Novinky ze světa hardware: 400 GB od WD, nejrychlejší LCD

Co přinesl tento týden na poli hardwaru? Tahanice o rychlost LCD panelu ViewSonic, nový disk a prodloužení záruky od WD a také několik zajímavých údajů o Sony Playstation. Pro rozptýlení tu pak máme jednu hračku pro špiony.

400 GB disk od WD

Související odkazy

Slovník
Bluetooth
cache
LCD
Wi-Fi

Výrobci disků se předhánění v kapacitě, rychlosti, nízkém hluku a dalších parametrech, které moderní disky musí splňovat. Nejnovější kousek od firmy Wester Digital se jmenuje WD Caviar SE16, má kapacitu 400 GB a otáčí se rychlostí 7200 otáček za minutu. Šestnáctka v názvu neznačí nic jiného než velikost vyrovnávací paměti v megabajtech a asi není třeba připomínat, že disk je určen pro rozhraní SATA (i když o starším provedení PATA se také uvažuje).

Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější kousek od WD

Podporuje NCQ (Native Command Queuing) a stejně jako konkurenční disky se snaží o co nejmenší hlučnost. Té je dosahováno speciální konstrukcí motoru, nazývané poněkud honosně WhisperDrive, a dále optimalizací čtení a zápisu na disk - technologie SoftSeek. Zřejmě nic převratného, podobné technologie má dneska každý výrobce disků, takže nás musí zajímat hlavně výsledná efektivita těchto "vychytávek". V klidu si disk drží úroveň hluku 29 dBA, za provozu pak mezi 31 až 34 dBA podle nastaveného akustického módu.

Díky podobným diskům (ačkoliv konkurence jako Hitachi či Seagate mají i 500 GB modely) již bude i pro běžného člověka brzy dosažitelná hranice 1 TB bez diskového pole. Cenově se pak bude tento model pohybovat někde okolo hranice 7 tisíc korun.

Toto ovšem není tento týden poslední novinka od WD. Uživatele jistě potěší, že ne právě příjemný trend výrobců disků zkracovat záruční dobu již pomalu mizí a vracíme se k normálu. WD nabízí nově pro všechny disky vyrobené či prodané po 1. červnu 2005 tříletou záruku, na serverové disky pak 5 let.

Rušička SpymodeX

Tento kousek hardware zvaný SpymodeX asi nebude úplně legální používat (zřejmě bude záležet kde a jak, odborníci na radiotechniku a zákony nechť se vyjádří v diskusi), protože se jedná o rušičku signálu na frekvencích 900 MHz až 2,5 GHz. Touto malou krabičkou za 445 dolarů tak můžete rušit nejen signály mobilních telefonů (takové rušičky jsou dostupné již dlouho), ale rovněž signály Bluetooth či Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek
Drahá hračka?

Uváděný dosah je asi 30 metrů a primárně má sloužit k ochraně vašeho vlastního počítače, který je vybaven bezdrátovou sítí. Poněkud podivné zdůvodnění. Myslím si, že pokud budu chtít totálně zablokovat vlastní počítač před přístupem zvenčí, existuje mnoho daleko levnějších a snazších způsobů. Nemluvě o tom, že si tím zablokuji i vlastní mobil. Daleko pravděpodobnější je tak spíše využívání podobné hračky pro pozlobení svých kolegů, lidí na ulici a podobně. Zde už narážíme na problém legality podobného přístroje. Jako hračka ale poněkud drahé, nemyslíte?

Kolik se prodalo PS2?

Touto krátkou vsuvkou si sice nepředstavíme žádný nový kousek hardware, ale za zmínku jistě stojí. Počet prodaných kusů jedné z nejoblíbenějších herních konzolí Playstation 2 se vyšplhal na 91,62 milionů kusů. Tato informaci byla zveřejněna začátkem týdne firmou Sony zároveň s představením nejnovějších her pro tuto konzoli. Tyto hry mají ještě na čas ukojit hlad fanoušků, než bude konečně hotova nová generace PS3. Zajímavá jsou i čísla prodeje her. Celkem bylo doposud prodáno (tedy dohromady na PS i PS2) přes 1,8 miliardy kusů.

Klepněte pro větší obrázek
PS2 - již za rok možná v důchodu

Hranice 100 milionů prodaných PS2 ale už zřejmě překonána nebude, protože lidé si spíše počkají na chystanou PS3. Podle slov představitelů Sony je jedním z důvodů, proč bude nová konzole plná nejmodernější techniky (a díky tomu se jí také dočkáme později), i to, že má prý vydržet na trhu dalších 10 let. Zároveň se také vedou dohady o ceně. Podobně jako Microsoft bude pravděpodobně prodávat Sony svou konzoli pod cenou a zisk bude plynout hlavně z her a doplňkových služeb. Tedy alespoň na počátku.

Nejrychlejší LCD má znovu ViewSonic?

Ani poslední novinka není docela tak nová, jedná se opětovné vypuštění 19" LCD panelu VX924 od firmy ViewSonic. Zní vám to divně? Dojít by k němu mělo dnes na Taipei Computer Application Show a nebude to ani tak opětovné představení stejného produktu, jako spíše poopravení stávajících hardwarových specifikací. Původní udávaná doba odezvy 4 ms byla podle nejnovějších měření firmy "přehodnocena" a monitor má být prý ještě o 1 ms rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Obrázek stále ještě upozorňuje "pouze" na 4ms

Těžko říct, zda se nejedná spíše o reklamní trik ve snaze být za každou cenu první, to potvrdí až nezávislá měření. V každém případě se jedná dle aktuální staré specifikace o dobu odezvy "grey-to-grey", při měření "off-on-off" je to pak hodnota 4,8 ms. Jisté je to, že se jedná v tomto ohledu o velmi zajímavý monitor, s kontrastem je to pak již o něco horší. Za cenu necelých 500 dolarů jistě dokáže oslovit (nalákat na svou rychlost?) řadu spotřebitelů.

Diskuze (12) Další článek: SkypeOut slaví narozeniny a snižuje ceny

Témata článku: Hardware, LCD, Poslední novinka, Hračky, Nový kousek, Wi-fi signál, Drahá hra, Nová konzole, Signál bluetooth, Nová hračka, SIG Bluetooth, PS3, Lcd herní konzole, Udávaná doba, Rušička, Zajímavý monitor, Sony PS3, Nejmodernější hardware, Wi-fi a Bluetooth, Nejnovější kousek, Grey, GB, Ps 4 herní konzole, Podobná odezva, Taipei


Určitě si přečtěte

Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství