Nový a hezčí: Windows Live Messenger 2009

Microsoft dnes začíná uvolňovat novou generaci aplikací a služeb Windows Live. Jako první se nám podařilo otestovat inovovaný Messenger 2009.

Komunikátor Windows Live Messenger je nejpoužívanějším programem celého balíku aplikací a služeb Windows Live. Podle statistik sociální sítě Wakoopa je dokonce čtvrtým nejpoužívanějším programem na světě (Po Firefoxu, Průzkumníku Windows a Internet Exploreru) a pouhým jedním ze dvou klientů sítí pro rychlou komunikaci v první pětadvacítce nejpoužívanějšíchprogramů. Tím druhým je sedmácté Skype. Díky svému významu a díky více než třem stům milionům uživatelů, byť Microsoft oficiální čísla nesděluje, mu věnujeme samostatný článek.

Stáhnout nejnovější Windows Live Messenger můžete na adrese download.live.com. Jelikož však ještě nedošlo k oficiálnímu oznámení uvolnění nových verzí, nejsem si v tuto chvíli jist, zda se jedná o finální verzi 2009, nicméně absence přídomku Beta v samotném instalátoru tomu nasvědčuje. Obsahem webu se nenechte zmást, ten totiž stále hovoří o betaverzích. Součástí balíku, který se nově jmenuje Windows Live Essentials, jsou i ostatní nové aplikace, o nichž víme, že je Microsoft pro rok 2009 (Windows Live Wave 3) připravoval: Mail, Writer, Fotogalerie, Zabezpečení rodiny, Toolbar, Outlook Office Connector, doplněk služby Office Live a konečně Movie Maker, který je však v aktuální verzi instalátoru stále ve stádiu betaverze.

Nové aplikace Windows Live Essentials jsou označeny marketingovým přídomkem 2009, čísla jejich sestavení však poskočila až ke čtrnáctce, čímž byla sjednocena s právě vyvíjenou novou verzí Microsoft Office. Chcete-li si již během čtení článku srovnat nejnovější Messenger s jeho staršími verzemi, určitě nepřehlédněte prveview jedné z jeho betaverzí a také představení jeho předchozí (osmé) generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odhlášený a přihlášený

Funkčních novinek v Messengeru 2009 příliš nenajdeme. Nová verze byla vyvíjena zejména s důrazem na zkvalitnění uživatelského zážitku, zábavu a na provázání s novým sociálním aspektem služeb Windows Live. Sociálním aspektem myslím existenci sítě vašich kontaktů, jejíž provázání s různými službami Windows Live je nyní mnohem výraznější než v minulosti.

Barvičky a obrázky

Nové grafické rozhraní programu se jedním slovem povedlo, byť daní za to je jeho prostorová náročnost, která narostla vskutku výrazně. Potěšující ale naopak je, že přestože kontextové nabídky, menu i další grafické prvky jsou animované, nepůsobí rozhraní přeplácaně a zejména není pomalé, plně totiž využívá akcelerace grafickou kartou v prostředí Windows Aero. Pro vzhled hlavního okna i oken konverzací lze vybrat z celé palety grafických stylů. Nevýhodou, byť záměrem výrobce, je fakt, že při změně grafického stylu oken konverzace je tento styl automaticky aplikován i na okno konverzace na jejím druhém konci, tedy u vašeho kontaktu. To rozhodně není nic, co by příznivce pořádku na pracovní ploše kdovíjak potěšilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr grafických stylů hlavního okna a základní okno konverzace verze 2009

Jak jsem již zmínil, funkčních změn není mnoho. V seznamu kontaktů přibyl seznam oblíbených uživatelů a okénko s informacemi o posledních akcích vašich kontaktů ve službách Windows Live. Do prvního jmenovaného je možno přetáhnout si oblíbené kontakty a navíc jim definovat jinou míru podrobnosti zobrazení včetně avataru atd. Naopak není možno je řadit podle stavu. Jejich řazení totiž provádí uživatel ručně. V druhém novém prvku hlavního okna se dozvíme například informace o nových fotografiích svých kontaktů ve službě Windows Live Spaces. Tuto funkci nelze považovat za narušení soukromí, neboť tyto informace se každému uživateli vypíší i po přihlášení do vlastní domovské stránky webových služeb Windows Live.

Co přesně se zde bude zobrazovat, můžete podrobně nastavit v rozhraní Správy novinek v síti. V nabídce nechybí aktivity na webu, blog, fotografie, Události a další. Stejným způsobem pak můžete nakofigurovat, jaké informace o vás uvidí osoby ve vašem seznamu kontaktů. Jak pak vypadá takový profil, vám mohu ukázat třeba na tom svém. Většina informací je ve výchozím nastavení přístupná pouze vašim kontaktům. Pro podobu, jakou vidíte v mém profilu, je třeba jednotlivé skupiny informací ručně povolit. Jakkoli jsem nikdy nepropadl mánii sociálních sítí a mikroblogování, Windows Live mě nejspíše zláká svou jednoduchostí. Díky množství služeb, kde svůj jediný účet používám a díky jednoduchosti zadávání mikroblogových příspěvků (stavové zprávy Messengeru) mohu svým známým být o kousek blíže.

Klepněte pro větší obrázek
Má domovská stránka Windows Live i s výpisem posledních změn v profilech mých kontaktů

Služby a aplikace aneb jeden profil a virtuální existence

Již tato funkce ukazuje velmi silnou provázanost aplikací a webových služeb, kdy většina nastavení souvisejících s vaším účtem se odehrává pouze ve webovém prohlížeči, což je velmi pohodlné zejména díky centralizaci většiny těchto úkonů. Jde o krásný příklad naplňování konceptu služeb a aplikací (Services and applications) prosazovaného Microsoftem. Jakkoli provázanost aplikací a webových služeb je deobrá, ocenil bych dozajista ještě vyšší provázanost webových služeb mezi sebou. Přinejmenším seznam oblíbených kapel by mohl být automaticky synchronizován se statistikami přehrávání služby Zune social, případně Last.fm, když už Microsoft navázal partnerství s řadou provozovatelů konkurenčních sociálních sítí za účelem propojení seznamů kontaktů. Možnosti těchto propojení popíši v některém z dalších článků o nové generaci Windows Live. I bez dalších vazeb je však Windows Live ID prakticky kompletní virtuální identitou.

V oknech konverzací si všimnete zejména nových možností aktivit, her, mrknutí a také zlepšené ochrany proti phishingu, která byla pojata podobně jako stejná varování v Internet Exploreru - mají podobu žluté lištičky, která na rozdíl od betaverze naštěstí po několika okamžicích sama zmizí. Zapomenout nesmím ani na mnohými uživateli vytouženou podporu Multi Point of Presence, tedy více bodů pro připojení do sítě MSN Messenger zároveň. Tato funkce, která se skrývá v nastavení, umožní být k síti přihlášen na více počítačích či mobilních zařízeních zároveň a na všechna zároveň přijímat obdržené zprávy. Užitečná věc, jen pozor na soukromé zprávy u počítače, kde právě nejste vy, ale kde může sedět kdokoli jiný.

Výbornou práci v neposlední řadě Microsoft odvedl na uživatelských avatarech. Ty se nově zobrazují v aktivním rámečku, jehož barva znázorňuje aktuální stav kontaktu. I samotným obrázkům však Windows Live Messenger propůjčuje zcela novou dimenzi. Program totiž přímo podporuje zaznamenání fotografie či čtyřvteřinového videa, které umí jako uživatelský avatar použít. Ještě větší zábava je však s tvorbou vlastních emotikonů, kam lze rovněž nahrát kratičká vlastní videa a asociovat je se smajlíky. Pošlete-li pak svému kontaktu zprávu obsahující smajlík, přehraje se mu odpovídající animace avataru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázek z webkamery jako avatar či celá sada smajlíků

Závěrem lze říci, že nový Messenger se skutečně povedl. Vypadá velmi dobře, je svižný a pracuje se s ním pohodlně. Zmizela celá řada zádrhelů, které číhaly v betaverzi, vřele tedy doporučuji finální sestavení vyzkoušet. Windows Live Messenger také nově podporuje (nepříliš spolehlivé) vyhledávání kontaktů pro jejich přidání do seznamu. Na podporu SMS zpráv v Česku naopak zatím nedošlo. Teď už zbývá si jen přát, aby Microsoft připravil spolehlivější a funkčně vybavenější Messenger klient pro Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (110) Další článek: Internet Explorer 8 RC1 zatím pouze pro oficiální testery

Témata článku: Software, Microsoft, Instant Messaging, Movie Maker, Nový, Windows Live, Konverzace, Funkční program, Windows Movie Maker, Avatar, Dimenze, Funkční koncept, Live, Messenger, Sestavený profil, Nejpoužívanější síť, Zune, Nová služba, Presence, Celá sada, Funkční stav

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší