Novodobá závislost jménem IRC

17. května 1999
LED v sektoru C1 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Jak strávit u počítače deset hodin a nic neudělat, aneb něco o IRC.
Internet má opravdu spousty možností a mezi ně také patří komunikace v reálném čase. Komunikovat on-line přes Internet můžeme hlasovou formou nebo také v dnešní době stále více se rozšiřující video konference. Pro tyto obě on-line komunikace je skvělý program od Microsoftu s názvem MS Netmeeting, který je volně ke stažení. Dalším způsobem on-line komunikace je psaná forma, což je asi nejvíce rozšířená už vzhledem k tomu, že na tento způsob komunikace není potřeba nějak moc rychlá linka a např. připojení z mobilu k tomuto účelu je plně dostačující.

Co vlastně IRC je? Internet relay chat jako systém takový vznikl někdy v 80tých letech a i přes všechny technické pokroky se udržel. Celý celosvětový systém v Evropě je rozdělen do několika menších sítí (DalNet, EfNet atd.). V Evropě je asi nejvíce používán IrcNet, který je spíše určen pro zábavu, odpočinek. Každý, kdo přijde na IRC má ve svém IRC klientu zvolen tzv. nickname (přezdívku), pod kterou na IRC vystupuje. IRC se stalo pro některé lidi opravdu fenoménem. Znám jich spoustu, co tomu podlehli a svůj volný čas tráví u PC v IRC. Na IRC je stabilně připojeno několik desítek tisíc lidí z celého světa. Opravdu zde naleznete spoustu zajímavých věcí, rad, zábavu, ale také zde naleznete spoustu kamarádů a to i třeba z USA, Japonska, Austrálie. Ale každý, kdo IRC jednou zkusí, tak si velmi těžko odvyká, tudíž všeho s mírou.

K připojení na IRC potřebujete nějakého klienta. Ten nejrozšířenější je mIRC, který si volně můžete stáhnout na www.mirc.co.uk. Přístup na Internet nemusí být opravdu tak extra rychlý. A hlavní věc je mít smysl pro ukončení vašeho vykecávání na IRC, protože při ztrátě pojmu o čase můžete klidně zůstat několik desítek hodin.

V ČR má IRC také spoustu příznivců a pro všechny, co se o IRC zajímají, vzniknul server www.ircnet.cz, kde naleznete opravdu všechny potřebné informace. Také je zde možno nalézt databázi českých uživatelů včetně jejich fotek. Mezi ty pozitivní věci na IRC jsou pravidelně konané sessions (srazy) lidí z IRC, které jsou opravdu skvělé a stojí za to se jich zúčastnit.

Pokud máte chuť vyzkoušet si IRC, tak navštivte server www.ircnet.cz, kde je vše potřebné k tomu, abyste se mohli připojit. Po připojení doporučuji české kanály #cz , #cesi , #brno , #hospoda a jiné. Ale varování je na místě, všeho moc škodí a IRC může být někdy horší než závislost na hracích automatech.

Diskuze (12) Další článek: LED v sektoru C1

Témata článku: Internet, Rychlé připojení, Internet věcí, Závislost, Relay, Hrací automat, Rychlá linka, IRC, Potřebný člověk


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky