Nový 4 megapixelový kompakt Casio QV-R40

Společnost Casio Inc. představila nový přírůstek do řady digitálních fotoaparátů QV - kompaktní 4 megapixelový digitální fotoaparát QV-R40. Tento přístroj je nástupcem třímegapixelu QV-R4 a v hlavních rysech z něj vychází, je však rychlejší, menší a má nižší příkon.

Hlavními trumfy nového modelu jsou rychlá odezva závěrky a velmi rychlý trojnásobný optický transfokátor. Jedním z nejčastěji zmiňovaných nedostatků digitálních fotoaparátů byla až donedávna dlouhá náběhová doba - časové prodlení mezi exponováním snímku a uvedením přístroje do pohotovostního stavu, tzn. do stavu kdy je připraven k další expozici. U fotoaparátu QV-R40 činí toto zpoždění pouze jednu vteřinu. Dále výrobce udává hodnotu pouhé 0,01 sekundy pro časový interval mezi uvolněním spouště závěrky a uzamčením ohniska s okamžitým virtuálním záznamem snímku. (Obě tyto hodnoty jsou skutečně výborné, ale je třeba si uvědomit, že jsou pouze přibližné.)

Primární barevný 1/1.8" CCD senzor s vysokou rozlišovací schopností a citlivostí pro barevné tóny a detailní scenérie má celkem 4,13 milionů pixelů (4 miliony efektivních pixelů). Sedm čoček v šesti skupinách včetně asférické čočky poskytuje vyspělý trojnásobný optický zoom. Ten v kombinaci s 3.2x digitálním zoomem poskytuje maximální činitel transfokace 9.6x. Překvapivě rychlé spouštění přístroje a uvolnění spouště jakož i rychlá odezva displeje, dovoluje rychlé pořizování snímků a jejich následné prohlížení. Časový úsek mezi zobrazením dvou obrázků na displeji je 0,1 sekundy, a díky tomu je možno procházet velké množství obrázků v krátkém čase. K prohlížení slouží 1,6" TFT LCD displej na zadní straně přístroje s rozlišením 354 x 240 bodů. Prohlížet obrázky je možno po jednom nebo po devíti malých náhledech. Fotku lze ale také zvětšit, a to až 4x, a lze ji na displeji otáčet. Na displeji je kromě vlastních snímků možno zobrazit histogram, aktuální čas a kalendář. Kalendář lze využít pro navigaci ve fotografiích podle data jejich pořízení. Na displeji se zobrazuje celý měsíc a každý den má vyhrazeno jedno políčko, ve kterém se zobrazuje zmenšený náhled prvního obrázku zaznamenaného v příslušeném dni. Tento vizuální "deník" fotografií umožňuje rychle najít hledaný obrázek. Kromě displeje je možno při kompozici záběru využít optický hledáček. Funkce světový čas dovoluje vybrat jedno ze 162 měst v 32 časových pásmech a nastavit jako místní čas. Pokud cestujete do jiné časové zóny, stačí jednoduše vybrat nejbližší město místu kde se budete nacházet, a nastavení datumu s časem se automaticky přizpůsobí.

Klepněte pro větší obrázek

Zaostřovací rozsah je od 60 cm do nekonečna a a v režimu MACRO od 10 cm do 70 cm. Vyvážení bílé je automatické, manuální a dále je možno využít 4 přednastavené hodnoty. Fotografie jsou ukládány ve formátu JPEG a je do nich zapisována informace ve standardu EXIF 2.2. V jednotlivých režimech je možno pořizovat snímky v rozlišení 2304x1712 bodů; 2240x1680; 1600x1200; 1280x960 a 640x480 bodů. Každý z režimů má navíc tři úrovně - Fine, Normal a Economy. Při nejvyšším rozlišení a úrovni Fine se na SD kartu o kapacitě 64 MB vejde  30 fotografií, naopak při nejnižším rozlišení a úrovni Economy se vejde na tutéž kartu asi 618 fotek. Ten, kdo bude chtít využít plně možností fotoaparátu a fotografovat v co nejvyšším rozlišení, může shledat počet 30 fotografií relativně malým. V takovém případě je samozřejmě snadná pomoc - dokoupení další paměťové karty, pokud možno s vyšší kapacitou. Kromě statických obrázků umí fotoaparát zaznamenat videoklip v délce maximálně 30 sekund včetně zvuku v rozlišení 320x240 bodů s 15 rámci za sekundu, a to do formátu AVI. Rozsah světelností objektivu je F2.8 až F4.9. Ohnisková vzdálenost je v rozsahu 25 až 117 mm (přepočteno na 35 mm. formát filmu). Vestavěný blesk pracuje v režimech auto, zapnutý, vypnutý a redukce červených očí.

Zajímavou funkcí jsou tzv. vzorové scény. Ty využijete když zvolíte mód Best Shot pro okamžité nastavení, který ihned poskytuje optimální nastavení fotoaparátu podle toho, co chcete fotografovat. Jak to funguje? Jednoduše vyberete vzorovou scénu, která je podobná typu obrazu, jenž chcete zaznamenat, a veškerá nastavení jako osvit, sytost, měřící světlo a ostatní hodnoty jsou nakonfigurovány podle ní. QV-R40 má celkem 21 vzorových scén, včetně "Coupling Shot" a "Pre Shot". Coupling Shot je vzorová scéna, která v podstatě spojí dvě samostatně zachycené osoby do jediného snímku. Scéna Pre Shot umožňuje zakomponovat do obrázku pozadí, jaké chcete. Nejdříve zachytíte požadované pozadí a stisknete spoušť. Obrázek pozadí se na displeji zmrazí, a pak můžete požádat někoho jiného, aby zaznamenal váš obraz s použitím zmrazeného pozadí. K dalším zajímavým vzorovým scénám patří "Scenery", která je vhodná pro fotografování krajiny. Dodá snímku vysokou ostrost a barevnou sytost. Scéna "Portrait" je jak již název napovídá určena pro záběry portrétů a vyniká vylepšeným barevným tónováním pokožky, dále umí mírně rozostřit pozadí, čímž se zvýší efekt kontrastu mezi obličejem a "nezajímavým" pozadím. Řada uživatelů fotografující své neposedné zvířecí miláčky využije scénu nazvanou "Pet", která má velkou rychlost závěrky pro zachycení neustále a nevypočitatelně pohybujících se zvířátek. Z dalších zajímavých scén jen jmenujme: Noční scéna, Ohňostroj, Retro, Monochrome, Západ Slunce, Přírodní zeleň, Oslava, Děti, atd. Kromě běžné samospouště s časovačem má Casio QV-R4 trojnásobnou samospoušť, která zaznamená na jedno stisknutí spouště tři po sobě jdoucí snímky.

Klepněte pro větší obrázek

Některé funkce QV-R40 přebírají možnosti specializovaných grafických programů. K nim patří změna velikosti obrázků přímo ve fotoaparátu, ořezávání okrajů, ale třeba i schopnost fotoaparátu vygenerovat HTML soubory s náhledy obrázků, která umožní nejen prohlížet obrázky na obrazovce počítače v snadno použitelném formátu, ale i rychle je publikovat na Internetu. Záleží už jen na uživateli, zda tyto možnosti využije, nebo jestli dá přednost klasickému počítačovému zpracování. Je však třeba brát v úvahu, že někteří uživatelé zkrátka nejsou příliš počítačově zaměřeni a tyto funkce pro ně skutečně mohou být přínosem. Vybrané snímky lze umístit do "Oblíbených položek", což je zvláštní oblast v interní paměti, jejíž obsah se nezobrazuje při běžném prohlížení obrázků.

Základní ovládání je řízeno dvěma jednodotykovými přístupovými tlačítky REC/PLAY. Stisknutím tlačítka REC uživatel vstoupí do režimu fotografování (pořizování snímků) a stisknutím tlačítka PLAY se přepne do režimu prohlížení snímků. Casio si na snadném ovládání dalo hodně záležet a možná i proto mu dalo dokonce vlastní název: "Quick Response System". Pětibodový multi autofokus současně měří pět bodů a automaticky vybere jeden, který poskytne optimální ohnisko pro zaznamenávaný obraz. Interní paměť má kapacitu 10 MB a kromě toho má tento digitál i slot na karty SD/MMC. Napájení zajišťují dvě dobíjitelné NiMh baterie typu AA, které na jedno úplné nabití umožní pořídit asi 660 fotek a bez přerušení pracovat v režimu pořizování fotografií 1 hodinu a 50 minut nebo 3 hodiny a 50 minut v režimu prohlížení. Napájet lze i z adaptéru, ale ten je nutno dokoupit zvlášť. Hmotnost přístroje v aluminiovém krytu činí bez baterií 160 gramů, s bateriemi 210 g. Svými rozměry 88 x 61 x 33 mm dobře padne do ruky. Zmenšení velikosti přístroje bylo dosaženo díky technologickému vývoji firmy Casio, které se podařilo integrovat čtyři základní čipy (CPU, ASIC, SDRAM a FLASH paměť) do jediného modulu. Spojení s PC je realizováno rozhraním USB 1.1. Fotoaparát je prostřednictvím USB kabelu možné připojit i k tiskárnám s funkcí Direct-Print a přímo tisknout obrázky z fotoaparátu bez použití počítače.

Cena přístroje bude 299,99 dolarů a na trhu by se měl objevit v září. Příslušenství tvoří dvě dobíjecí NiMH baterie, nabíječka BC-5H, USB kabel, řemínek a CD-ROM se softwarovými aplikacemi PhotoLoader, PhotoHands a s ovladači. Součástí CD je také Microsoft DirectX a Adobe Acrobat Reader.

Casio o svém novém digitálu tvdí, že se stane novým standardem pro rychlost a výkon kompaktních digitálních fotoaparátů. Podobné výroky můžeme brát s jistou rezervou, protože jsou typické pro uvádění mnoha novinek v této oblasti, avšak modelu QV-R40 nemůžeme upřít řadu zajímavých rysů a funkcí. Prezident firmy Casio Inc. John Clough o novém produktu řekl: "Je to fotoaparát, který bude reagovat na specifickou situaci fotografujícího a umožní mu zachytit vše, co potřebuje. Navíc díky vysokému rozlišení bude možno jej využít pro účely krystalicky čistých barevných tiskových výstupů ve formátu A4. Sytost barev a čistota detailů by měla být otimální pro tisky o rozměru 11" x 14". QV-R40 kombinuje snadné používání, rychlost a čistotu obrázků s kompaktními rozměry přístroje." John Clough předpokládá, že přístroj učiní na zákazníky i na maloobchodní prodejce dojem právě snadným ovládáním, pokročilými funkcemi a přijatelnou cenou. "Nikdy předtím jsme nebyli schopni integrovat tolik funkcí a zajímavých vlastností do kompaktní kamery v takto přijatelné ceně," řekl Clough.

Odkazy

Diskuze (5) Další článek: Mimail – poštovní červ schovaný v HTML

Témata článku: Jediná nabíječka, Prohlížení, Okamžité vypnutí, Fine, Macro, Vysoká hodnota, Barevný tón, Vysoký rozsah, Snadné používání, Vysoká úroveň, Úplné nabití, Zajímavá funkce, Měřicí přístroj, Kompaktní rozměr, Zmenšený náhled, Nejvyšší čas, Casio QV, Podobná odezva, Počítačové zpracování, Casio, Jednotlivé režimy, Kompakt, Optická hodina, Požadovaná vzdálenost, Základní čip


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji