Notebooky | Samsung | Čipy

Nový 5nm čipset Samsung Exynos půjde proti Apple M1 a chce se prosadit v noteboocích

Nový 5nm čipset Samsung Exynos půjde proti Apple M1 a chce se prosadit v noteboocích

Samsung už dva roky spolupracuje s AMD na novém čipsetu Exynos, který bude obsahovat integrovaný grafický čip AMD Radeon. Uvedení už se pomalu blíží a mělo by se uskutečnit během druhé poloviny tohoto roku.

Nový Exynos bude ve zmíněné podobě vyroben 5nm technologií. Grafický čip od AMD už bude postavený na architektuře RDNA2, podobně jako grafické karty Radeon RX 6000 nebo čipy v nejnovějších herních konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Díky tomu se očekává, že by měl čip poskytovat opravdu vysoký grafický výkon s podporou moderních technologií, včetně například ray tracingu. Nový Exynos má být škálovatelný, takže se s ním setkáme kromě telefonů či tabletů i u notebooků, takže s ním Samsung s ním tak bude konkurovat Apple M1 a budoucímu M2, který se očekává koncem roku.

Uvidíme, jak na tom čip bude s poměrem spotřeby a výkonu, což je u mobilních zařízení jedna z nejdůležitějších vlastností. Apple má zatím velký náskok a novou generaci čipu M2 už bude nejspíše vyrábět optimalizovaným 5nm+ procesem u TSMC.

Samsung má také těžší situaci v tom, že se musí spoléhat na kompatibilitu a optimalizaci operačních systémů Windows 10 pro Arm nebo ChromeOS. V případě tabletů bude ale jistě nabízet zajímavé spojení se systémem Android.

Představení Exynosu 2100:

Diskuze (38) Další článek: FragAttacks: Většina zařízení s Wi-Fi je zranitelná, expert objevil 12 bezpečnostních děr

Témata článku: Notebooky, Apple, Procesory, AMD, Android, Samsung, Čipy, ARM, TSMC, AMD Radeon, Nový Exynos, Samsung Exynos, Radeon, Exynos, Čip, Xbox Series, Grafický čip, Tablety, Čipset, NotebookNejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen