Novinky ze světa Linuxu: Ubuntu čekají velké změny

Po měsíci je tu další souhrn událostí ze světa Linuxu a open source. Ubuntu čekají velké změny, vyšel nový LibreOffice 4.0 a KDE 4.10 a na linuxovém Steamu je už osmdesát her.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Ubuntu čekají velké změny

Vývojáři Ubuntu se každý půlrok scházeli na vývojářských konferencích (Ubuntu Developer Summit, UDS), aby rozhodli o dalším směřování této linuxové distribuce. Canonical nyní mění formát UDS a vývojáři už se budou scházet jen online prostřednictvím videokonferencí, zato ale zhruba každé tři měsíce. Podle komunitního manažera Jona Bacona tak spolupráce na Ubuntu bude snazší i pro ty vývojáře, kteří se konferencí na druhém konci světa nemohli účastnit.

První online sešlost se koná v těchto dnech, konkrétně 5. a 6. března, a na stole je jeden zajímavý návrh, o kterém se spekuluje už nějaký čas. Návrh oficiálně podal vicepresident Canonicalu Rick Spencer. Podle něj by Ubuntu mělo vycházet ve dvou formách.

Vydání s dlouhodobou podporou (LTS) by jako dosud vycházelo každé dva roky, přičemž by se zaměřovalo na stabilitu systému. Půlroční vydání by zmizela úplně a místo nich by tu bylo Ubuntu ve formě „rolling release“, které by přinášelo novinky po troškách každý den. Toto vydání by bylo určeno pro ty uživatele, kteří si přejí mít nové verze softwaru co nejdřív a smíří se s trochu horší stabilitou.

Mimo to prošly ještě dvě zásadní změny. Rozhraní Unity bude kompletně přepsáno do Qt/QML. Hlavním cílem je vytvořit jedno rozhraní, které bez problémů poběží na všech zařízeních, na kterých bude Ubuntu působit – počítače, telefony, tablety i televize. Dosud Unity běží na relativně dost hardwarově náročném Compizu.

Ubuntu také končí se zobrazovacím serverem X.Org. Ten je už skoro třicet let starý a pro dnešní dobu zbytečně „velký“ a komplikovaný. K velkému překvapení jej ale nenahradí Wayland, se kterým se z dlouhodobého hlediska počítalo, ale úplná novinka s názvem Mir. Napsat zobrazovací server ale není hračka a vývojáři na to nemají moc času. Canonical plánuje Mir i nové Unity ve stabilních verzích nasadit už na jaře 2014 do Ubuntu 14.04 LTS a zároveň také do verzí pro všechna další zařízení.

LibreOffice 4.0

Kancelářský balík LibreOffice ani v kulaté verzi 4.0 nepřichází s revolučními novinkami, ale menších vylepšení je nespočet. Nejprve se podívejme na ty společné pro všechny aplikace z balíku. Hlavičku aplikací lze vyzdobit motivy Personas určenými pro prohlížeč Firefox, správce šablon je od základu předělaný a mnoha vylepšení se dočkaly také obrázky v dokumentech – jsou lépe vyhlazovány a lze jim nastavit úroveň komprese. Dialog pro výběr stylu nově rovnou zobrazuje skutečný vzhled stylu. Dále přibylo několik nových písem a integrace aplikací do rozhraní Ubuntu Unity.

Klepněte pro větší obrázek
LibreOffice 4.0 s motivem Personas

Textový procesor Writer přidává podporu matematických výrazů v dokumentech formátu RTF a umožňuje importovat ručně psané poznámky ve formátech RTF a DOCX. Zbrusu nová je podpora importu formátu PUB aplikace Microsoft Publisher. Komentáře lze nově vztáhnout nejen na určité místo v dokumentu, ale také na výběr textu.

Klepněte pro větší obrázek
LibreOffice 4.0 – nové možnosti komentářů

Tabulkový procesor Calc rychleji otevírá rozsáhlé tabulky ve formátech ODS a XLSX. Diagramy jsou v nové verzi Calcu lépe vykreslovány a lze je exportovat jako obrázek. Přibylo také sedm nových funkcí. Nástroj pro tvorbu prezentací Impress se chlubí možností ovládat prezentace z chytrého telefonu s Androidem. Zatím je tato funkce dostupná pouze pro Linux, nicméně systémy Microsoft Windows a Apple OS X by měly přijít na řadu hned v další „malé“ verzi 4.0.1.

Klepněte pro větší obrázek
LibrOffice 4.0 – ovládání prezentace z Androidu

Podrobný přehled novinek jako tradičně připravil portál OpenOffice.cz (první a druhá část).

KDE 4.10

Grafické prostředí KDE je tu s novou verzí 4.10. Mnoho součástí rozhraní Plasma bylo přepsáno za použití jazyka QML a frameworku Qt Quick, což s sebou nese například snadnější tvorbu widgetů nebo animovaných tapet. Rozšíření správce oken KWin lze snadno instalovat přímo z nastavení, aniž byste museli otevřít webový prohlížeč. Globální nabídka dostala několik nových možností. Díky novému nástroji Nepomuk Cleaner může uživatel snadno spravovat data, která se používají k sémantickému vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
KDE 4.10 ve výchozím nastavení

Textový editor Kate nově zobrazuje upozornění přímo v hlavním okně, takže vás nebude obtěžovat vyskakovacími okny. Prohlížeč dokumentů (především PDF) Okular umí rychleji přibližovat obsah dokumentu a „spotřebovává“ při tom méně operační paměti než dříve. Gwenview, správce obrázků, přidává podporu Aktivit a naučil se prohledávat adresáře rekurzivně. Organizér Kontact a správce souborů Dolphin zase slibují výrazně vyšší rychlost. Pro oddych od práce je tu potom nová logická hříčka Picmi.

Klepněte pro větší obrázek
KDE 4.10 – hra Picmi na procvičení mozkových závitů

Firefox OS: Řada nasmlouvaných operátorů

Mobilní operační systém Firefox OS se pomalu stává realitou. Nedávno jsme psali o dvou telefonech GeeksPhone určených pro vývojáře. Na Mobile World Congress v Barceloně byly představeny další dva kousky, které už ale půjdou do běžného prodeje: ZTE Open a Alcatel One Touch Fire. V obou případech jde o malá zařízení se slabým procesorem, která by měla konkurovat levným Androidům, ale i telefonům bez operačního systému. Na dalších telefonech pracují Sony, LG a Huawei.

Klepněte pro větší obrázek
Alcatel One Touch Fire

Firefox OS je zkrátka dobře rozběhnutý projekt, o čemž svědčí i spolupráce s řadou operátorů, kteří telefony nabídnou svým zákazníkům. Celkem je jich osmnáct a jsou mezi nimi i giganti jako Telefónica, Deutsche Telekom, China Unicom nebo Sprint. Smartphony s Firefox OS půjdou do prodeje již ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to hlavně v Jižní Americe, ale i v některých evropských státech – třeba i v sousedním Polsku. Další destinace se přidají postupně.

Herní koutek

Steam jako každý měsíc zveřejnil statistiky týkající se uživatelů, jejich operačních systémů a počítačů. Linuxu se celkem dařilo, mezi uživateli Steamu už má zastoupení cca dvě procenta, ještě před měsícem to přitom byla zhruba polovina. Zajímavé je srovnání s Apple OS X, pro který je dostupných několikanásobně více her, ale co se týče zastoupení na tom není o moc lépe – má jen tři procenta. Vývojáři Defender's Quest na blogu zase zveřejnili podrobnosti o prodejnosti hry na Steamu, které také stojí za pozornost.

Aktuálně je pro Linux na Steamu dostupná osmdesátka her, podívejme se na to, které kvalitní kousky přibyly od minula.

  • Wargame: European Escalation – Realtimová strategie zasazená do období studené války, obsahuje také československou armádu.
  • The Cave – Linuxová verze této originální adventury se nakonec trochu opozdila, ale nyní už je k dispozici. Stojí za ní spoluautor proslulé série Monkey Island.
  • Kentucky Route Zero – Další adventura, která zatím sklízí samá vysoká hodnocení. Hra bude vycházet po epizodách, zatím vyšla pouze první.
  • BIT.TRIP Runner2 – Nový přírůstek do série BIT.TRIP, která staví na propojení hudby a jednání hráče. Oproti jedničce se může pochlubit mnohem propracovanější grafikou.
  • Counter-Strike: Condition Zero – Pokračování legendárního Counter-Striku. Původně vyšel v roce 2004, linuxová verze je na Steamu v betaverzi.

Jednou větou

 

Diskuze (113) Další článek: Pět nejlepších programů na ripování filmů z DVD

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Ubuntu, Adventure, World Congress, Wayland, Quest, Velká změna, Nový telefon, Svět, Cave, Fire strike, Evropský stát, Nový přírůstek, Spencer, Unit, Alcatel One Touch, Unity, Mira, Kentucky, Bacon, Counter Strike, Steam, Herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X