účet používám a díky jednoduchosti zadávání mikroblogových příspěvků (stavové zprávy Messengeru) mohu svým známým být o kousek blíže.

Klepněte pro větší obrázek
Má domovská stránka Windows Live i s výpisem posledních změn v profilech mých kontaktů

Služby a aplikace aneb jeden profil a virtuální existence

Již tato funkce ukazuje velmi silnou provázanost aplikací a webových služeb, kdy většina nastavení souvisejících s vaším účtem se odehrává pouze ve webovém prohlížeči, což je velmi pohodlné zejména díky centralizaci většiny těchto úkonů. Jde o krásný příklad naplňování konceptu služeb a aplikací (Services and applications) prosazovaného Microsoftem. Jakkoli provázanost aplikací a webových služeb je deobrá, ocenil bych dozajista ještě vyšší provázanost webových služeb mezi sebou. Přinejmenším seznam oblíbených kapel by mohl být automaticky synchronizován se statistikami přehrávání služby Zune social, případně Last.fm, když už Microsoft navázal partnerství s řadou provozovatelů konkurenčních sociálních sítí za účelem propojení seznamů kontaktů. Možnosti těchto propojení popíši v některém z dalších článků o nové generaci Windows Live. I bez dalších vazeb je však Windows Live ID prakticky kompletní virtuální identitou.

V oknech konverzací si všimnete zejména nových možností aktivit, her, mrknutí a také zlepšené ochrany proti phishingu, která byla pojata podobně jako stejná varování v Internet Exploreru - mají podobu žluté lištičky, která na rozdíl od betaverze naštěstí po několika okamžicích sama zmizí. Zapomenout nesmím ani na mnohými uživateli vytouženou podporu Multi Point of Presence, tedy více bodů pro připojení do sítě MSN Messenger zároveň. Tato funkce, která se skrývá v nastavení, umožní být k síti přihlášen na více počítačích či mobilních zařízeních zároveň a na všechna zároveň přijímat obdržené zprávy. Užitečná věc, jen pozor na soukromé zprávy u počítače, kde právě nejste vy, ale kde může sedět kdokoli jiný.

Výbornou práci v neposlední řadě Microsoft odvedl na uživatelských avatarech. Ty se nově zobrazují v aktivním rámečku, jehož barva znázorňuje aktuální stav kontaktu. I samotným obrázkům však Windows Live Messenger propůjčuje zcela novou dimenzi. Program totiž přímo podporuje zaznamenání fotografie či čtyřvteřinového videa, které umí jako uživatelský avatar použít. Ještě větší zábava je však s tvorbou vlastních emotikonů, kam lze rovněž nahrát kratičká vlastní videa a asociovat je se smajlíky. Pošlete-li pak svému kontaktu zprávu obsahující smajlík, přehraje se mu odpovídající animace avataru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázek z webkamery jako avatar či celá sada smajlíků

Závěrem lze říci, že nový Messenger se skutečně povedl. Vypadá velmi dobře, je svižný a pracuje se s ním pohodlně. Zmizela celá řada zádrhelů, které číhaly v betaverzi, vřele tedy doporučuji finální sestavení vyzkoušet. Windows Live Messenger také nově podporuje (nepříliš spolehlivé) vyhledávání kontaktů pro jejich přidání do seznamu. Na podporu SMS zpráv v Česku naopak zatím nedošlo. Teď už zbývá si jen přát, aby Microsoft připravil spolehlivější a funkčně vybavenější Messenger klient pro Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (110) Další článek: Internet Explorer 8 RC1 zatím pouze pro oficiální testery

Témata článku: Software, Microsoft, Instant Messaging, Avatar, Movie Maker, Windows Live, Celá sada, Windows Movie Maker, Zune, Messenger, Funkční koncept, Funkční stav, Sestavený profil, Nový, Funkční program, Nová služba, Dimenze, Presence, Nejpoužívanější síť, Live, Konverzace, Užitečná věc


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku