Nový 602Pro PC Suite ve stylu Office XP

Software 602 včera zveřejnila novou verzi PC Suite, jejíž nové vlastnosti ji přibližují vzhledu a ovládání Office XP. PC Suite je sice stále zadarmo, mění se ale licenční politika a tak tam, kde byl PC Suite zatím zadarmo, je možné, že se za něj bude muset platit.
Nový 602Pro PC Suite ve stylu Office XP

Zatímco se mezi sebou mlátí Microsoft Office se StarOffice a OpenOffice, český Software602 se dál v klidu směje a vylepšuje si svůj PC Suite. Pokud chcete ušetřit na kancelářském balíku a nepotřebujete plný výkon Microsoft Office, je PC Suite čím dál lepší alternativou.

PC Suite nepřichází s žádným novým číselným označením, není to PC Suite 2003 ani třeba PC Suite 2002 XP, je to jen 602Pro PC Suite. To z našeho pohledu bude spíše matoucí, protože jednotlivé verze jsou od sebe odlišitelné jen dlouhým číslem verze sestavení. Novinka má tak číslo 2001.1.02.1202 a to jistě uznáte, si někdo zapamatuje jen těžko. Změnou v označení je ale dřívější Plus Pack doplňující kontrolu pravopisu a řadu dalších vylepšení, který je nyní označen jako PC Suite Plus.

Vypadlo XP z oka

Novinek v čerstvé PC Suite je spousta, prakticky všechny mají ale u svého popisu i doplněk "… tak, jak to znáte z Office XP". Upravily se dialogy, vzhled tlačítek a ikon práce s tabulkami, styly a další prvky tak, aby byly co nejvíce blízké ovládání Office XP.

Klepněte pro větší obrázekVe všech programech byly pro lepší optickou příbuznost s Office XP upraveny:

 • dialogy Otevřít a Uložit jako…
 • ovládací menu má také ikonky ve stylu Office XP
 • nástrojové lišty mají podobné uspořádání tlačítek

Nejpokročilejším programem z celého balíku je zřejmě 602Text a také u něj najdeme nejvíce novinek:

 • Tabulky mají v rohu ikonky pro označení stejně jako u Wordu 2002.
  Klepněte pro větší obrázek
 • Rozvržení tabulky lze zamknout, pak lze pouze vkládat hodnoty, nikoli měnit rozměry sloupců či tabulku přesouvat.
 • Oblast v tabulce lze zkopírovat a vložit jako neformátovaný text
 • Znak konce políčka v tabulce je nyní stejný jako u Wordu
 • Obrázky vložené do dokumentů se při ukládání do formátu DOC komprimují
 • Přibylo přímé zadávání hlavičky a patičky po poklepání na horní nebo dolní okraj stránky
 • Přibyla možnost umístění hlavičky a patičky jen na první stránce jako u Wordu
 • Vzdálenost před a za odstavcem se nyní udává v bodech jako ve Wordu
 • Byla doplněna možnost nastavení pevného řádkování jako ve Wordu
 • Přidána možnost změny velikosti výchozího kroku tabulátoru (Formát – Odstavec – karta Tabulátory) v dokumentech, šablonách i šabloně Normal pro nové dokumenty.
 • Byly změněny výchozí styly v šabloně Normal, která se používá pro všechny nové dokumenty. Styly mají nyní stejné názvy a vlastnosti jako ve Wordu.
 • Přidána funkce pro hromadnou korespondenci (Mail Merge) do souboru. Hlavní dokument je možné sloučit s vybraným rozsahem záznamů z databáze a uložit ve formátu DOC (tato funkce je dostupná jen v PC SUITE Plus).

Vylepšení v tabulkovém procesoru 602Tab obsahují:

 • Klepněte pro větší obrázekV 602Tab je nyní možné vytvářet Souhrny podobně jako v Excelu. 602Tab vytvoří z tabulky osnovu, jejíž jednotlivé úrovně můžete zobrazovat a skrývat dle potřeby jedním kliknutím myši. Tak můžete velmi rychle a přehledně zobrazit a skrýt třeba jen ty řádky nebo sloupce, které obsahují souhrnné hodnoty, nebo záhlaví sekcí v
 • dlouhých tabulkách. Souhrny jsou samozřejmě podporovány také při načítání sešitů XLS z Excelu.
 • Možnost načítání šablon XLT byla přidána do dialogu pro Otevření souboru.
 • Přidána funkce a dialog Soubor – Vlastnosti.

602Album pro práci s digitálními fotografiemi nyní umožňuje základní editaci snímků, vkládání objektů to fotografií (třeba titulků), rychlé vytvoření alba z libovolné složky, podporu informací EXIF a upload fotografií do alba na web (tato poslední novinka je jen ve verzi Plus). V rámci 602Pro PC Suite je dodáván také grafický program 602Photo na úpravu obrázků.

Bezbolestný přechod

Samotná instalace je velmi jednoduchá, ale bez možnosti výběru jednotlivých aplikací, instaluje se vše. Na disku zabere program 25 MB, což je při schopnostech celého balíku velmi příjemná hodnota.

Otestovali jsme základní kompatibilitu s formáty DOC a XLS a u běžně formátovaných dokumentů (různé tiskové zprávy s obrázky a strukturovanější dokumenty) jsme si nevšimli žádných rušivých prvků. Vše se zobrazilo téměř identicky jako ve Wordu se stejným komfortem. V případě 602Tab je nicméně stále vidět pozice až toho druhého v řadě. Zatímco například 602Text otevírá dokumenty do jednoho okna aplikace, 602Tab si pro každý soubor vytváří novou instanci. Ovládání a chování aplikací je tak nekonzistentní, pokud Software602 sjednocuje ovládání s Office XP, měl by sjednotit i ovládání se sebou samým.

Jinak máme z nové bezplatné verze 602Pro PC Suite skutečně zatím jen ty nejlepší dojmy. Přiznám se, že jsem dříve bral 602Text jako program, kde je nulová cena vykoupena mírně nelogickým ovládáním a ústupky v komfortu. Současná verze je ale pro uživatele Wordu skutečně téměř bezbolestným zážitkem. Pochopitelně nemáte k dispozici celý komfort Wordu natož Excelu, to ale v případě 602Pro PC Suite ani není záměrem. Software602 cílí svůj produkt tam, kde není potřeba plný výkon balíku Office a postačí základní sada funkcí.

Třikrát a dost

V rámci nové verze ale dochází i k úpravám licenčních podmínek, z nichž nejvýznamnější je omezení používání bezplatné verze pro komerční účely. Používání softwaru pro komerční účely je nyní možné pouze v maximálním počtu 3 licencí, užívání 4. a dalších licencí software je neoprávněné zasahování do autorských práv výrobce s veškerými důsledky z toho vyplývajícími. Pokud tedy v nějaké firmě nasadí více PC Suite jako náhradu za Office, budou si muset pořídit rozšířenou verzi Plus. Popravdě 1573 Kč včetně DPH není za rozšířenou verzi nějak extrémní suma, navíc dostanete kontrolu pravopisu, export do RTF a XHTML, hromadnou korespondenci, podporu makrojazyka v 602Text, převod textu do mluvené řeči a řadu další bonusů.

602Pro PC Suite si můžete stáhnout (13 MB) ze stránek Software602, tamtéž najdete i podrobné informace k produktu.

Diskuze (56) Další článek: Unikátní počítačová skříň od Morexu

Témata článku: Software, Čerstvé sestavení, Nová fotografie, .doc, PC Suite, Možný důsledek, Nový, Bezplatná možnost, Rychlé vkládání, Plná možnost, Základní prvek, Omezení používání, PC, Bezplatná verze, Čerstvý pohled, Stejný soubor, Jednotlivé prvky, Styl, Stejný prvek, Office, Základní stránka, Základní úprava, Poslední novinka, Dialog, Word


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57